Fumigasyon
Fumigasyon_Nedir

Fumigasyon

Fumigasyon Nedir?

Fumigasyon zararlı organizmaları etkisiz hale getirip, imha etmek mahiyetinde kullanılan , kapalı ve sızıntı önlemleri alınmış ortamda, gaz halinde etki eden bir fumigantı, yapılan hesaplama sonucunda gerektiği miktarda uygulayıp, belirli süre boyunca ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyon işlemi,ortama belirli sıcaklıkta ve miktarda gaz salınımı ile ortamda bulunabilecek tüm zararlıların(mantar,haşere/böcek,böcek yumurtaları,mikroorganizma vb) yok edilmesi işlemidir.

Fumigasyon işlemi ile hem yerel pazarda hem de küresel bir pazar haline ulaşan dünya üzerindeki tüm depo ve nakliye alanlarında ki zararlılara karşı etkili mücadele edilmesi mümkündür. Fumigasyon işlemi ile depolanan veya yurtiçi ve yurt dışına nakliyesi gerçekleşen ürünlerinizde oluşabilecek zararların önüne geçmiş olursunuz.Aynı zaman da dış ülkelerden malzeme sevkiyatı gerçekleştiren birçok gelişmiş ülke bu işlemi yasal zorunluluk haline getirmiş bulunmaktadır.Bu duruma bağlı olarak hiçbir şekilde zarara uğramamış sevkiyatınız bu işlemin yapılmaması ve resmi belge eksikliği sebebiyle çöp haline gelebilmekte veya da dış ülkede çok daha maliyetli olacak şekilde alacağınız Fumigasyon hizmeti sizleri maddi olarak zarara uğratabilmektedir.

Dünya sağlık örgütü verilerinde açıklandığı üzere dünya üzerinde gerçekleşen bir çok gıda sevkiyatı zararlı istilaları nedeniyle kullanılamaz hale gelmektedir. Budurum aslında milyonlarca insanın doymasına bedel olabilecek miktarlara ulaşmıştır.Tüm bunlara bağlı olarak gelişmiş bir çok ülke yasal adımlar atarak fumigasyon işleminin önemini anlamakta ve denetime tabi tutmaktadır.

 • FUMİGANT NEDİR?

  Fumigasyon işleminde kullanılan ve zararlı organizmaları saf dışı bırakmaya yarayan , katı ,sıvı ve gaz formundaki pesdisitlere verilen addır.

 • FUMİGASYONUN AMACI NEDİR?

  Fumigasyonun amacı bitkileri, bitkisel ürünleri, bitkisel sanayi ürünlerini ve orman ürünlerini, bulundukları ortamları, taşındıkları ve yetişdirildikleri ortamları ürüne zarar verecek olan organizmalardan arındırılması, miktar ve kalite kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla yapılmaktadır.

 • DOZAJ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Fumigasyon uygulanacak ortamda kullanılacak olan fumigant hesaplaması , uygulama yapılacak olan ürünün birim miktarından ağırlığa, alana veya hacme uygulanan gram, mililitre veya santimetreküp cinsinden hesaplama yapılarak uygulama dozajı belirlenir.

 • UYGULAYICI FİRMADA ARANACAK KRİTERLER NELERDİR?

  Fumigsyon yapılacak olan firmada sorgulanacak belgeler sırasyla:

  1-Tarım ve Orman  Bakanlığın belirlemiş olduğu kriterleri taşıyan ve bağlı bulundukları ilden Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından verilen zirai fumigasyon ruhsat numarası ve ticaret sicil numarası,

  2- Uygulmayı yapacak olan fumigasyon operatörü belgesi,

  3- Fumigasyonda kullanılacak olan fumiganların msd belgeleri,

 • fumigasyon banner 2

  FUMİGASYON

  Aynı zamanda Fumigasyon işlemi ile depo alanlarınızda oluşabilecek zararlarında önüne geçmekteyiz.Bu gibi alanlar zararlıların çok kısa süreler içerisinde çok büyük sayılara ulaşmasına ve ortamdaki malzemeyi kullanılamaz hale getirmeye yetecek büyüklüktedir.Bu gibi alanlarda sadece ilaçlama hizmeti yeterli olmamaktadır sebebi ise malzeme içine bırakılan yumurta evresindeki haşere yavruları sonradan yumurtadan çıkarak yaşam döngüsüne devam edebilmektedirler.

  Fumigasyon işleminin bir diğer çok fazla kullanıldığı alan ise Gemi içindeki haşereler ile mücadeledir.Tek seferde çok uzun süreli seyir gerçekleştiren gemilerde bu problem ile çokca karşılaşılmaktadır.Seyir esnasında oluşabilecek haşere problemi personeli hem fiziksel olarak hemde psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Fumigasyon işlemin seyir öncesi gerçekleştirilmesi ile en etkili çözüm üretilmiş olacaktır.

  Fumigasyon işlemi gaz fazında olduğu için en uç noktalara kadar nüfuz edebilme özelliğine sahiptir.

  Kimyasal kalıntı bırakmayan özelliği sayesinde aynı zamanda kokusuzdur.

  fumigasyon banner 1

  Fumigasyon İşlemi için Neden ilaclama.com.tr’yi tercih etmeliyim?

  ilaclama.com.tr ailesi olarak 20 yıldır sektörde hizmet veren kurumsal bir firmayız.Tüm ihtiyaçlarınıza hizmet verebilecek profesyonel hizmet ekibine sahip ilaclama.com.tr ailesine güvenebilirsiniz.Sahip olduğunuz problemlere çözüm üretebilmek için biz daima hazırız.

   

  Fumigasyon yapılabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

  Fumigasyon işlemi işverenle ortak olarak yürütülen bir işlemdir. Uygulamayı yapan firmaya uygun çalışma koşullarının sağlanması ve uygulama doğru şekilde yapıldıktan sonra ortamda kullanılan ilaçın muafazasını sağlamak ve ortama herhangi bir ziyaretçinin girmemesini sağlamak konusunda işverene büyük görev düşmektedir.

  1-Fumigasyon yapılabilmesi için uygulama yapılacak olan ortamda çalışan personelin belirlenen süre boyunca ortamdan uzak tutulması ve gerekli önlemlerin alınması hayati önem arz etmektedir. Fumigant uygulaması yapıldıktan sonra ortama herhangi bir nedenle hiçbir personelin veya ziyaretçinin girmemesi için işveren gerekli yaptırımları uygulması zorunludur. Kullanılılan fumigant bireyler içinde hayati risk taşımaktadır. Aksi takdirde tüm sorumluluk işverene aittir.

  2- Fumigasyon operatörü uygulama yaparken gerekli KKD’ye(kişisel koruyucu donanım) sahip olmalıdır. Ölçüm yapmakta kullanılan cihazların kalibrasyon belgelerinin yeni tarihli olması yapılan ölçümün doğru sonuç vermesi adına önem arz etmektedir

  3- Fumigasyon yapacak olan operatörün gerekli gaz ölçümlerini yapacağı ekimana sahip olmalıdır. Yapılan uygulamanın başarılı olduğunu yapılan ölçümlerle belgelendirmelidir.

  4- Fumigasyon yapıldıktan sonra muhakkak EK-4 belgesi düzenlenmelidir.

  5- Olası bir zehirlenme durumunda uygulayıcı operatörün ,hastane zehir danışma telefonlarını yangın tehlikesine karşın itfaiye teşkilatının telefon numaralarını bilmesi gerekmektedir.

  6- Kullanılmış olan fumigant ambalajlarının yönetmeliğe uygun şekilde stoklanıp imhasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

   

   

  İlaçlama Fiyat Modülü
  Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
  İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
  ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!

  Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

  Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


  Hizmet Değerlendirme :

  böcek ilaçlama tavsiyesi : Sinan S.
  Sinan S.
  1 yıl önce
  Bilgi alabilirmiyim

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : Sinan S.
  İlaclama.com.tr
  1 yıl önce
  Merhabalar 4443471 nolu telefonumuz üzerinden uzman arkadaşımız sizlere hem fiyat hemde bilgilendirme konusunda yardımcı olmaya hazırdır. Dilerseniz Hemen ara formumuzu doldurarak bize ileteceğiniz tel numarası üzerinden arkadaşlarımız sizlere hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamaktadırlar. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : ekrem
  ekrem
  1 yıl önce
  iş yerim için işlem yaptırmak istiyorum 250m2 icin fiyat nedir

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : ekrem
  İlaclama.com.tr
  1 yıl önce
  Merhaba ekrem bey Konuyla ilgili bıraktığınız mail-telefon üzerinden tarafınıza geri dönüş sağlandı. memnuniyet garantili uygun fiyatlı hizmetlerimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : ersin
  ersin
  1 yıl önce
  Bilgilendirme ve işlemlerinden çok memnun kaldıgım bir firma iyiki tercih etmisiz tesekkürler

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : duygu parlamış
  duygu parlamış
  1 yıl önce
  normalde böyle yorumlar yazmam fakat gercekten cok icten ve çözücü bir firma emekleriniz için tesekkür ederim :)

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  böcek ilaçlama tavsiyesi : Cansu ulusoy
  Cansu ulusoy
  1 yıl önce
  Araştırmalarım sonucu buldum bu firmayı ve çok yardımcı oldular bundan sonra sürekli çalışıp referans olabileceğim bir firma kurumsal ve başarılı teşekkürler ilaclama.com.tr 😊😊

  E-posta adresiniz görünmeyecektir.

  İlaçlama İkon

  Haşere Sorununuz Mu Var?

  En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

  Tıkla Ara
  0552 282 02 82
  Whatsapp
  Danışma
  Whatsapp Danışma

  Hemen Ara!

  İlaçlama Fiyat Modülü