Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
yakarca ısırığı

Yakarca Isırığı

Yakarca ısırığı bu haşerenin, hortum olarak bilinen ağız kısımlarıyla (hortum olarak bilinir) insan derisini 1 mm’ den daha derin delerek beslenmeye başlamasıyla meydana gelir. Tatarcık sineğinin beslendiği yarada kan birikir. Yakarcalar daha kolay beslenebilmek için ısırdıkları bölgeye tükürük salgılarlar. Tükürük, kanın akmasına ve tahrişi azaltmasına yardımcı olan bir enzim içerir. Bununla birlikte, Yakarca ısırığı acı verici ve ısırık bölgesinde küçük bir kırmızı kabarcık oluşturmasıyla bilinir.

Yakarca sineğinin emdiği kan direk olarak vücutlarının arka kısmındaki bağırsaklarının olduğu alana gönderilir ve bu kısım kan emdikçe şişer.  Tatarcık sineklerinin tam kan ile beslenmeleri yaklaşık 1-3 dakika arası sürebilir. Bu olay esnasında bağırsağının büyüklüğü neredeyse üç katına çıkar.

Genel olarak Yakarcaların toplu yumurta üretmek için bir kan yemeğine ihtiyacı vardır. Dişi tatarcık sinekleri bir seferde 30 ila 70 yumurta bırakabilir. Dişi yakarca sinekleri yumurta gelişimini desteklemek amacıyla her 5-6 günde bir kan ile beslenmeye eğilimlidir. Ortalama olarak yakarca sineği türüne , çevresel koşullara ve üreme alışkanlığına bağlı olarak 2 ila 3 gün içinde emdiği kanı sindirmektedir.

Çoğu tür, sıcaklıklar düştükçe ve nem arttıkça alacakaranlıkta ve gece boyunca beslenebilir. Bununla birlikte ormanlarda ve bazı karanlık veya gölgeli habitatlarda gün boyunca tatarcık sinekleri ısırabilir.  Çoğu yakarca sineği türü açık havada beslenir, ancak bazıları kapalı alanlarda da ısırabilir.

Tatarcık Isırığı

tatarcık ısırığı

Sivrisinek ısırıkları gibi tatarcık ısırığı da sıklıkla tahrişe neden olur ve aşağıdaki  işaretleri bırakır:

 1. Kırmızı nokta kümeleri
 2. Isırığın ortasında cildin delinmiş olduğu küçük bir delik
 3. Tatarcık ısırıklarına karşı bazı reaksiyonlar şiddetli olabilir: Böcek ısırıklarına duyarlı insanlar yanma hissi hissedebilir ve ardından ciltlerinde kırmızı lekeler olabilir.
 4. Isırıklara karşı son derece hassas olan kişiler, sıvı ile dolu ağrılı, kaşıntılı kabarcıklar geliştirebilir.

Yakarca Kimleri Isırır?

yakarca kimleri ısırır

Yakarcalar memeli canlıların hepsini kan ile beslenmek amacıyla ısırabilir. Bunlar kuşlar, hayvanlar ve insanlardır. Özellikle karbondioksit üretimi gerçekleştiren canlılar onların dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda yumurta üretimi için kan ile beslenmesi gerekir ve memeli canlılar bu anlamda onların hedefidir.

Tatarcık Sineği Isırığı Belirtileri

tatarcık ısırığı belirtileri

Bir tatarcık sineği ısırığı şişmeye, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir. Bir insanı hangi sineğin ısırdığını belirlemek maalesef mümkün olmayabilir, Çünkü ısırığın büyüklüğü her zaman önemli değildir. Çok küçük bir sinek çok büyük ve tahriş edici bir ısırmaya neden olabilir.

Bir kişi genellikle aşağıdaki belirtiler ortaya çıkarsa bir sineğin kendisini ısırıp ısırmadığını anlayabilir. Bunlar: şişlik, kaşıntı, kızarıklık, ısırık benzeri bir yumru ortasında küçük ama görünür bir delik. Bazı insanlar sinek ısırığına karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Tatarcık sineği ısırığına karşı alerjik reaksiyon belirtileri arasında baş dönmesi ve halsizlik sayılabilir. Bir kişi vücudun farklı bölgelerinde nefes almada veya şişmede sorun yaşamaya başlayabilir. Sinekler genellikle vücudun aynı bölgelerinde birden fazla ısırık yaparlar.

Bir kişi tatarcık sineği ısırığından sonra  ateş, mide bulantısı, baş ağrısı veya şişmiş lenf düğümleri gibi enfeksiyon belirtileri yaşarsa  ayrıca bir doktora görünmelidir.

Yakarca Isırığına ne iyi gelir?

yakarca ısırığına ne iyi gelir

Belki de en iyi tedavi ısırılmaktan kaçınmaktır. Bunun için profesyonel böcek ilaçlama hizmeti talep etmek size yardımcı olacaktır. Bir kişinin vücudunda enfekte görünümlü bir ısırık veya çok sayıda ısırık varsa, tıbbi yardım almalıdır.

Yakarca ısırığına ne iyi gelir? Yakarca sokması gerçekleştiğinde, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 • Alanı su veya sabunlu suyla temizleyin.
 • Şişliği azaltmak ve tahrişi ve ağrıyı en aza indirmek için ısırığın üzerine serin bir kompres veya bez kaplı buz torbası yerleştirin.
 • Rahatsızlığı azaltmak için klorfeniramin ve reçetesiz satılan bir anti-enflamatuar ilaç alın.
 • Hidrokortizon yüzde 1 gibi topikal bir kortikosteroid uygulayın.
 • Antihistamin tabletleri veya kremleri yardımcı olabilir.
 • Yakarca Isırığı asla kaşınmamalıdır, çünkü bu davranış yaranın enfekte olma ihtimalini arttırır.
 • Hırıltı veya kurdeşen gibi bir ısırık sonrası alerjik reaksiyon gerçekleşirse acil tibbi yardım gerekebilir.

Yakarca

yakarca

Yakarca sinekleri minik ve sineklere benzerler. Genellikle kahverengi veya gri renktedirler. Hastalıkları zor bulaştırmalarına rağmen leishmaniasis adı verilen ciddi bir hastalığı taşıyabilen bir haşere türüdür.

Yakarca sineklerinin  nehirlerin, göllerin, otların veya sulak alanları gibi akan suya 10 metre mesafede ve çevresinde de bulunma olasılıkları daha yüksektir. Şafak vakti ve alacakaranlıkta aynı zamanda sıcak bulutlu günlerde daha aktiftirler.

Yakarcalar hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için Mutlaka Tıklayınız; Yakarca

4.9/5 - (21 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü