Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
Kene ateşleri ve hastalıkları

Kene Ateşleri ve Hastalıkları

2018 CDC açıklamasında, enfekte keneler tarafından yayılan hastalıkların 2004’ten bu yana iki katından fazla arttığı ortaya çıktı. Ek olarak, kenelerin yedi yeni mikrop taşıdığı tespit edildi. Kene kaynaklı hastalıklar bölgelere göre değişmekle birlikte, bu alanlar genişlemektedir.

Kene kaynaklı hastalıklara neden olan hastalık organizmaları kene larvaları ve yetişkinlerin kanla beslenmesi sırasında bulaşır.

Bir kene bir konağa binip, konağı üzerinde bir beslenme noktası bulduğunda, kene tutunur ve ağız kısımlarını konağın cildine deler. Birçok kene türü ayrıca kan ile besleme işlemi sırasında sıkıca tutunmalarını sağlayan çimento benzeri bir madde deşarj eder. Keneler, anestezik bir bileşik içeren tükürüğü salgılar, böylece konağın kenenin kendisini ısırdığını hissetmez. Bir kenenin taşıdığı herhangi bir patojen, kan beslenme işlemi sırasında konağa bulaşabilir.

 

 

Keneler hangi hastalıkları iletir?

Keneler hangi hastalıkları iletir

Keneler tarafından taşındığı bilinen hastalıklar şunlardır:

 

 • Lyme hastalığı
 • Rocky Mountain ateş lekeli
 • Colorado kene ateşi
 • Babezyoz
 • Tularemi
 • Ehrlichiosis
 • Güney kenesi ile ilişkili döküntü hastalığı (STARI)
 • Kene kaynaklı tekrarlayan ateş
 • Anaplazmoz
 • Powassan hastalığı
 • Riketsioz
 • Heartland virüsü
 • 64D richettsiosis

 

Kene ile ilişkili hastalıkların daha sık görülen semptomlarından bazıları şunlardır:

 

 • ateş ve titreme
 • kas ağrıları
 • baş ağrısı
 •  kendine özgü döküntüler. Sıklıkla döküntü semptomları içeren kene kaynaklı hastalıklar arasında Lyme hastalığı, güney kene ile ilişkili döküntü hastalığı (STARI), Rocky Dağı benekli ateşi, Colorado kene ateşi ve ehrlichiosis bulunur.

 

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı ,bu grup içinde en sık görülen hastalıktır. Bu hastalığa siyah kanatlı kene ve Batı siyah lekeli kene tarafından bulaştırılan bir bakteri neden olur. Lyme hastalığı, ısırılan alanı çevreleyen dairesel döküntü, eklem ağrısı, kas ağrısı, sertlik ateşi ve genel bedensel ağrı gibi semptomlarla karakterizedir. Lyme hastalığına bağlı kızarıklıklar normalde ateşin başlamasından 3-30 gün önce ortaya çıkar ve enfeksiyonun ilk belirtisidir. Lyme hastalığına yakalanan kişilerin yaklaşık yüzde 70-80’i bu döküntüyü geliştirecektir.

 

Rocky Mountain Benekli Ateşi

Rocky Mountain benekli ateşi (RMSF) Amerikan köpek kenesi, Rocky Dağı ağaç kenesi ve kahverengi köpek kenesi ile bulaşır. Tipik semptomlar ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, kusma ve kas ağrısıdır. Birkaç gün sonra bir döküntü oluşabilir. Bazı durumlarda, herhangi bir döküntü görülmeyebilir. İlk birkaç semptomatik günde tedavi edilmezse, Rocky Mountain benekli ateşi ağır hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir.

Rocky Mountain benekli ateşi genellikle grip olarak yanlış teşhis edilebilir.

RMSF ile görülen kızarıklık şekil olarak, vücuttaki yerine ve başlama zamanına göre büyük farklılıklar gösterir.

RMSF’li yaklaşık 10 kişiden 1’ünde hiç kızarıklık olmaz. Çoğu durumda, mağdurlar ateş başlangıcından iki ila beş gün sonra kızarıklıklar geliştirmeye başlar. Görünüşe göre durumdan duruma değişse de, döküntüler el bileği, önkol ve ayak bileklerinde küçük, soluk kırmızı lekeler gibi görünmeye meyillidir. Zamanla, döküntüler vücudun gövdesine yayılabilir. Bazen döküntü, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında ortaya çıkabilir.

 

Ehrlichiosis

Bu hastalık, insanlara yalnız yıldız kene ısırması ile bulaşmaktadır. Belirtiler tipik olarak, enfekte bir kene tarafından ısırıldıktan 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Kene ısırığı normalde ağrısız olduğu için, bu hastalığı geliştiren çoğu kişi kene tarafından ısırıldığını bile hatırlamayabilir. Semptomlar bir kişiden diğerine farklılık gösterse de, normal semptomlar ateş, baş ağrısı, titreme, kas ağrısı, gözlerde kızarıklık, bulantı, kusma, ishal ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30 unda ve çocukların yaklaşık yüzde 60’ında ortaya çıkan kızarıklıktır. Enfekte olanların şiddetli belirtileri arasında solunum güçlüğü ve kanama olabilir.

 

Babesiosis

Kara bacaklı keneler  babesiosis’i iletir ve hastalığın olağan semptomları grip benzeridir. Ateş, titreme, ter, baş ağrısı, vücut ağrıları, mide bulantısı, iştahsızlık ve halsizlik görülebilir. Babesiosis kırmızı kan hücrelerini enfekte eder ve bazı hastalarda anemiye neden olabilir.

Kene Ateşleri ve Hastalıkları

Kene Kaynaklı Tekrarlayan Ateş

Kene kaynaklı tekrarlayan ateş; tekrarlayan ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ve mide bulantısı gibi semptomları içeren bakteriyel bir enfeksiyondur. İki tür tekrarlayan ateş vardır – kene kaynaklı ve bit kaynaklı.  Kene kaynaklı tekrarlayan ateş, genellikle kemirgenlerin istila ettiği dağ kabinlerinde uyumakla ilişkilendirilir. Ortalama bir insan nadiren tekrarlayan ateş kenelerini görür, çünkü bunlar öncelikle “yuva keneleridir” ve hayvanların yuvalarında konaktan beslenmeyi tercih ederler. Ornithodoros ve Carios cinsindeki enfekte yumuşak keneler kene kaynaklı tekrarlayan ateş iletir.

 

Colorado Kene Ateşi

Colorado kene ateşine neden olan hastalık organizması, Rocky Mountain ağaç kenesi tarafından bulaşan bir virüstür. Bu hastalık genellikle dağlık alanlarda, 2000m ve üstü yüksekliklerde meydana gelir. Belirtileri ateş, titreme, vücut ağrıları, yorgunluk, döküntü ve baş ağrısıdır. Nadir olmasına rağmen, virüs kan nakli yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir.

 

Borrelia miyamotoi

Bu hastalık karabacaklı kene tarafından bulaşır ve Lyme hastalığı ile yakından ilişkili bir dağılımı vardır.

 

Tularemi

Tularemi insanlara üç kene türü tarafından bulaşır: Amerikan köpek kenesi, Rocky Mountain ağaç kenesi ve yalnız yıldız kenesi. Tularemi, ülkenin çoğunda meydana gelir ve insanlara kene ve geyik  sineği ısırıkları, enfekte hayvanlarla cilt teması, kirli su içmek ve kirli toz solumak yoluyla bulaşabilir.

Tularemi belirtileri, bir kişinin tularemi bakterilerini nasıl aldığına bağlı olarak değişir. Kene kaynaklı tularemi semptomları kene ısırığının meydana geldiği bölgede yüksek ateş ve cilt ülseri içerir. Ayrıca ülserlere, genellikle koltuk altı veya kasıkta kızarıklık ve  lenf bezlerinin şişmesi eşlik eder.

 

Anaplazmoz

Bu hastalık öncelikle insanlara karabacaklı kene ısırıkları tarafından bulaştırılır. Tipik semptomlar ateş, baş ağrısı, üşüme ve kas ağrıları ve bazen öksürük ve zihinsel karışıklıktır. Genellikle, bu belirtiler kene ısırmasından sonra 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Döküntüler ortaya çıkabilir, ancak nadir görülür. Semptomlar kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir ve hastalar nadiren bu semptomların tümüne sahiptir.

 

Heartland virüsü

Heartland virüsü enfeksiyonu 2012’de tanımlandı ve hepsi Missouri ve Tennessee’de yaşayan Amerika Birleşik Devletleri’nde 10’dan az hastada tespit edildi. Yalnız yıldız kene bu hastalığın şüpheli vektörüdür. Heartland virüsünün belirtileri baş ağrısı, kas ağrıları, ishal, iştahsızlık ve bulantıdır.

 

364D Richettsiosis

Bu hastalık Kaliforniya ve Pasifik Kıyısı kenesinin bulunduğu diğer batı sahillerinde bulunur.

 

Powassan hastalığı

Karabacaklı kene ve köstebek kene Powassan hastalığını iletir. Enfeksiyonun belirti ve semptomları ateş, baş ağrısı, kusma, halsizlik, nöbet ve hafıza kaybını içerebilir.

 

Rickettsia parkeri

Bu hastalığın kene vektörü Körfez sahili kenesidir. Bu hastalık ilk olarak 2004 yılında tanımlandı ve doğrulandı.

 

 

Güney  kenesi  ilişkili döküntü hastalığı (STARI)

Güney kenesi ilişkili döküntü hastalığı (STARI)

STARI, yalnız yıldız kene sokması bölgesi çevresinde genişleyen kırmızı bir döküntüdür. Belirtileri ayrıca yorgunluk, baş ağrısı, ateş ve kas ağrıları içerebilir. STARI döküntüsü, Lyme hastalığından erken dönem döküntüsü olan birinin döküntüsüne benzer. STARI  hastalığı bulaşan bireylerin kene ısırıklarını hatırlama ve Lyme hastalığı hastalarından daha az semptom yaşama olasılığı daha yüksektir. Tabii ki, hasta üzerinde meydana gelen herhangi bir kızarıklık mutlaka incelenmeli ve bir tıbbi uzman tarafından teşhis edilmelidir.

 

Kırmızı Et Alerjileri

Aslında klasik kene kaynaklı bir hastalık olmasa da, kanla beslenen yalnız yıldız kenesi ile ilişkili olduğu düşünülen bir sağlık durumu da  şiddetli kırmızı et alerjileridir. Bu alerji, kurdeşen, kusma, ishal, nefes almada zorlanma ve kan basıncında düşüş gibi daha geniş anafilaksi semptomlarına neden olabilir. Bireyler, kırmızı et tüketiminden dört ila altı saat sonra gecikmiş anafilaktik şok yaşayabilir. Anafilaksi yaşayan herkes derhal bir doktordan yardım istemelidir.

 

 

Kene Felci

Kene Felci

Dermacentor variabilis ve Dermacentor andersoni, her iki kenenin de tükürük bezlerinden kan emme sırasında salınan bir toksinin tetiklediği bir durum olan kene paralizisine neden olabilir.

Daha fazla bilgi almak için ilaclama.com.tr ye başvurabilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü