Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
hamam böceği

Hamam Böceği

Hamam böceğinin bilimsel adı Blattodea olarak ifade edilmektedir. Dünya üzerinde sadece bazı türleri zararlı haşere olarak kabul edilen ve toplamda 4000’den fazla hamam böceği türü vardır. Hamam böceklerinin zararlı olma durumu ne kadar geniş alana dağıldığına, insanlara yakın alanlarda bulunup bulunmadığına ve hastalık taşıma potansiyellerine bağlıdır.

 

Bazı hamam böceği türlerinin dışkıları bir feromon içerir. Bu hormon olar açısından beslenme ve toplanma bölgelerini işaretlemek için dışkılarını bırakarak kullanılır.

 

Hamam böceği istilasını arttıran unsurlar bol miktarda yiyecek, su ve barınak sağlayan koşullardır. Hamamböcekleri, kağıt, kumaş, deri, nişastalar ve yağ parçacıkları dahil olmak üzere hemen hemen her hayvansal veya bitkisel ürün ile beslenebilirler.

 

Hamam böceği genellikle gecedir. Gündüz vakti gözlemlenen herhangi bir aktif hamamböceği genellikle büyük bir istilanın göstergesidir. Hamamböcekleri bir araya gelirler ve sık sık kendilerini tımar ederler. Hamamböceği ilaçları onların bu davranışlarını kullanarak daha etkili olacak şekilde arge süreçlerinde değerlendirilmektedir.

 

Hamam böceği yumurtaları, bir yüzeye taşınabilen, düşürülebilen veya yapıştırılabilen kapsül şeklinde bir yumurta kutusu içinde üretilir. Yumurtadan çıktığında, nimfler yetişkin hamamböcekleriyle toplanır ve birkaç kabuk değiştirme aşamasından sonra olgunlaşır. Nimflerin kabuk değiştirme sayıları, olgunlaşma için geçen süre ve onların ömürlerine bağlıdır.

 

 • Hamam böceği gün boyunca yuvalarında saklanır ve özellikle ortam karanlık olduğunda geceleri aktif hale gelir. Çok yoğun bir istila varsa gündüz de görülür.
 • Hamam böceği, gıda zehirlenmesine veya ishale neden olabilecek hastalıklar taşır.
 • Hamamböceği tükürük salgıları, dışkıları ve dökülen kabukları insanlarda, özellikle çocuklarda alerji ve astımı tetikleyebilir.
 • Hamam böceği istilasını azaltmak için temizlik çok önemlidir.
 • Onlardan kurtulmak için hamam böceği ilaçlama hizmeti çağırmak en doğru yöntemdir.
 • Hamamböcekleri restoranlarda, hastanelerde, depolarda, ofislerde ve restoran gibi yemek üretim alanlarına sahip binalarda ciddi istilalara sebep olabilir. Yüzeyleri kirleten ve kötü kokular üretebilen bir madde salgılarlar. Kumaş ve kağıt ürünlerini de yok edebilirler.

 

 

Peki hamam böceğini nasıl tanımlayabiliriz? Burada işimiz hem biraz zor hem de kolay aslında. Bunun sebebi karşımıza çıkan hamam böcekleri farklı türlere ve farklı görünümlere sahip olabilir.

Genel olarak hem Türkiye hem de İstanbul Genelinde karşımıza 4 yaygın ve baskın tür çıkmaktadır.

 1. Alman hamamböceği
 2. Kahverengi bantlı hamamböceği
 3. Amerikan hamamböceği
 4. Oryantal – Şark – Doğu hamamböceği

Sahip olduğunuz hamamböceği türünü belirlemede sorun yaşıyorsanız, ilaçlama.com.tr iletişim kanalları ve whatsapp üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz

Bir evde bulunan gerçek hamamböceği sayısı sizin gördüğünüzün 50- 100 katı olabilir. Sadece küçük bir miktarı gezerken ya da saklandıkları yerden çıktıklarında görebilirsiniz.

Hamam böceği yumurta kapsülü bırakarak ürer. Bir kapsül içinde onlarca hamamböceği yumurtası bulunur. Bu sebeple farklı türlerin yumurta kapsülleri farklı boyut ve renge sahiptir.

 

 • Bir hamam böceği oval ve düz görünen bir gövdeye ve uzun antenlere sahiptir
 • Dikenlerle kaplı altı güçlü bacağı vardır.
 • Birçok yetişkin hamamböceği tamamen gelişmiş kanatlara sahiptir, ancak sadece bazıları uçar.
 • Genç hamam böcekleri yetişkinlere benzer, ancak daha küçüktür ve kanatları yoktur.

 

Hamamböceklerinin yaşam döngüsü

hamam böceği yumurta türleri

 

Bir hamam böceğinin yaşam döngüsü boyunca üç aşaması vardır: yumurta, yavru ve yetişkin.

 • Yetişkinler, koyu renkli yumurta kapsüllerinde bulunan yumurtaları bırakır.
 • Türe bağlı olarak bir yumurta kapsül 16 – 50 arasında yumurta içerir.
 • Yumurtaların içinden nimf adı verilen genç hamamböcekleri çıkar ve sayıca yetişkinlerden daha fazladırlar.

Hamam böceği üreme ve yumurta bırakma işlemleri hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız : Hamam böceği yumurtası

 

 

Alman hamam böceği – Blatella germanica

Alman hamam böceği açık kahverengi tonlarında ve kehribar rengindedir. Tamamen büyüdüğünde boyutları 1-1.5 cm uzunluğundadır. Üzerinde iki adet koyu uzunlamasına şerit bulunmaktadır. Karnın aşağısına uzanan kanatları bulunmaktadır. Nadiren uçarlar, uçmaları bir sineğin uçmasında ziyade bir yere ulaşıp konmaya çalışma şeklindedir. Bunu genellikle savunma, beslenme ve çiftleşme gibi ihtiyaçlarda bile çok az kullanırlar.

 

Bu haşere hamamböceklerinin en fazla üreyen türlerindedir ve istilacıdır. Kalorifer böceği olarak ta bilinmektedir. Yavrudan yetişkin aşamasına gelişmeleri 40 gün kadar kısa sürer. Yetişkinler genellikle yumurta kesesi taşırlar.

 

Alman hamamböceği kırıntılar, biriken yağlar gibi hemen hemen her organik maddeyi yerler. Eğer ortamda su varsa yemeden 1 ay kadar hayatta kalabilirler

 

Alman hamamböceği genellikle sıcak, rahatsız edilemeyecek yüksek ve nemli alanlarda toplanırlar.

İstilaların çoğu mutfaklarda bulunur. Hamam böcekleri lavaboların altında, dolapların ve çekmecelerin içinde ve altında ve buzdolabı gibi elektrikli ekipmanların çevresinde bulunabilir.

 

Gündüzleri çatlaklara ve yarıklara saklanırlar, geceleri beslenirler. Örneğin yatak odaları gibi evin diğer odalarında görülmeler, büyük bir istilaya işaret edebilir. Alman hamamböceklerini incelerken, canlı veya ölü hamamböceklerini, dışkı topaklarını (küçük, kurutulmuş dışkı parçacıkları), dışkı lekelerini, kabuklarını ve boş yumurta kutularını aramak için bir fener kullanılmalıdır.

 

İstila edilmiş bölgelerde hamam böceklerinin olması muhtemel tüm çatlak ve yarıkların, boşlukların ve yüzeylerin kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

 

Alman hamam böcekleri genellikle karton kutularda, yiyecek ve içecek kasalarında kaçak yolcu olarak yeni yerlere yayılır. Birkaç kişi kendilerini yeni bir yere kurabilir ve hızla çok sayıda üreyebilir.

Alman hamam Böceği hakkında çok detaylı ve güzel bilgiler öğrenmek için mutlaka tıklayınız : https://www.ilaclama.com.tr/hasere/alman-hamam-bocegi/

 

 

Amerikan hamam böceği – Periplaneta americana

Amerikan hamam böceği 3.5 – 4 cm uzunluğa ulaşan en büyük hamamböceği türüdür. Kırmızımsı kahverengi renktedirler. Bacaklar daha açık kahverengi bir tona sahiptir.

 

Kanatları vardır ve Amerikan hamamböceği sıcak koşullarda kısa mesafelerde uçabilirler.

 

Dişiler ömürleri boyunca her biri 12 ila 16 yumurta içeren 50 adet civarı büyük yumurta kapsülü üretir. Bunları genellikle yaklaşık 2 gün boyunca taşırlar ve gıda, su gibi ürünlere yakın alanlara bırakırlar. Nimf gelişimi 6-12 ay sürer ve yetişkin ömrü 6-12 aydır.

 

Amerikan hamam böcekleri çürüyen organik maddelerle beslenmeyi tercih eder. Kirli kağıt ve giysiler de dahil olmak üzere bir çok ürünle beslenebilirler. diğer organik yiyeceklerin çoğunu yerler (özellikle kirliyse). Fermente olmuş ve çürümeye başlayan gıda ve sıvılara ilgileri çok güçlüdür. Yeterli su kaynakları olduğunda beslenmeden 2-3 ay hayatta kalabilirler.

 

Amerikan hamamböcekleri genellikle ılık, nemli ve karanlık yerlerde toplanır. Kıyı bölgelerini tercih ederler. Kapalı alanlarda serin dışarıda ise sıcak bölgelerde bulunma eğilimleri bulunmaktadır.

 

Yaygın olarak istila edilen binalar arasında hastaneler, fırınlar, restoranlar, marketler, fabrikalar ve evler bulunur. Binalarda konutların iç kısımlarından ziyade çatı, duvar, zemin altı alanları, kanalizasyonların, yağ tutucuların ve çöplüklerin içinde ve çevresini istila etme eğilimindedirler.

Amerikan hamamböcekleri hakkında daha detaylı bilgi için mutlaka tıklayınız: https://www.ilaclama.com.tr/hasere/amerikan-hamam-bocegi/

 

 

Oryantal – Doğu hamam böceği – Blatta orientalis

Doğu hamamböceği 2-2.5 cm uzunluğunda olurlar. Onlar iri boylara sahiptir. İlk bakıldığında parlak siyah renkleri dikkat çekmektedir. Erkeklerin kanatları dişilerden daha büyüktür. Yavrularda kanat yoktur.

 

Bu hamamböcekleri genellikle uçmaz. Bir Dişi Doğu hamamböceği yaşamı boyunca her biri  yaklaşık 16 yumurta içeren 14 kapsül üretebilir. Yumurta kutusunu bir yüzeye yapıştırmadan önce yaklaşık bir gün taşır. Nimf gelişimi 6-18 ay sürebilir ve yetişkinler 3-6 ay yaşar.

 

Oryantal – doğu hamamböcekleri serin iklimleri tercih eder ve genellikle açık havada yaprak çöpü ve kabuğu altında, nemli alt zeminlerde ve drenaj sistemlerinin çevresinde bulunur. Nispeten yavaştırlar ve genellikle bir dizi çürüyen organik maddeyi yedikleri binalarda yer seviyesinde veya altında bulunurlar.

 

Bu hamam böceklerini tespit edebilmek için yapılan denetimlerde yüksek nem ve daha serin sıcaklıktaki alanlar mutlaka iyi kontrol edilmelidir.

 

Mutfak ve banyolardaki mahzenler, süpürgelikler ve sıhhi tesisatın çevresi en çok bulunabilecekleri alanlardır.

Oryantal – doğu hamam böcekleri hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız ; https://www.ilaclama.com.tr/hasere/oryantal-hamam-bocegi/

 

 

Hamam Böceği İlaçlama

ilaclama.com.tr 25 yıl üzeri ilaçlama tecrübesine sahip, Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı, Tse Sertifikalı profesyonel HamamBöceği ilaçlama firmasıdır.

Hamam böcekleri istanbul ve türkiye genelinde yaygın 3-4 tür ile istilalara neden olmaktadırlar. Bu türlerin bazıları dış alanlarda yaşamayı severken, bazıları ise iç mekanlarda bulunmayı ve üremeyi tercih ederler. Herbiri için uyguladığımız ilaçlama yöntemi ve kullandığımız hamam böceği ilacı farklı olmaktadır .

Hamam böceklerinden kurtulmak istiyorsanız, size bu konuda sunabileceğimiz hizmetler ve kurtulma yöntemleri için mutlaka yazımızı tıklayınız : Hamam Böceği ilaçlama

5/5 - (49 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
0850 532 9997
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü