Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
tahta kurusu neyi sevmez

Tahta kurusu Neyi Sevmez?

Tahta kurusu neyi sevmez? sorusunun cevabı olarak şunu söyleyebiliriz ki Kokulu bazı ürünler sahip oldukları etken maddeler dolayısıyla tahta kurusunu caydırmak ve bulundukları alandan uzaklaştırmak için kullanılabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu ürünler birincil mücadelede ve onları öldürmede etkili değildirler. Mutlaka Profesyonel ilaçlama hizmeti gerekmektedir.

Tahta kurusu Nasıl yok edilir? Adım adım sizler için anlattık mutlaka okuyunuz: Tahta kurusu ilaçlama

Lavanta, VİKS VapoRub ve bazı kimyasallara sahip diğer ürünler etkili, doğal yatak böcek kovuculardır. Tahta kuruları üzerinde ölümcül etkiye sahip olmasalar da bulundukları alanı sahiplenmelerini engelleyebilirsiniz.

Tahta kurusu haşeresi ürettikleri ve feromon adı verilen salgılar ile iletişim kurarlar. Herhangi bir tehdit oluştuğunda da yine bu salgı ile birbilerine haber verebilirler.

Öldürüldüklerinde etrafa yayılan küf kokusuna benzer kokunun sebebi de budur. Tüm feromon salgılarını serbest bırakırlar ve alarm seviyesini diğerleri arasında yükseltirler.

 

 

 

Tahtakurusu Hangi Kokuları Sevmez?

tahta kurusu hangi kokuları sevmez

Tahtakurusunun sevmediği kokular doğal bitkilerden elde edilmektedir. Yani bir nevi onlarla Doğal yöntemlerle mücadelede bize yardımcı olan bu bitkiler sahip oldukları etken maddeler sayesinde böcek kovucu olarak kullanılmaktadır. Bu kokuların tahriş edici özelliği bulunmaktadır

Tahta kurusunun sevmediği kokular şunlardır: nane, tarçın, narenciye veya başka herhangi bir baharat kokusu

Bu nedenle tahtakurusunu uzaklaştırmak için limon, portakal ve biber gibi yaygın yiyeceklerin kullanılması tahtakurusu ile doğal mücadelede önerilmektedir.

 

Tahta kurusu ve Lavanta

Lavanta kokusu bizim için hoş ve güzel sayılabilecek ve sakinleştirici özelliği olan bir kokudur. Hatta bu sakinleştirici etki sebebiyle bazı ufak ağrılarda bile lavantanın işe yaradığı benimsenmiş bir bilgidir.

Tahta kurusunu rahatsız eden bir çok koku vardır ve lavanta kokusu da bunlardan bir tanesidir. Lavanta, linalool adı verilen bir etken madde barındırır. Doğal olarak Linalool maddesi 180 den fazla bitki ve meyve türü tarafından üretilir.  Aynı zamanda birçok böcek ilacı içerisinde de bu ve bunun gibi caydırıcı etken maddeler kullanılmaktadır.

Sadece tahtakurusu değil diğer haşereler içinde nane, tarçın, fesleğen ve narenciye gibi kokuların kovucu özelliği bulunmaktadır.

Tahta kurusunun saklandığı alanlara lavanta yağı serpmek veya lavanta kokusunu sprey olarak püskürtmek yararlı olabilir. Unutulmamalıdır ki kendi başına çok güçlü değildir ve öldürücü etkiye sahip değildir. Koku bu haşereyi  öldürmese de, onları yuvalarından uzaklaşmaya yönlendirebilir. İlaçlama yaptırdığınız alana veya haşere tuzaklarına ister istemez yönelecek olan bu canlı ile bu şekilde mücadeleyi daha etkili hale getirebilirsiniz.

 

 Tahta kurusu ve Viks

Viks genellikle soğuk algınlıkları, burun tıkanıklığı veya rahat nefes almak için kullanılan ve insanlarında bu amaçla kullanıldığını bildiği bir üründür. Bazı durumlarda sinek ısırıklarına da iyi geldiği söylenmektedir

Vicks  tarzı ürünlerin çoğunun etken maddesi mentoldür. Mentol aynı linalool gibi tahtakurusunu rahatsız edici bir özelliğe sahiptir. Mentol yaygın olarak nane bitkisinden elde edilmektedir. Tahtakuruları mentol içeriği olan viksten de hoşlanmazlar ve bulundukları alandan bu sayede uzaklaşabilirler.

 

 Tahta kurusu ve Sirke

Sirke, tahta kurusuna karşı etkili bir koku yaymaktadır. Sirkenin asidik özellikleri bulunmaktadır. Yayılan sirke kokusundaki uçucu asit tahta kurusunu iskelet ve iç sistemlerinde tahriş edici olmaktadır ve kurutucu bir özelliğe sahiptir.

 

Tahta kurusu ve Sarımsak

Sarımsak allisin adı verilen bir etken maddeye sahiptir. Bu madde bildiğimiz sarımsak kokusuna sebep olan etken maddedir. Bu sebeple sarımsak kokusu tahta kurusu üzerinde etkili bir kovucu özelliğe sahiptir. Bu haşere sarımsak kokusunu filtreleyemez ve etkilenmemek için bulunduğu alandan uzaklaşmaya çalışır.

Sarımsak ve sirke ile yapılan kürler etkili ve birleşik bir kokuya sahip olurlar ve bu birleşik kokular tahta kurusuna karşı etkili bir kovucu özelliği kazanırlar.

 

Diyatomlu toprak tahta kurusu

Tahta kurusu haşeresi diyatomlu toprak kokusundan nefret eder. Bu toz halindeki madde genellikle tahtakurularının veya diğer böceklerin hareket ettiği yerlere serilir ve toprak parçacıklarının böceğin dış iskeletine yapışmasına neden olur. Diyatomlu Toprağın yapıştığı tahta kurusu haşeresinin dış kabuğu ve iskeleti kurumaya başlar ve ölürler.

Diyatomlu toprağı onların saklana bileceği girebilecekleri çatlak ve boşluklara serpin. Yatak ayakları gibi yerlere de sürebilirsiniz. Bu gibi önlemlerin haşereyi tamamen yok etmekten ziyade destekleyici unsur olduğunu sakın unutmayın!

 

Tahta kurusu koku yayar mı?

Tahta kurusu kokusu genellikle küf kokusuna benzetilir. Bunun sebebi feromon olarak adlandırılan salgının kokusudur.

Bu salgıyı genelde 2 sebeple kullanırlar ve ortama koku yayılmasının da 2 genel sebebi vardır:

İlk olarak savunma mekanizması amacıyla bu salgıyı üretiler ve herhangi bir tehdir anında diğer üyeleri uyarmak için kullanırlar.

İkinci sebep ise beslenme kaynakları ve yuvaları arasında bir rota-yol oluşturmak ve güvenli gidiş gelişi sağlamak amacıyla bu salgı ve ürettiği kokusundan faydalanırlar.

Tahta kurusu pisliği de artık bir madde olduğundan küf kokusuna benzer bir koku yaymaktadır.

Tahta kurusu pisliği  resmi ve pislikleri tanımlamak ve detaylı bilgi için mutlaka okuyunuz: Tahta kurusu pisliği

Bizler kokulara karşı hassas burunlara sahip değiliz, fakat köpek gibi bazı hayvanlar yüksek koku hassaiyetine sahiplerdir ve tahta kurusunuj bulunduğu alanları tespit etmek için özel olarak eğitilmektedirler.

 

Tahta kurusu ölürken kokar mı ?

Öldüklerinde savunma mekanizması olarak feromon salgılayarak koku yayarlar. Bu onların savunma mekanizmasının bir ürünüdür. Amaçları diğer tahtakurularını uyarmak ve savunma seviyesini arttırmaktır.

 

 

Tahtakurusu ses çıkarır mı?

tahta kurusu ses çıkarır mı

Tahtakuruları sessiz haşerelerdir. Bundan dolayı evleri istila etseler bile bizleri ısırana kadar ruhumuz duymaz. Genellikle isim benzerliğinden dolayı tahta kurdu haşeresiyle karıştırılırlar. Tahta kurtları ağaçları ve mobilyaları kemirirken yüksek kemirme sesleri çıkarırlar. Fakat tahta kurusu haşeresi kesinlikle ses çıkarmaz.

Genellikle bizler uykudayken veya geceleri beslenme aktivitesini arttırırlar. Bu sebeple de sessizliğe ve etraftaki hareketler azaldığından aktif olmaları onların sessizliğini daha da desteklemektedir. Aynı zamanda İletişim kurma becerilerini ses üzerine değil koku üzerine geliştirmişlerdir.

Dış kaynak: Wikipedia tahta kurusu

 

 

Tahta kurusu

Tahta kurusu haşeresi ilaçlama sektöründe mücadelesi en zor haşere grubudur. Tahta kurusunun kan ile beslenmesi, ısırıklarının sağlığımız açısından rahatsızlıklara sebep olması bu haşereyi mülkümüzde tam bir baş belası haline getirmektedir.

Tahta kurusu ile mücadele bu haşereyi yenebilmenin 2 yolu vardır. 1. bu haşere hakkında detaylı bilgiye sahip olmak 2. ise bilgili ve tecrübeli profesyonel bir firmadan ilaçlama hizmeti almaktır.

Tahta kurusu, tahta kurusu ısırığı, nasıl yok edilir?, ilaçlaması nasıl yapılır ve bunun gibi bir çok detaylı bilgi için mutlaka incelemeniz gereken bir sayfa hazırladık. Tahta kurusundan kurtulmak için Mutlaka tıklayın : Tahta kurusu

 

 

Böcek İlaçlama

ilaclama.com.tr olarak tahta kurusu, pire, hamam böceği, fare ve diğer tüm haşerelerde %100 Memnuniyet garantili böcek ilaçlama hizmetleri sunuyoruz. Sizlerde hizmetlerimizden faydalanmak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz. Haşere uzmanı arkadaşımız sizlere her türlü bilgi ve hizmet planlaması için yardımcı olacaktır.

 

4.5/5 - (555 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü