Sizi Hemen Arayalım!

Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
örümcek-kovucular

örümcek ısırıkları

örümcek ısırıkları

örümcek ısırıklarına genel bakış

Örümcekler, 5mm ile 15cm  uzunluğa kadar değişen 30.000’den fazla tür tarafından temsil edilen, yeryüzündeki en sayısız ve çeşitli canlılar arasındadır. Örümceklerin büyük çoğunluğu insan için çok faydalıdır ve zararlı böcek saydığımız hayvan sayısının azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. Bununla birlikte, örümceklerin insanları ısırması çok dikkat çekiyor gibi gözüküyor. Örümceklerin değeri de bu ısırılma düşüncesinin paniği ile gölgede kalıyor.

Nispeten az sayıda örümcek türü dışında hepsi yırtıcıdır ve zehirlerini, kendilerini savunmak veya avlarını öldürmek için felç etmek için kullanırlar. Yine de, insanlarda ciddi tıbbi sorunlara neden olan çok az sayıda örümcek türü vardır, çünkü çoğu insan derisine nüfuz edip zehirlerini verecek kadar güçlü ya da büyük ağız bölümlerine sahip değildir.

Örümcekler sağlığımızı çeşitli şekillerde etkiler. Örümceklerden etkilenmemizin bir yolu soluma veya örümcek kıllarının, pulların veya diğer mikroskobik hava yoluyla yayılan örümcek parçalarının vücudumuza girdiği yollardan kaynaklanan alerjilerdir. Ek olarak, ısırmadan zehir enjekte etme süreci olan envenomizasyondan da etkilenebiliriz.

Görünüm

Birçok insan “bir örümceğin beni ısırıp ısırmadığını nasıl belirlerim?” sorusunu kendine sormuştur. Muhtemelen bu sorunun en iyi cevabı, ısırığın oluştuğu yerde birbirine yakın iki delinme işareti olup olmadığını görmek için ısırığı incelemektir. Eğer öyleyse, ısırık muhtemelen bir örümceğindir. Örümcek ısırıklarının tedavisi için her zaman bir doktorun tavsiyesini ve bakımını isteyin.

Türkiye’de ve dünyada , önemli lokal veya sistemik (tüm vücudu etkileyen) reaksiyonlara neden olan örümcek ısırıkları, üç temel gruba ayrılabilir:

-Zehiri nörotoksik reaksiyonlara neden olan dul örümcekler (Latrodectus türleri): Bu grup örümceklerde lezyon gelişimi nadirdir, ancak  meydana gelebilir. Isırıklarının en önemli etkisi, kurbanın merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisidir. Belirtiler yoğun lokalize ağrı, kas krampları ve kas ağrısı, yüksek tansiyon, bol terleme, bulantı ve bazen bir deri döküntüsü içerebilir. Bir ısırıktan kaynaklanan, karın bölgesinde kramp ve ağrı bazen apandisit olarak yanlış tanı alabilir. Bu gruptaki örümcekler arasında siyah, kahverengi ve kırmızı dul örümcekler bulunur.

-Keman örümcekleri (Loxosceles türleri), zehiri ısırık çevresindeki dokuların ölmesine ve lezyonlar oluşturmasına neden olan örümcek grubudur (nekroz). Normalde ısırık semptomları lokalizedir, ancak bu örümcek grubunun ısırıkları bazen çok nadir durumlarda anemi, idrarda kan, ateş, döküntü, bulantı, kusma ve hatta koma gibi sistemik reaksiyonlara neden olabilir. Bu örümcek grubunun en ciddi olanı kahverengi yalnız örümcekleri ve hobo örümceklerin çeşitli türleridir.

-Daha az şiddetli semptomları olan, daha az zehirli örümcekler; orb dokumacı örümcekleri, huni örümceklerini, kurt örümceklerini, zıplayan örümceklerini, tarantulalarını ve yengeç örümceklerini içeren gruptur. Acı ısırıklarına eşlik edebilmesine rağmen, hafif ve geçicidir, nadiren ciddi reaksiyonlar verir.

insanları ısıran örümcekler: zararlılar mı? zehirsiz bir örümceğin insanları ısırması mümkün mü?

Uloboridae familyasındakiler dışındaki tüm örümcekler, hayatta kalmak için tüketmeleri gereken avları felç etmek veya öldürmek için zehirlerini kullanırlar. Uloboridae, çok küçük bir örümcek türü grubudur. Bu örümceklerin chelicerae  denen dişleri vardır, ancak zehir bezi yoktur. Türkiye’de bulunan diğer tüm örümceklerin zehir bezleri ve dişleri vardır, ancak dişleri insan derisine nüfuz edemeyecek kadar kısa olabilir ve / veya zehirleri zararlı bir reaksiyona neden olacak kadar güçlü olmayabilir. Bu nedenle, bu örümcekler, ısırıklarından kaynaklanan ufak, kısa ömürlü semptomlar üretir, ancak zararlı olarak kabul edilmez.

Örümcek ısırıkları genel olarak, geçici lokalize ağrının ötesinde tıbbi sonuçlara ve ısırık yerinde hafif şişmeye neden olur. Yalnızca yaklaşık 50 örümcek türünün ısırığı bunu yapabilir. Bu genelliğin istisnası, dul ve münzevi örümceklerin ısırığıdır.

Pek çok örümceğin deriyi delemeyen dişleri varken, diğer türlerde çok az reaksiyona neden olan veya hiç reaksiyona neden olmayan zehiri vardır. Örümcekler genellikle çok çekingen davranırlar ve yanlış zamanlarda, köşeye sıkıştıklarında veya yaralandıklarında kendilerini savunmada ısırırlar. Isırdıklarında bile, örümcekler her zaman zehir enjekte etmezler. Reaksiyonun bir örümcek ısırmasına karşı ciddiyeti, enjekte edilen zehir miktarına ve ısırılan kişinin otoimmün tepkilerine bağlı olarak bireyler arasında farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak, çoğu örümcek ısırığı arı sokmasından daha az acı verir ve sadece lokalize ağrı, kızarıklık ve şişliği içerir. Ayrıca, saha ve laboratuar araştırmaları, şüpheli veya yanlış tanı konmuş “örümcek ısırıklarının” çoğunun, böcek ve keneler gibi diğer eklembacaklılardan kaynaklandığını göstermiştir.

Dünya’da insanları ısıran en yaygın örümcekler

Bir örümceğin kışkırtılmadığı, sıkıştırılmadığı veya yaralanmadığı bir durumda ısırması pek nadir görülür. Uygun koşullarda ise bulgu ve rahatsızlık verecek ısırığa sahip örümcek türü oldukça azdır.

Dul örümcekler

En sık görülen dört dul örümceği türü bulunur – güney kara dul, kuzey kara dul, kırmızı dul ve kahverengi dul. Zehirleri ciddi, tıbbi açıdan önemli semptomlara neden olurken, bu örümceklerin agresif ısırganlar olduğu düşünülmemektedir.

Münzevi örümcekler

Avrupa ve Türkiye, 11 tür münzevi örümceğe ev sahipliği yapar. Bunların en yaygın olanı, Loxosceles reclusa’dır.

Diğer münzevi örümcek türleri arasında çöl münzevi, çoğunlukla çöl benzeri kurak alanlarda bulunur. L. Deserta, L. arizonica, L. apachea, L. blanda, L. devia, olarak tanımlanan diğer türler bulunur. Tüm Loxosceles örümcek türleri, nekrotik cilt lezyonlarına neden olabilecek zehirlere sahiptir; ancak dul örümcekleri gibi, saldırgan olmayan ısırıcılar olarak da kabul edilirler.

Hobo örümcekleri

Hobo örümceklerinin, kahverengi bir münzevi örümceği ısırığına benzer şekilde doku nekrozuna neden olabilecek bir ısırığı olduğu bildirilmiştir. Ancak, hobo örümceğin ısırığı nekrozun nedeni olarak ikna edici bir şekilde tanımlanmamıştır.

Sarı keseli örümcekler

Sarı keseli örümcekler, avlarını bir ağ içinde yakalamak yerine av arayan gece avcı örümceklerinden biridir. Bu nedenle, sarı keseli örümcek habitatının bulunduğu bir yerde çalışırken insanlarla temasa geçebilir. Sarı keseli örümcekler ısırığı acılıdır. Ancak, nadiren ciddi tıbbi sorunlara neden olurlar.

Papaz örümcek

Papaz örümceği, neredeyse diğer tüm örümcekler gibi, tıbbi olarak önemli sayılmaz. Bununla birlikte, ısırmaları ağrılıdır ve bazı kişiler değişken semptomlarla alerjik reaksiyon yaşayabilir.

Kurt örümcekleri

Kurt örümceği ısırıkları tıbbi olarak önemli değildir ve bir arı sokmasına benzer.

Yaygın ev örümcekleri

Yaygın ev örümceği evlerde özellikle yaygındır, ancak ısırıkları tıbbi olarak önemli değildir.

Tarantula

ABD’ye özgü olan Tarantulaların kışkırtılmadığı veya provoke edilmediği sürece ısırması muhtemel değildir. Onların ısırıkları lokalize ağrı ve kızarıklığa neden olabilir, ancak ciddi tıbbi sorunlara yol açmaz. Dikkat edilmesi gereken, tarantula vücudunda insan derisinin tahriş belirtilerine neden olabilecek kılların bulunmasıdır.

Güney ev örümcekleri

Isırıkları genellikle ciddi değildir; ancak birkaç ısırık vakası, yaklaşık 24 saate kadar süren ağrı ve şişmeye neden olmuştur.

En çok aranan böcek ilaçlama hizmetleri şu şekildedir ;
Ev ilaçlama
Böcek ilaçlama
Haşere ilaçlama
ilaçlama firması
istanbul ilaçlama

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!

Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma

Hemen Ara!

İlaçlama Fiyat Modülü