Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
böcek ilacı zararları

Böcek ilacı zararları

Pestisitler,  etkilenmeden aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilecek kronik olumsuz etkilere neden olabilir. Böcek ilacı zararları arasında yer alan Akut sağlık etkilerinin örnekleri arasında gözlerde batma, kızarıklık, su toplaması, körlük, mide bulantısı, baş dönmesi, ishal ve ölüm sayılabilir. Bilinen kronik etkilerin örnekleri kanserler, doğum kusurları, üreme hasarı, immünotoksisite, nörolojik ve gelişimsel toksisite ve endokrin sistemin bozulmasıdır.

Bazı insanlar pestisit etkilerine karşı diğerlerinden daha savunmasızdır. Örneğin, bebeklerin ve küçük çocukların pestisitlerin toksik etkilerine yetişkinlerden daha duyarlı oldukları bilinmektedir. Çiftlik işçileri ve pestisit uygulayıcıları da daha fazla maruz kaldıkları için daha savunmasızdır.

Yazının daha da iç kısmına girmeden önce Kesinlikle sağlık bakanlığı ruhsatlı ve BİOSİDAL ilaç kullanan profesyonel firmaları tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlık bakanlığı yetkili kişi ve kurumlar haricinde pestisit uygulama işlemlerini kesinlikle yasaklamıştır. 20 yılı aşkın tecrübemizle sağlığınıza en ufak bir etki bırakmadan profesyonel şekilde TSE ve ISO sertifikalı olarak böcek ilaçlama hizmetlerini sunuyoruz.

 

 

 

Böcek ilacı zehirlenmesi belirtileri

Böcek ilacı zehirlenme belirtileri

Pestisit maruziyetinin ani sağlık etkileri, yanma, batma ve kaşıntıya neden olan burun, boğaz ve cilt tahrişini, ayrıca döküntü ve kabarcıkları içerir. Bulantı, baş dönmesi ve ishal de yaygındır. Astımlı kişiler bazı pestisitlere, özellikle piretrin/piretroid, organofosfat ve karbamat pestisitlerine karşı çok şiddetli reaksiyonlar gösterebilir.

Çoğu durumda, pestisit zehirlenmesinin semptomları, soğuk algınlığı veya grip semptomlarını taklit eder. Böcek ilacı zararları diğer hastalıklara benzer veya aynı göründüğünden, pestisit zehirlenmeleri genellikle yanlış veya eksik teşhis edilir. Ani semptomlar, bir kişinin tıbbi yardım alması için yeterince şiddetli olmayabilir. Bir doktor, pestisit maruziyeti hakkında soru sormayı bile düşünmeyebilir. Yine de, pestisitlerle zehirlenmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız hemen tıbbi yardım alın.

 

 

Böcek ilacı zararları Kronik (Uzun Vadeli) Sağlık Etkileri

Kronik sağlık etkileri, kanser ve diğer tümörleri içerir; beyin ve sinir sistemi hasarı; doğum kusurları; kısırlık ve diğer üreme sorunları; karaciğer, böbrekler, akciğerler ve diğer vücut organlarında hasar. Böcek ilacı zararlarının Kronik etkileri maruz kaldıktan sonra haftalar, aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkmayabilir, bu da sağlık üzerindeki etkileri pestisitlerle ilişkilendirmeyi zorlaştırır.

Pestisitler, lösemi, lenfoma ve beyin, göğüs, prostat, testis ve yumurtalık kanserleriyle ilgili insan çalışmalarında yer almıştır. Pestisitlerden kaynaklanan üreme zararları arasında doğum kusurları, ölü doğum, spontan düşük, kısırlık ve kısırlık sayılabilir.

Endokrin bozucular, hormonları (kanda dolaşan ve metabolizma, beyin gelişimi, uyku döngüsü ve stres yanıtı dahil olmak üzere birçok vücut sürecini düzenleyen kimyasal haberciler) taklit ederek veya bloke ederek önemli vücut işlevlerine – genellikle aşırı düşük dozlarda – müdahale eden kimyasallardır. Bazı pestisitler endokrin bozucu olarak hareket eder. Kanser, kısırlık ve gelişim sorunları dahil olmak üzere hayvanlara ciddi zararlar verdiği gösterilmiştir. Benzer etkiler, insanların bu kimyasallara maruz kalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

 

Böcek ilaçlarının çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

böcek ilacı çocuklara zararları

Çocuklar  “küçük yetişkinler” değildir. Onların, organları, sinir sistemleri ve bağışıklık sistemleri henüz gelişme aşamasında olduğu için pestisit maruziyetine karşı daha savunmasızdır. Çocuklar ayrıca pestisitleri detoksifiye etme ve salgılama konusunda daha az yeteneklidir. Bazı erken gelişme dönemlerinde maruz kalma kalıcı hasara neden olabilir.

Pestisit toksisitesine karşı daha savunmasız olmanın yanı sıra, çocukların davranışları ve fizyolojisi, onları yetişkinlere göre daha fazla pestisit maruziyetine maruz bırakıyor. Pestisit maruziyetinin çoğu cilt yoluyla gerçekleşir ve çocukların boyutlarına göre yetişkinlere göre daha fazla cilt yüzeyi vardır. Çocukların solunum hızı daha yüksektir ve bu nedenle havadaki pestisitleri yetişkinlerden daha hızlı solumaktadır. Çocuklar ayrıca yetişkinlere göre orantılı olarak daha fazla yiyecek ve su ile böcek ilacı kalıntısı tüketirler. Zeminler, çimenler ve oyun alanları ile artan temasları ile çocukların davranışları, pestisitlere maruz kalmalarını da artırır.

 

 

Bazı Pestisit Sınıflarının Sağlığa zararları

Pestisit içerdiği formüle göre sağlımıza farklı şekilde zarar verebilirler. Acil zehirlenme sağlık birimleri bu konularda oldukça bilgili ve donanımlıdırlar. Türkiye’nin önde gelen ilaçlama firması olarak bu kimyasal grupları ve etkilerine özellikle değinmek istiyoruz. Haşere ilaçlama hizmetlerinde basit yaklaşımların sağlığımıza ve paramıza ne kadar zarar verebileceğini tüm şeffaflığıyla anlatıyoruz. Merdiven altı firmalarının özellikle empoze ettiği “bir pompa ve bir ilaçla bu işi yaparız” yaklaşımı size ve sevdiklerinize zarar vermektedir. Böcek ilaçlama nasıl yapılır ? sorunuza profesyonel çözümlerimizle cevap veriyoruz.

 

 

Organofosfatlar ve Karbamatlar

Bu pestisitler sinir gazı gibidir: sinir sinyali iletimine müdahale ederek beyne ve sinir sistemine saldırırlar. Semptomlar baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, göğüs ağrısı, ishal, kas ağrısı ve kafa karışıklığını içerir. Şiddetli zehirlenme vakalarında semptomlar arasında kasılmalar, nefes almada zorluk, istemsiz idrara çıkma, koma ve ölüm sayılabilir. Bu pestisitler tarafından sinir sisteminin akut zehirlenmesi, her yıl dünya çapında yüz binlerce insanı etkiler.

 

Toprak Fumigantları

Bu pestisitler toprağa uygulanır ve topraktaki nematodlar, mantarlar, bakteriler, böcekler ve bitkiler için zehirli bir gaz oluşturur. Gaz oldukları için topraktan havaya geçerler ve yakınlarda yaşayan veya çalışan insanları etkilerler. Kaliforniya’da yaygın olarak kullanılan toprak fumigantları arasında 1,3-dikloropropen, klorpikrin, metam sodyum ve metam potasyum bulunur. Fumigant maruziyetinin belirtileri arasında cilt, gözler ve akciğerlerde tahriş (dikloropropen ve kloropikrin) ve gözler ve akciğerler için aşırı derecede tahriş etme (metam sodyum ve metam potasyum) bulunur. Dikloropropen, metam sodyum ve metam potasyum, kansere neden olan kimyasallardır. Metam sodyum üreme hasarına neden olur. Fumigant kullanımının yüksek olduğu ilçelerde erken doğum, fumigant kullanımının az olduğu ilçelere göre daha sık görülmektedir.

 

Piretroidler

Bu böcek öldürücüler, yapısal olarak botanik bileşiklere benzerler. Ancak daha kalıcı olacak şekilde tasarlanmış sentetik kimyasallardır. Sinir sistemi için toksiktirler. Hamilelik sırasında bir fetüsün bu kimyasalları verimli bir şekilde parçalayamayacağı endişesi vardır. Piretroid zehirlenmesinin belirtileri arasında titreme, tükürük salgısı, baş ağrısı, yorgunluk, kusma, deride batma ve kaşıntı ve istemsiz seğirme sayılabilir.

Birçok piretroid de uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olur. Örneğin resmetrin hem kansere hem de üremeye zarar verir. Sipermetrin, fenvalerat ve deltametrinin tümü genetik hasara ve üreme hasarına neden olur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin ulusal biyoizleme programından elde edilen veriler, piretroid maruziyetini kalp hastalığına bağlar.

Pestisitler ve insan sağlığı hakkında kaynak: wikipedia böcek ilacı

 

 

Pestisit nedir ?

Pestisitler genel bir ifadeyle insanlar, bitkiler, hayvanlar ve diğer ürünler için zararlı olan böcek, fare, bakteri, virüs veya diğer  canllıları uygun şekilde etkisiz hale getirmeyi amaçlayan kimyasal ve biyolojik ürünlerdir.

Pestisitler hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız; Pestisit nedir ?

4.7/5 - (15 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü