Sizi Hemen Arayalım!

Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
arı-ilaçlama-fiyat, arı-ilaçlama-istanbul

Arıların özellikleri

DURUMLAR, TANIMLAMA VE KONTROL

LATİN ADI

Apoidea

GÖRÜNÜŞ VE TANIMLAMA

Nasıl Görünürler?

Arılar, dünya genelinde 20.000’den fazla kaydedilmiş tür içeren kanatlı böceklerdir.

Uzunluk: Bu canlıların en büyüğü 3,9 cm uzunluğunda, arıların en küçüğü ise 2 mm’den daha kısadır.

Renk: Arılar kırmızı, sarı veya parlak mavi çizgili siyah veya kahverengi olabilir.

İlgili Türler

Arılar eve & yaşam alanıma nasıl gelir?

Arılar bazen yuva yapacak bir yer ararken evlerin içine girerler. Böcekler genel olarak karanlık ve korumalı bölgeleri yuva yapmak için tercih ederler, bu nedenle duvar boşlukları veya bacalar çoğu zaman tercih ettikleri alanlardır. Dış alanlarda bırakılacak eşyalar ve malzemeler arı istilasına maruz kalacak muhtemel alanlardır. Duvar boşluklarında yuva yapan bazı türler, yaşam alanlarımızın içine süpürgelikler, elektrik prizleri ve duvarlardaki çatlaklar yoluyla girmektedir.

Arılar Ne Kadar Ciddi Bir Tehdittir?

Arı Sokması

Arılar çevreye birçok yönden fayda sağlayabilirken, bir arı kovanının evinizin yakınında bulunması sakıncalı bir durumdur. Genel olarak, arılar sadece kendilerini korumak veya yuvalarını savunmak için egresif davranış gösterirler. Sokmaların çoğu sadece hafif ağrılıdır, ancak bazı insanların alerjik reaksiyonları olabilir.

Bal ile ilgili sorunlar

Duvar boşluklarında balla dolu olan kovanlar zamanla fermente olabilir ve bu durum aşağıdaki durumlara sebep olabilir:

  • Diğer böcekleri bu alana çekilmesi
  • Destek yapılarının hasar görmesi
  • Yapılar üzerinde oluşan lekeler

Arı istilasından nasıl Kurtulurum?

Arı istilasından kurtulmanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki arı kovanının tespit edilmesi ve bulunduğu alandan uzaklaştırılması işlemidir. Bu zor ve uygulamaya göre de tehlikeli bir yöntemdir. Diğer yöntem ise böcek ilaçlama işlemidir. Bu yöntem de etkili olmakla birlikte arı yuvasının bulunduğu alana gelebilecek diğer böcekler içinde öldürücü etkiye sahip olacaktır.

ARILARIN DAVRANIŞ ŞEKİLLERİ

Sosyal Bölümler
Bazı arılar yalnız olsalar da, bal arıları ve eşek arıları gibi türler inanılmaz derecede sosyaldir. Arı kolonileri üç sınıftan oluşur: ana arı, kısır kadın işçi arıları ve erkek arılar.

Arı kaç yıl yaşar ? Ömür
Kraliçe çiftleştikten sonra yaşamı boyunca yumurta bırakır. Bal arısı kraliçeleri, en fazla iki ila üç yıllık bir ömür sürmesine rağmen, beş yıla kadar yaşayabilir. Erkek arılar yalnızca kraliçeyi döllemek ve görevlerini yerine getirdikten hemen sonra ölmektedirler. Kadın işçi arılar, kovanın hayatta kalması için gereken çok sayıda görevi yerine getirir. Sürekli çalıştıkları için ortalama ömürleri genellikle sadece altı haftadır.

TOZLAŞMA(POLEN BIRAKMA)
Çiçekler ve gelişen bitki örtüsü genellikle arıları çeker ve tozlaşma söz konusu olduğunda arı kadar önemli bir canlı yoktur. Tüm arılar tüylüdür, polen toplanması için çok önemli bir özelliktir.

Dişi Arılar
Birçok dişi arı türünün arka ayakları üzerinde içi boş bir sepet oluşturan kıl sıraları vardır. Arı bir çiçeğe konduğu zaman polen taneleri içi boş sepete ve kıllara konur. Çapraz tozlaşma ile polenler arılar vasıtasıyla diğer çiçeklerin üzerine dağılır.

Arılar Nasıl Beslenirler?
Sadece dişiler polen aktarabilse de, bütün arılar nektarı dil benzeri bir organ kullanarak çiçeklerden yudumlayabilirler. Bu nektar, birincil enerji kaynağıdır. Polen hem erişkin hem de larva arılarının devamlılığıdır, çünkü hayatta kalmak için gerekli protein ve diğer besinleri içerir. Arılar, nektarı, türlere bağlı olarak, kovan veya kolonisi içinde toplanan bala dönüştüren bir organa sahiptir.

Arı Sürüleri

En iyi belgelenmiş ve karşılaşılan sürüler bal arılarıdır. Tipik olarak, bal arısı sürüleri, Afrika bal arıları haricinde, büyük bir tehdit değildir. Arılar provoke edilirse sokacaklardır. Eşek arısı hakkında bilgiler için tıklayın !

Arılar Neden Koloni Oluşturlar?

Arı sürüleri tipik olarak gelişen ve sağlam popülasyonlu kolonilerde ortaya çıkar. Zayıf koloniler, sayıları artana kadar geçen sürede güçlenip büyüyene kadar hayatta kalamayabilirler. Açlık, hastalık veya zayıf üreme yeteneğine sahip kraliçe arılar koloniyi zayıf kılan ortak faktörlerdir. Mevsimsel değişiklikler ve aşırı kalabalık, sürülerin meydana gelmesinin birkaç nedenidir.

Taşınma
Koloni oluşturma süreci, bir işçi birliğini ve orijinal koloniyi terk eden bir kraliçeyi içerir. Sürü tipik olarak koloniden ayrıldıktan sonra genellikle bir ağaçta, dinlenme yerinde toplanır. İzci arılar, kütük veya başka bir boşluk gibi yeni bir konum bulmak için gönderilir. Uygun bir yer bulunduğunda, sürü bölgeye taşınacak ve yuvalanmaya başlayacaktır.

Birincil ve İkincil Sürüler
İki tür arı sürüsü oluşur: birincil ve ikincil arı sürüleri. Kraliçelerin yönettiği birincil sürülerde yumurtlayan kraliçe arının ve yumurtaların korunduğu ve birçok işçi arının bulunduğu bir sürü şeklidir. İkincil sürüler, bakir dişi arılar tarafından yönetilir ve sonuç olarak, bu sürüler birincil sürünün yarısı kadardır ve sık sık meydana gelmezler

Soru ve Görüşleriniz

E-posta adresiniz görünmeyecektir.

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!

Haşere Sorununuz Mu Var?

Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Hemen Ara
Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
ilaçlama kampanyası