Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
Eşek arısı

EŞEK ARISI

Eşek arısı, yaklaşık 5.000 farklı türden oluşan büyük bir yaban arısı ailesi olan Vespidae familyası grubundaki böceklerdir. Bu nedenle, eşek arısı aslında bir tür yaban arısıdır. Bunlar gelişmiş sosyal canılardır. Yumurta üreten  bir kraliçeleri ve işçi eşekarıları vardır.

Tüm eşek arısı türleri Vespa cinsindendir ve neredeyse hepsi Asya’ya özgüdür. Bununla birlikte, Avrupa eşekarısı (Vespa crabro) Kuzey Amerika, Avrupa ve Rusya’ya özgüdür. Avrupa eşekarısı, Kuzey Amerika’ya özgü tek gerçek eşekarısı türüdür.

Birçok eşekarısı sarı ve siyah renk tonlarına sahiptir. Bununla birlikte kızımı ve kahverengi ve siyah renklerde eşek arılarıda bulunmaktadır. Eşek arıları diğer arı türlerinden daha büyüktür. Eşek arısının büyüklüğü kendi türleri arasında farklılık gösterir. En büyük eşek arısı 6 cm uzunluğunda olabilir.

Eşek arısı tipik olarak ormanlık habitatlarda ve bahçelerde yaşar, burada “kağıt” bir yuva yapmak için odun çiğneyerek ortak yuvalar inşa ederler. Yuvalar genellikle içi boş ağaçlarda veya diğer benzer alanlarda bulunur. Bununla birlikte, bazı türler yeraltında bile yuva yapar.

Eşek arısı genellikle nektar ve çok fazla şeker içeren başka herhangi bir şeyle beslenir. Bal ve meşe ağaçlarından elde edilen özsuyu özellikle tercih ederler. Bununla birlikte, birçok yetişkin eşek arısı, bal arıları ve çekirgeler gibi diğer böcekleri de avlar. Av genellikle sokularak öldürülür.

 

 

 

Eşek Arısı Türleri

eşek arısı türleri

Eşek arıları diğer arılardan daha büyük ve agresif böcek türleridir. 5000 den fazla eşek arısı türü olduğu düşünülmektedir. Boyutlar ve zehirlerinin gücü türlere göre değişmektedir.

Eşek arıları halk arasında özellikle renklerine  ve yapılarına göre ayrışmaktadır. Bunlar;

  • Sarıca eşek arısı
  • Siyah eşek arısı
  • Asya dev eşek arısı yada japon eşek arısı
  • Kırmızı eşek arısı

Olmak üzere en yaygın ve tehlikeli olanlar değerlendirilebilir. Aşağıdaki başlıklarda bu yaygın ve zararlı eşek arılarını tek tek sizlere açıklamaya çalışacağız.

 

 

Asya Dev Eşek Arısı

asya dev eşek arısı

Asya devi eşek arısı, Katil eşek arısı ünvanı ile ün kazanmış olan bir türdür. Türlerinin sokması oldukça acı vericidir. Bu Eşekarısının Asya’daki ülkelerde yılda 40 kadar insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

ABD’de 89 kişi 2017′ de yerli eşek arıları sebebiyle öldü.

Asya dev Eşekarısı, Rusya’nın Uzak Doğusundan tropiklere uzanan Asya kıyılarına özgüdür.

Tek bir Asya dev eşekarısı dakikada 40’a kadar bal arısını öldürebildiğinden, bütün bir bal arısı kolonisini kısa sürede tamamen yok etmek sadece birkaç eşekarısı yeter.

Bu eşek arısı türü diğerlerinden daha büyüktür, ortalama Asya dev eşekarısı uzunluğu 2.7 cm ila 4.5cm arasında büyür ve kanat açıklığı yaklaşık 7 cm’dir. Kraliçeler 5.5cm’ye kadar büyüyebilir.

Asya dev eşek arısının sokması esnasında iğnesini bırakmaz ve bu sebeple tekrar tekrar sokabilir. Sekiz farklı kimyasal içerdiği bilinen karmaşık bir zehir enjekte edebileceği anlamına geliyor.

Asya dev eşekarısı Doğu Asya’da Kore, Tayvan, Çin, Nepal, Hindistan ve Sri Lanka’da bulunur, ancak en çok Japonya dağlarında bulunurlar. Hem ılıman hem de tropik bölgelerde, bol miktarda yiyecek ve yuva inşa etmek için uygun yerlerin bulunduğu yüksek irtifa ormanlarında yaşarlar.

Yuva, bir ağacın içi boş gövdesi gibi uygun şekilde korunaklı bir yer seçen döllenmiş bir dişi (kraliçe olarak bilinir) tarafından kurulur.

 

Asya Dev Eşekarısı Davranışı ve Yaşam Tarzı

Asya devi eşek arısı, korkusuz ve son derece saldırgan tavırlarıyla bilinir. Özellikle bal arısını beslenme av için tercih eder. Asya dev eşek arısı, bal arısı larvaları ile kendi yavrularını beslemeyi sever ve bu süreçte tüm arı kovanlarını tamamen yok ettiği bilinmektedir.

Asya dev eşekarısı iğnelerini kullanmak yerine, güçlü çenelerini kullanarak koruyucu arıları aşırı güç ve çeviklikle öldürür. Bir eşek arısının, sadece istediğini elde etmek için her dakika yarım dakikada 40’a kadar bal arısını parçalayabildiği söylenir (bu da bir kez daha “katil eşek arısı”  ünvanını destekler.

Asya dev eşek arısı, yiyecek aramak, yuvanın boyutunu büyütmek ve yavrulara bakmak için koloni içinde birlikte çalışan sosyal böceklerdir. İşçi olarak bilinirler ve üreme kraliçenin işidir.

 

Asya Dev Eşekarısı Üreme ve Yaşam Döngüleri

İlkbaharda yuvasını kurduktan sonra, döllenmiş kraliçe bir hafta içinde her hücreye bir yumurta bırakır.  Asya dev eşekarısı larvaları, yetişkin formlarına ulaşmak için metamorfoz olarak bilinen beş aşamalı bir değişim sürecinden geçerler. Bu yaklaşık 14 gün sürer.

Bu noktada kovanın koloninin bir bütün olarak iyi durumda olmasını sağlayan ilk nesil işçileri vardır. Yaz sonunda, koloninin nüfusu, çoğu dişi olan yaklaşık 700 işçiyle zirveye çıkar.

Kraliçe daha sonra döllenmiş (dişi) ve döllenmemiş (erkek) yumurtalar üretmeye başlar. Erkekler yetişkin formlarına ulaştıklarında kovanı terk ederler ve genellikle çiftleştikten sonra ölürler. İşçiler ve mevcut kraliçeler sonbaharda ölme eğilimindedirler. Genç döllenmiş kraliçeleri kışın hayatta kalmak ve önümüzdeki baharda süreci yeniden başlatmak için terk ederler.

 

Asya Dev Eşekarısı Nasıl Beslenir ?

Asya dev eşekarısı, çevresi içinde baskın bir yırtıcıdır. Esas olarak diğer böcekleri, özellikle de arıları avlar. Asya dev eşekarısı peygamber develeri ve hatta diğer eşekarısı ve eşekarısı gibi daha büyük böcekleri öldürdüğü bilinmektedir. Yetişkin Asya dev eşek arısı katı proteinleri sindiremez ve bunun yerine sadece kurbanlarından gelen sıvıları yiyemez. Ayrıca, avlarını larvalarına (özellikle bal arısı larvalarına) regürjite edilmiş bir macun şeklinde besledikleri bilinmektedir. Larvalar daha sonra yetişkinlerin tükettiği berrak bir sıvı salgılarlar ve onlara biraz enerji artışı sağladıkları düşünülür. Asya dev eşekarısı, avlarını güvence altına almak için ağırlıklı olarak güçlü iğnelerinden ziyade çenelerini kullanır.

 

 

Siyah Eşek Arısı

siyah eşek arısı

 

Büyük yuvalar veya istilalar yaratmayan, ancak yuvalarını evinizin etrafına kurarak kendinizi, ailenizi veya evcil hayvanlarınızı acı verici sokmaları ile zarar verebilecek siyah eşek arılarını sizler için açıklayacağız.

Büyük siyah eşek arısının bilimsel adı Sphex pensylvanicus olarak bilinir. Bunlar bir tür kazıcı yaban arısıdır.

Büyük siyah eşek arısı, tahmin edebileceğiniz gibi, siyah renktedir. Diğer eşekarısının aksine, çizgileri veya başka işaretleri yoktur. Büyük kanatları, büyük başı ve gözleri, çok küçük, ince bir beli ve daha sonra büyük bir arka ucu olan standart eşek arısı gövdesine sahiptir. Büyük siyah eşek arısı diğerlerinden ayıran şey, 2-4 cm uzunluğa kadar büyüyebilmeleridir. Dişileri daha büyük ve daha güçlü zehire ve iğneye sahiptirler.

Siyah eşekarısı yuva yapar. Ancak, sarıca veya kağıt eşekarısının aksine, büyük siyah eşekarısı yuvalarını toprağa kazar. Genellikle diğer türler gibi büyük koloniler oluşturmayan yalnız eşek arılardır, ancak yuvaları birden fazla larvaya sahip olabilir ve birden fazla yumurta bırakabilirler.

 

 

Siyah Eşek Arısı Yuvası Nasıldır?

Kara eşek arıları, parazit oldukları ve yumurtalarını diğer böceklere bıraktıkları için Tarantula Şahini eşek Arısına benzer. Tarantula Şahini büyük örümcekleri tercih ederken, büyük kara eşekarısı büyük çekirgeleri kullanır.

Siyah eşek arıları avlarını üç kez sokar. Bu avı felç eder, ama canlı tutar. Dişi daha sonra avlarını yeraltı yuvasına geri taşır ve yeraltına çeker. Orada yumurtalarını mideye ya da av böceğinin altına yada içine bırakır. Sonunda yavrular yumurtadan çıkar ve çekirgeyi yemeye başlarlar. Böylece beslenerek büyümeye devam ederler.

Siyah eşek arısı sokmaları acı vericidir. Siyah bir eşekarısı tarafından sokulması çok nadir ve zordur.

Büyük siyah eşek arısı tehlikeli midir?

Sokmaları acı vericidir. Böcek sokmaları yada ısırmalarına karşı alerjiniz varsa hertürlü arı sokması sizin için ölümcül tehlikeli olabilir.

 

 

Sarıca Eşek Arısı

sarıca eşek arısı

Vespula veya Dolichovespula bilimsel adıyla sarıca eşek arısı, böcek sınıfına aittir. Sarıca eşek arıları zaman zaman oldukça tehlikeli olabilecek oldukça tehditkar böceklerdir. Sarıca eşek arısı yuvasını duvarların içi, içi boş kütükler gibi gizli yerlerde kurarlar.

Sarıca kraliçe eşekarısı, yuvasını inşa etmeyi bitirdiğinde ilkbaharda yumurta bırakır ve daha sonra kraliçe yumurtalarla ilgilenirken, diğer sarıca eşekarısı işçileri yuvayı herhangi bir tehlikeye karşı korur.

Sarıca bir eşek arısı (Vespula) kolonilerde yaşayan sosyal bir yaban arısı böceğidir. Bu arılar özellikle arı alerjisi olan bireyler için çok tehlikeli canlılardır.

Sarıca eşek arıları, feromonlar olarak bilinen kimyasalların karmaşık kullanımı yoluyla birbirleriyle iletişim kuran sosyal böceklerdir. Vücutlarında farklı hormonlar üretirler ve bunları yiyeceklerin nerede bulunabileceği konusunda birbirlerine sinyal vermek veya koloniyi davetsiz misafirin varlığına karşı uyarmak için kullanırlar.

Sarıca eşek arısı  48 km / s  hıza erişebilir. Onlardan kaçmak bir insan için imkansız olabilir. Aslında, sarıcalar insanların etrafındayken agresif hale gelebilir. Bir insan sarıca eşek arısını korkutursa, haşere o kadar agresif olabilir ki çok sayıda sokabilir.

 

Sarıca Eşek Arısı Nerede Yaşıyor?

Sarıca bir yaban arısı, insanların yaşadığı her yerde bulunabilir. Genellikle çayırlarda, meyve bahçelerinde, ormanlık alanlarda, mezarlıklarda ve yuvalarını inşa ettikleri kentsel ve banliyö ortamlarında bulunurlar. Tıpkı yeraltında ya da içi boş kütüklerde ve diğer gizli yerlerde çiğnenmiş ağaç liflerinden yapılmış kağıt benzeri bir yuva inşa ederler.

Sarıca eşek arısı (Vespula) dünya çapında bulunur. İnsanların yanında yaşarlar. Sarıca eşekarısı kraliçesinin yumurta bıraktığı bir yuvada gruplar halinde yaşarlar ve eşek arısının geri kalanı onları herhangi bir tehlikeden korumak için yuvayı korurlar. Vespula makülifronları (doğu sarı ceketleri) insanlara daha yakın yuvalar inşa etme eğilimindedir.

 

Sarıca Eşek Arısı Ne kadar Yaşar?

Sarıca bir yaban arısının ömrü birçok faktöre bağlıdır. İşçi ve erkek sarıcalar 12 ila 22 gün yaşama eğilimindeyken, kraliçe eşekarısı bir yuva inşa etmek ve yumurtalarına bakmak için bir yıl yaşar.

 

Nasıl çoğalırlar?

İlkbahar mevsiminde döllenmiş bir dişi kraliçe, yumurtalarını bırakacağı bir yuva inşa etmeye başlar. Daha sonra larvalara ve yumurtadan çıkan yuvadaki yumurtalarına, diğer işçi eşek arıları bakar. Görevleri hem onları korumak hemde bakımlarını sağlamaktır. Larvalar, sonunda 1 cm e ulaştıklarında yetişkin sarıca bir eşek arısına dönüşmek için bir dizi farklı aşamadan geçer.

 

Ne yiyorlar?

Bu tür genellikle diğer küçük uçan böcekleri ve zararlıları yer. Yetişkin sarıca eşek arıları açık bir kutu meyve suyu,  meyve, çiçek nektarı gibi şekerli maddelere ilgi duyarlar! Ayrıca kurtçuklar, tırtıllar ve solucanlar gibi böcekleri de yerler. Tıpkı diğer eşek arıları gibi kışın da yuvalarında yiyecek depoladıkları bilinmektedir.

 

 

Kırmızı Eşek Arısı

kırmızı eşek arısı

 

Bilimsel adı: Vespa oryantalis

Ortak adı: Oryantal-Doğu Eşekarısı

Kırmızı eşek arısı Kuzey Afrika, Orta Doğu ve güneybatı Asya’nın çöl iklimlerinde bulunan tek Eşek arısı türüdür. Boyutları ve yırtıcı alışkanlıkları nedeniyle bazen Vespa mandarinia ile karıştırılırlar. Larvalarını beslemek için bal arıları da dahil olmak üzere böcekleri avlarlar. Kırmızı eşek arısı yetişkinleri nektar ve meyvelerle beslenir.

Bu eşekarısı en çok karnındaki sarı bantlar vasıtasıyla güneş enerjisi toplama kabiliyeti ile bilinir. Bu adaptasyon, sıcak ve kurak ortamlarda gelişmesini sağlar.

Kırmızı doğu eşekarısı, Asya dev eşekarısından biraz daha küçüktür

Vücut; karın üzerinde parlak sarı lekeler bulunan tekdüze koyu kırmızımsı kahverengidir

Baş; kırmızımsı kahverengi ve yüz parlak sarıdır

Uzunluk; 2,5-3,5 cm aralığında boyutlara sahiptir. Kraliçeleri bu boyutlardan daha büyük olabilir.

Kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptirler. Karınlarında parlak sarı bantlar vardır.

Gözler arasında sarı renkler olan bir kafaya sahiptirler.

 

Kırmızı Eşek Arısı Nasıl Beslenir ?

Yetişkinler nektar ve meyve suyu gibi şekerli maddelerle beslenirler. Çekirgeler, sinekler, bal arıları ve hatta sarıca yaban arıları gibi nispeten büyük gövdeli böcekleri avlarlar.

Bu eşekarısı bal arısı zararlıları olarak kabul edilir, çünkü yavrularını beslemek için onların bal, larvaları ve yetişkin bal arılarını tüketmek üzere kolonilere saldırırlar. Ayrıca protein ihtiyaçlarını et ve balık ürünlerinden elde edebilirler. İşçiler, yuvalarını inşa etmek için lif toplamak için dallardan, ağaç dallarından ve çalıların kabuğunu soyarlar.

 

Kırmızı Eşek Arısı Üreme ve Yuva

Kırmızı oryantal eşek arıları, bir kraliçe ve çok sayıda işçi arıdan oluşan gelişmiş sosyal canlılardır. Koloniler her yıl yeni kraliçeler tarafından kurulur. Yuvalar genellikle yeraltında inşa edilir, ancak bazıları içi boş ağaçlar, nakliye konteynerleri, park edilmiş araçlar ve hangarlar gibi korunan alanlarda da inşa edilir.

Çiftleşmiş bir kraliçe koloniyi ilkbaharda başlatır ve koloni yıl boyunca büyür ve 1000 li sayılara ulaşır. Sonbaharda kraliçe, yeni kraliçelere ve erkek arılara dönüşecek yumurtaları bırakmaya başlar. Çiftleştikten sonra, erkekler ölür ve genç çiftleşmiş kraliçeler kışlamak için güveli alanlar ararlar.

 

 

 

Eşek Arısı Yuvası

eşek arısı yuvası

 

Birçok eşekarısı genellikle yuvalarını yeraltında inşa eder ve bu da onları tedavi etmeyi zorlaştırır. Bazen yuvalar beton levhaların, taş veya bitki örtüsü yığınlarının altındadır. Bu durumlarda yuvayı tespit etmek yada uzaklaştırmak zor olabilir.

Evinizde veya bahçenizde çok sayıda eşekarısı görüyorsanız, mülkünüzde, bahçenizde veya çok yakınınızda yakınlarda bir yuva olması muhtemeldir.

Yaz aylarında olgun sarıca eşek arısı yuvası binlerce arıdan oluşabilir. Sayılar artmadan ve eşekarısı daha agresif hale gelmeden önce yılın başlarında bir yuvayı imha etmek en iyisidir.

Kağıt eşek arısı, baş aşağı bir şemsiyeye benzeyen açık ve açık yuvalar oluşturur. Bu yuvalar mevsimin sonlarında oldukça büyüyebilir ve yetişkin eşek arısı yaklaşan tehlikeyi hissederlerse kolayca sokar.

Sarıca eşek arısı kağıt kaplı ve etrafı çevrili yuvalar oluşturur. Genellikle duvar boşluklarında veya zemindeki boşluklarda bulunur. Rahatsız edildiğinde, Sarıca eşek arıları oldukça agresiftir ve çok sayıda saldırabilir. Sarıca eşekarıları genellikle yaz sonunda en agresiftir ve bu dönemde sokma vakalarında artış yaşanır.

Avrupa eşekarısı, kağıt kabuğuyla kaplı yuvalar inşa eder yuvalarını ağaç kütükleri gibi doğal boşluklarda veya binaların içindeki boşluklarda inşa eder.

İnce uzun bir bele sahip olan genellikle siyah renkli Çamur eşek arıları çamur veya kil kullanarak yuvalar inşa eder. Yuvalar, genellikle evlerin, ahırların ve garajların etrafındaki duvar, taş veya kerestedeki mevcut çatlaklara veya boşluklara inşa edilmiş küçük, boru şeklindeki çamur oluklarıdır.

 

 

Eşek Arısı Sokması

Eşekarısı genellikle yuvalarını şiddetle savundukları ve tekrar tekrar sokabilecekleri için diğer arılardan daha tehlikeli olarak kabul edilir. Aslında, yuvanın yakınında bir eşekarısı bile öldürülürse, tüm eşekarısı yuvasının bir bütün olarak harekete geçmesine neden olan feromonları serbest bırakır. Bu, tüm işçilerin dışarı çıkıp tehdide saldırmak için yuvadan ayrılmasına neden olur. Eşek arısı tekrar tekrar sokabilirler çünkü iğneleri diğer böceklerinki gibi vücutlarından ayrılmazlar, bu da onu çekip tekrar sokabilecekleri anlamına gelir.

Eşekarısı zehiri, sokmalarının eşekarısından daha acı verici olmasına neden olan çok miktarda asetilkolin içerir. Bazı eşekarısı türleri, tüm dünyadaki en zehirli böceklerden bazıları olarak bile sınıflandırılır!

 

 

Eşek Arısı Nasıl Yok Edilir ?

Eşek arısı nasıl yok edilir ? sorusunun cevabı olarak öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmamız gerekir. Eşek arısından kurtulmak için tespit edilen yuvayı çıkarmak eşek arılarının saldırgan davranışları nedeniyle mümkün olmayabilir. Bu durum yuvalarını ve yavrularını savunurken sizi ve başkalarını sokmalarına neden olabilir.

Eşek arısından kurtulmak için yuvayı hemen çıkarmanıza gerek yoktur, ancak onlara direkt olarak etkisiz hale getirici veya caydırıcı önlemler alınması gerekir.

Eşekarısını evinize yada çevresine çeken nedir? Bu sorunun cevabı mücadeleye doğru başlamak açısından da çok önemlidir.

Evinizin dışında ki eşekarısını çeken yerler ve bahçenizdeki eşyaları düzenlemek onlardan ve sonraki istilalarını engellemek açısından çok önemlidir.

  • Evin / bahçenin farklı bölümleri

Eşek arıları barınak arıyor ise bu yüzden evinize gelme ihtimalleri bulunmaktadır. Gelmelerinin en önemli nedenlerinden biri kendilerini güvende hissettikleri bir yer ihtiyacıdır. Soğuk kış günlerinde kış uykusuna yatarak güvenle geçirmek isteyen kraliçe Yalıtılmış duvarlar, çatlaklar veya boşluklar yuvasını inşa etmesi için mükemmel alalardır.

Evinizdeki herhangi bir eşek arısı giriş-yuvalama noktasını kapatmak, eşek arısının mülkünüzde yuva oluşturmasını engellemek için en iyi çözümdür. Yırtık sineklikler, havalandırma deliklerinin yakınındaki açıklıklar, panjurların, pencere çerçevelerinin veya kapıların etrafındaki çatlaklar için bu alanları mutlaka kontrol edin. Bu alanlar eşek arısının içeri girip yuva yapmaya çalışacağı yerlerdir.

  • Yiyecek ve Çiçekler

Eşek arıları proteinli yiyecekleri, özellikle de artıkları sever. Bu yüzden onları genellikle ızgaranızın etrafında veya açık çöp kutunuzun yanında uçarken görürsünüz. Eşek arıları ayrıca meyve ve soda gibi tatlı yiyeceklere veya şekeri yüksek olan herhangi bir şeye gelir. Etleri, şekerli yiyecek ve içecekleri evinizin içinde güvenli alanda tutmak, evinize ve bahçenize daha az eşekarısın gelmesine fayda sağlayacaktır.

Evinizin etrafında çiçek peyzajı olan bir bahçe bu haşerenin parlak renkli çiçekleri sevmelerinden dolayı gelmelerine sebep olabilir. Eşekarısı iki nedenden dolayı çiçeklere ilgi duyar. Bunlar: yiyecek ve koku. Yemek için onların nektarlarını tüketirler. Aynı zamanda çiçeklerin kokusu da direk onları etkiler. Bu yüzden çiçek parfümü kullanıyorsanız, eşekarısı peşinizden gelebilir. Mülkünüzdeki eşekarısını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için bahçenize çok sayıda parlak renkli çiçek dikmekten kaçının.

 

 

Eşek Arısını Uzaklaştıran Bitkiler

Bahçenize veya verandanızın etrafına eşekarısı kovucu bitkiler dikmek, eşek arılarından doğal olarak kurtulmanın harika bir yoludur. Eşek arısı, sitronella, nane, limon otu, okaliptüs ve kekik kokusundan nefret eder. Bu nedenle açık oturma alanlarınızın etrafında bu tür bitkilere sahip olmak, eşekarısını uzak tutmaya çalışmak için mükemmel bir seçenektir.

 

Nane yağı

Nane yağının da büyük bir doğal eşek arısı kovucu olduğu bilinmektedir, çünkü eşekarıları nane gibi güçlü kokulu otları sevmez. Bir sprey şişesinde biraz nane yağının su ve biraz bulaşık sabunu ile karıştırılması önerilir. Karışımı, evinizin eşek arılarının muhtemel yuvalanmayı sevdiği, saçak, sundurma tavanları, dış cephe kaplaması, panjurlar ve çıkıntılar gibi alanlara püskürtün. Bu işlem, eşekarısının bu alanlarda yuva oluşturmasını önlemeye yardımcı olmalıdır.

 

 

Eşek Arısı İlaçlama

Eşek arısı ilaçlama faaliyeti titizlik ve tecrübe gerektirir. İlaçlama.com.tr firması olarak ilaçlama öncesinde eşek arısı ilaçlama yapılacağını ve yuvanın yakınında kimsenşn bulunmaması noktasında çevrenin uyarılmasını ister.

Özel arı ilaçlama teçhizatı giyen personelimiz onları etkisiz hale getirecek ilaç ve donanımını hazırlar. Profesyonel eşek arısı ilaçlama hizmetini uygulayarak onları etkisiz hale getirir.

Sarıca şek arıları da dahil olmak üzere birçok eşek arısı sık sık yuvalarını yeraltında inşa eder ve bu da onları etkisiz hale getirmeyi zorlaştırır.

İlaçlama teknisyenlerimiz eşek arıları türlerini tanımlayacak uzmanlığa sahiptir ve ilaçlama işlemi sırasında kendilerini güvende tutmak için özel koruyucu giysiler giyeceklerdir.

 

Eşek arıları yaşam alanıma nasıl gelirler?

Eşek arıları kışı geçirmek olumsuz hava şartlarından korunmak için Bina dış kaplamaları, ağaç kabuğu, ağaç kütüğü çatlaklarına yerleşirler. Genellikle yuvalarının bulunduğu yerler büyük ağaç ve açık alanlardaki dallar ve ağaçsı çalılık alanlardır. İlkbaharın sonlarında ağaç dallarında ve saçakların altında kağıt yuvalar yaparlar.Böcekler çoğu zaman açık yemek alanlarının yanındaki artıklara gelirler.açık alanlardaki yuvaları dış kaplamaları tarafından korunur  ve ulaşılması zor yerler Eşek arıları için ideal yuvalanma alanlarıdır.yuvaların bulunduğu bu alanlar aynı zamanda çiçekler, çöp kutuları, yol çöpleri gibi beslenme alanlarının bulunduğu yerlere yakındır.

 

Eşek arısı ne kadar büyük sorun olabilir?

 

Tehlikeliler mi?

Eşek arıları yuvalarının yakınında tehlike algılarlarsa agresif bir tutum sergilerler ve çok acılı arı sokma vakaları yaşanabilir.Aynı zamanda düşmanlarının gözüne zehir püskürterek geçici körlüğe sebep olabilirler. Sokmaları tipik olarak uzun süreli bir hasara neden olmazken, sokmalardan kaynaklanan acı yoğun ve zehirlerine alerjisi olan kişiler için ciddi tıbbi reaksiyonlara sebep olabilir. Avrupa eşek arıları kel yüzlü eşek arıları kadar agresif değildirler.

 

Sokma Reaksiyonları

Birisi defalarca sokulduğunda veya böcek zehrine karşı çok alerjisi olduğunda, tüm vücudu etkileyebilecek sistemik reaksiyonlar meydana gelebilir.

 

Eşek arısı sokmasının belirtileri şunlardır

  • Şiddetli ağrı
  • Kızarıklık
  • Arı sokması olan yerin çevresinde şişme

İstila Belirtileri

Bir eşek arısı probleminin en belirgin belirtileri yetişkinlerin ve yuvaların varlığıdır. Yuvalar inşa edildiğinde eşek arılarını ahşap bir çit, eski bir kütük veya boyanmamış ahşap bir binanın üzerinde görmek mümkündür.

 

Eşek arılarından nasıl kurtulabilirim?

Öncelikle problemin doğru tanımlanması çok önemlidir. Sonrasında ise böcek ilaçlama teknisyeni size özel çözüm önerileri sunacaktır. 


arı, arı-ilaclama, ari-ilaclama

DAVRANIŞLAR BESLENME VE ALIŞKANLIKLAR

 

Eşek Arıları Nerede yaşarlar?

Çatı katları Sundurmalar, İç duvar boşlukları, Ağaç dalları, Kalın çalılar, Eşek arıları, yuvalarını kağıt karton benzeri maddelere benzer yapılar şeklinde ağızları ile salgıladıkları tükürükleri topladıkları ahşap lifler ile birleştirerek inşa ederler. Yuva konumu Avrupa eşek arılarıyla kel yüzlü eşek arıları arasındaki farklardan biridir. Avrupa eşek arıları genellikle duvar boşluklarında veya çatıların açık kısımlarında yuvalanırken, kel yüzlü eşek arıları genellikle ağaçlarda veya büyük çalılarda gibi açık alanlarda yuvalar oluştururlar. Yetişkin işçi eşek arıları böcekler ve çiçek nektarlarıyla beslenirler.

 

Yaşam döngüleri

Büyüyen Koloniler, Koloniler genellikle yıllık yaşam döngüsüne sahiptir. Koloni başarısı, eşek arısı kraliçelerinin kışın soğuk hava koşullarından kurtulma yeteneğine bağlıdır. Doğurgan eşek arısı kraliçeleri ilkbaharda yeni yuvalar inşa etmeye başlarlar ve ayrıca yumurtlamaya başlarlar. Yumurtadan çıkan eşek arısı larvaların sayısı arttıkça, kraliçeler yuvalarını büyütmek için çalışırlar. Larvaların yeterli bir şekilde beslenebilmeleri için onlara besin sağlanır. Zamanla larvalar olgunlaşır, yavru evresine girer ve ilk nesil yetişkinlere doğru gelişir. Bu noktada, kraliçeler yumurtlamaya odaklanmak için yuvayı büyütme işini durdurmaktadır. Eşek arısı işçilerinin ilk ve devamındaki nesilleri, yuva yapım, yuva  koruma ve yiyecek toplama rollerini üstlenirler.

 

Çiftleşme

Kraliçe eşek arısının yumurta üretimi yaz ortasından sonuna kadar devam eder, yumurtalardan yine bu süreç içinde yavrular çıkar ve çıkan yavrular cinsel olarak oluşacak düzeye gelirler. Bu verimli yetişkinler yuvadan ayrılırlar, çiftleşirler ve kendi yuvalarını ve kolonilerini oluşturarak yaşam döngülerine devam ederler. Bu kraliçeler, koloniler içinde kışın hayatta kalma şansı olan tek üyedir. Bahar ayı geldiğinde kışı atlatan kraliçe eşek arıları buldukları yeni konumda üremeye ve yuvalarını inşa etmeye başlayacaklardır.  

 

En Uygun Fiyatlarla Eşek Arısı ilaçlama İçin ÇAĞRI NO :

4443471

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma