Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
tarantula-örümcek-bilgiler

Tarantula

Latin isim: Familya Theraphosidae

Renk: Tarantulalar (Theraphosa apophysis) çeşitli renklerde ortaya çıkar. Birçoğu siyah veya kahverengi renktedir. Birkaç tür ayrıca bacakları boyunca belirgin çizgiler taşır.

Boyut: Bunlar bilinen en büyük araknitlerdir. Ortalama olarak 7 ila 10 cm uzunluğundadırlar. Ancak, 30 cm’yi aşabilirler.

Kıl: Yoğun vücut kılları ile diğer örümceklerden ayırt edilebilirler. Tarantula’nın tüm vücudunu kaplayan bu kıl, avcılara karşı bir savunma mekanizması olarak hizmet eder.

Dış iskelet: Dış iskeletler olarak bilinen güçlü dış kısımları vardır. Tarantula’nın vücudu iki ana bölümden oluşur: sefalotoraks olarak da bilinen prosoma, karın veya opisthosoma. Bu iki bölüme, tarantula’nın vücudunun beline benzeyen bir pedikül veya pregenital somit katılır. Bu pedikül, bu örümceklerin hareketliliği ve çevikliği için çok önemlidir, çünkü opisthosomaya daha geniş bir hareket aralığı sağlar.

Bacaklar ve Dişler: Tarantula’nın sekiz bacağı, pedipopları ve dişlileri aynı zamanda prosomadaki vücuda da bağlanır. Zehiri enjekte eden chelicerae veya dişleri gözlerin altında bulunur. Bacaklar yedi parçalıdır ve tırmanma için kullanılan geri çekilebilir pençelere sahiptir. Bacaklarda mevcut olan tüyler, dik veya kaygan yüzeylerin tırmanmasında da faydalıdır.

 

 

Tarantula Türleri

Eurypelma californicum – Bu tür, ABD’deki en yaygın tarantula türüdür ve Kaliforniya, Teksas ve Arizona’nın çöl bölgelerinde bulunabilir.

Aphonopelma chalcodes – Çöl tarantulası olarak da bilinen bu tür, kurak yerlerde bulunur. Çöl sarısı tarantulaları 7.5 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve griden koyu kahverengiye kadar değişebilir.

Aphonopelma hentzi – kahverengi tarantula olarak bilinen bu tür, kayalık habitatlar veya yamaçlarda bulunur.

 

 

Tarantula Zehirli Mi?

Her ne kadar görünüşte korkutucu olsa da, tarantulalar kışkırtıldığında yalnızca saldırgandır. Kısa patlamalar için hızlı hareket ederler ve felç etmek için avlarını zehirle enjekte ederler. Bu zehir küçük hayvanlar için toksiktir ancak ortalama insan yetişkin için hayatı tehdit edici olduğu bilinmemektedir.

 

 

Tarantula ısırığı

tarantula ısırığı

Tarantulaların uzun, iğne benzeri dişleri vardır. İnsanları nadiren ısırırlar, ancak provoke edilirlerse veya kaçarak kendilerini savunamazlarsa yapabilirler. Tarantula ısırıkları normalde ciddi değildir ve ısırık, bir bal arısı sokmasına benzer bir acı üretir.

Bununla birlikte, bir tarantula zehirine oldukça alerjisi olan bir kişiyi ısırırsa, ısırmaya tipik reaksiyonlar ağrı, nefes alma zorluğu, kaşıntı, hızlı kalp atışı ve ısırmanın gerçekleştiği yerde şişliği içerebilir.

Tüyler

Ek olarak, tarantulaların vücutlarında dikenli tüyler vardır. Kullanıldıklarında, kaşıntı ve rahatsızlığa neden olan bu hafifletici tüyleri serbest bırakabilirler. Örümceğin vücut kılları gözlerle temas ederse, kişi gözlerde ve burun kanallarında şişlik ve kızarıklık yaşayabilir.

 

Tarantula Isırığının Belirtileri ve Tedavisi:

Tarantula ısırığı genellikle insanlar için tehlikeli değildir, çoğu zaman sadece hafif bir ağrıya neden olur. Ancak, bazı durumlarda bireyler alerjik reaksiyon gösterebilir. Isırık bölgesinde şişlik, kızarıklık ve ağrı yayılması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Alerjik reaksiyon durumunda, derhal bir sağlık profesyoneliyle iletişime geçilmelidir. Tedavi genellikle antihistaminikler ve ağrı kesicileri içerir.

 

Tarantula Bakarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarantula bakımı yaparken öncelikle eldiven giyilmesi önerilir. Ayrıca, tarantulanın türüne bağlı olarak, agresif davranışlar sergileyebileceği unutulmamalıdır. Tarantula bakımında kullanılan malzemelerin hijyenik olması ve uygun sıcaklık ve nem düzeylerinin sağlanması da önemlidir.

 

Tarantula Isırığından Korunma Yolları

Tarantula ısırığından korunmanın en etkili yolu, tarantulalarla doğrudan teması sınırlamaktır. Tarantulaların doğal ortamlarına müdahale etmekten kaçınılmalı ve evde bir tarantula besleniyorsa gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Ayrıca, eldiven gibi koruyucu ekipmanlar kullanmak da riski azaltabilir.

 

Çocukları Tarantula Tehlikesine Karşı Koruma

Çocuklar, tarantulalarla etkileşimde bulunurken dikkatli olmalı ve onlara tarantulaların doğal davranışları ve tepkileri konusunda bilgi verilmelidir. Tarantula bakımı yapan yetişkinler, çocukların tarantula ile etkileşimini denetlemeli ve gerekirse koruyucu önlemler almalıdır. Çocuklar, tarantula bakımında kullanılan malzemelere ve tarantula kendisine karşı dikkatli olmalıdır.

Sonuç olarak, tarantula ısırıkları genellikle tehlikesiz olsa da, alerjik reaksiyon riski vardır. Tarantula bakımı yaparken ve bu canlılarla etkileşimde bulunurken uygun koruyucu önlemler alınmalıdır. Çocuklar, tarantulalarla olan etkileşimlerinde yetişkin gözetiminde olmalı ve gerekli bilgileri edinmelidir.

 

Tarantula Ne Yer ?

İpek üretme yeteneklerine sahip olmalarına rağmen, çoğu tarantula avlarını tuzağa düşürmek için ağ örmez. Aksine, pusu stratejileri kullanırlar ya da geceleri yiyecek avlarlar. Türlere bağlı olarak, birçoğu avlarına girerken avlamak için çukurlarının içinde saklanır ya da bir yemeğe bakmak için yuvaya yaklaşabilir. Bu örümcekler şunlar ile beslenirler:

  • Böcekler
  • çekirgeler
  • Kurbağalar
  • Kertenkeleler
  • fareler
  • güveler
  • Yılanlar
  • Örümcekler

 

 

Tarantula Nerede Yaşar?

Tarantulalar genellikle kurak, yarı kurak bölgelerde ve tropik yağmur ormanlarında yaşar. Bazıları ağaç delikleri içerisinde, bazıları toprak altında yuvalarda yaşamaktadır.

 

Tarantula Ağ Örer mi?

tarantula ağ örer mi

Tarantulalar ipek üretme yeteneğine sahiptirler ve onu türlere bağlı olarak benzer amaçlar için kullanabilirler. Bazıları da yuvalarına kapı benzeri girişler oluşturmak için ipek kullanır. Tarantula’nın ipeği bir alarm sistemi gibi davranarak araknidi potansiyel tehditlere karşı uyarır veya evinin dışında avlar.

 

 

Tarantula Yavrusu

tarantula yavrusu

Yaşam döngüleri türden türe değişir. Yaşam döngüsü, erkekler bölgelerini eş arayışı içinde bıraktıkları çiftleşme süreciyle başlar. Erkek tarantulalar dişileri bulmak için çok uzak mesafelerde seyahat edebilir (bu da insanların göç ettiklerini düşünmelerine neden olur). Ne yazık ki, gezinmeleri onları karayollarında veya insanların evlerinde olduğu gibi insanlarla temas etmelerine neden olabilir.

Erkekler genellikle üzerine sperm bıraktıkları bir ağı örerler ve ardından sperm ağını pedipalplerine çekerler. Bir kadını bulduklarında, yuvalarını veya ağlarını yaklaştırarak alıcılıklarını test ederler. Özel bir çiftleşme ritüelini gerçekleştirdikten sonra, erkekler dişileri döllenir ve daha sonra hızlı bir şekilde ilerler, çünkü dişilerin bazen cinsel ilişkiden sonra eşlerini yediği bilinmektedir. Ancak, tüketime direnen erkekler nadiren çoğalmadan sonra birkaç aydan fazla hayatta kalırken, kadınlar 35 yıla kadar yaşayabilir.

 

Tarantula yumurtası

Dişiler yumurtalarını, yumurta kesesi olarak bilinen koza benzeri yapılara bırakır. Bu yumurtalar bir süre kuluçkaya yatırılır. Daha sonra yumurtadan, büyürken birkaç kez başkalaşım geçiren genç tarantulalar çıkar. Tüm tarantulalar, büyümek için dış iskeletlerini döktükleri başkalaşıma maruz kalırlar. Başkalaşım dişinin yaşamı boyunca devam ederken, erkekler genellikle olgunlaştıktan sonra başarılı bir şekilde başkalaşım geçirmezler.

 

 

Tarantulanın Düşmanları

Tarantulaların doğal düşmanları çeşitlidir. Akrepler ve  diğer örümcekleri içerir. Her iki araknit de çöl yaşam alanlarında bulunduğundan, birbirleriyle temas edebilirler. Her ikisi de özel savunma mekanizmalarına sahip olsa da, akrepler tarantulaları daha güçlü zehirleri ve pençeleriyle yenebilir.

Tarantula şahini, büyük bir yaban arısı çeşididir, tarantula’nın en ölümcül düşmanlarından biridir. Bazıları kırmızımsı turuncu kanatlı maviden yeşile metaliktir. Tarantula şahini tarantulayı felç etmek için zehirini kullanır. Yaban arısı avını, inmobilize edilmiş gövdesinin yumurtaları için kuluçka alanı olarak kullanıldığı inine geri sürükler. Yumurtalar yumurtadan çıktığında, tarantula’nın hala yaşayan vücudunu tüketirler.

 

 

Tarantulalar Eve Nasıl Girer?

tarantula eve nasıl girer

Yaz ve sonbahar boyunca, tarantulalar açık kapılardan veya yırtık pencere ve kapı ekranlarından evlere girebilirler. Ayrıca pencere kenarlarında veya oluklarda yollarını bulabilirler. Buradan, haşereler, ev dış yüzeyindeki çatlaklar veya evin tarama alanının altındaki boşluklar yoluyla evlere taşınır. 

Ayrıca evlerin yakınındaki toprakta yuva kazarlar. Zararlı böcekler bodrum katlarına veya duvar boşluklarına girmek için temel çatlaklarından girebilirler. Karınca veya böcek problemi olan ev sahiplerinin, muhtemelen örümcekler için uygun besin kaynakları olduğu için, evin yakınında tarantula bulunması muhtemeldir.

 

 

Tarantula İlaçlama

Tarantula Türkiye  de evlerimizde sıkça görebileceğimiz bir haşere değildir. Genellikle hobi amaçlı evlerde barındırma kullanımı yaygındır. Her şeye rağmen sıradışı, korkunç ve tehlikeli bir haşeredir. Yaşam alanınızda karşılaşabileceğiniz bir tarantula haşeresi için ilaclama.com.tr uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Tarantula ilaçlama hizmeti de dahil olmak üzere en uygun çözümü sizlere sunmak için hazırız

Tarantulalardan Nasıl Kurtulurum?

İlaclama.com.tr teknisyeniniz tarantulaları ve benzeri zararlıları yönetmeye yardımcı olmak için eğitilmiştir. Her bina veya ev farklı olduğundan, İlaclama.com.tr  teknisyeniniz durumunuz için benzersiz bir program tasarlayacaktır.

İlaclama.com.tr, tarantulaları ev ve işyerlerinizden yzaklaştırmak için doğru çözümü sağlayabilir.

 

 

Örümcek ilaçlama

ilaclama.com.tr olarak 25 yıldır Profesyonel Örümcek ilaçlama hizmeti sunuyoruz. Örümceklerin bulunabileceği alanları, evlere nasıl girebileceklerini, örümceklerin nasıl tehdit oluşturduklarını ve Başarılı bir örümcek ilaçlama hizmetinin nasıl olacağını çok iyi biliyoruz.

Firmamız Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı, Tse ve Iso Sertifikalı örümcek ilaçlama hizmetleri sunmaktadır. Örümceklerin bir çok türü bulunmaktadır. Her birinin yaşam ve davranış şekli farklıdır. bazı türler tehlikeli ve zehirlidir. Örümcekler diğer ev haşerelerinden farklı olarak zemin veya üst kısımlarda bulunabilirler.

ilaçlama yapmadan önce ortam analizi daha fazla önem kazanmaktadır.

Örümcek ilaçlama ve örümceklerle alakalı tüm detaları için mutlaka tıklayınız: Örümcek ilaçlama

4.9/5 - (8 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü