Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
akrep-sokmaları

Akrep Sokması

Akrep Sokması, Akrepler avlarını yakalamak ve kendilerini savunmak için iğnelerini kullanırlar. Geceleri avlanırlar ve provoke edilmedikçe veya kendilerini tehdit altında hissetmedikçe sokmazlar. Bütün akrepler iğnelerini bir savunma mekanizması ya da avını aciz hale getirmek için bir silah olarak kullanırlar. Ancak, akrebin türüne bağlı olarak, zehirlerinin insanlara etki gücü değişmektedir. Bütün akreplerin ortak noktalarından biri olan iğneleri,  nörotoksik olan zehire sahiptir.

Akrepler aslında ısırmaz –  iğneleri ile sokarlar. Birçok insan sokmayı tanımlamak için “ısırık” kelimesini kullanır. Bir akrep sokmasından sonra şiddetli veya orta şiddette bir ağrı yaşanabilir.  Genelde ağrının şiddeti zamanla azalarak seyreder.

Akrep sokması yaşandıktan sonra yaygın belirtiler ; iğnesini batırdığı alanda ağrı, karıncalanma, yanma ve uyuşma hissidir.

Akrep sokması belirtilerinin nedeni akrebin iğnesi aracılığıyla vücudumuza enjekte ettiği zehir yada bilimsel adıyla protein toksinidir. Akrebin neden olduğu az yada şiddetli belirtilerin hepsinin nedeni toksin yani akrep zehiridir.

Toksin bir protein karışımından  meydana gelir. Nörotoksin, protein inhibitörleri ve diğer etkenleri içerir. Akrep zehirinin içeriği türlerine göre ve avlanma şekillerine göre evrimleştiği düşünülmektedir.. Literatürlere göre 2500 civarında akrep türünden 20-40 arası akrep insanlar için tehlikeli toksinlere sahiptir. Klorotoksin ve Maurotoksin akrep zehrinin içinde bulunan ve kanser tedavileri için kullanılan 2 etken maddedir.

 

 

 

Akrep Sokmasına Ne İyi Gelir ?

Öncelikle sakin olmanız gerekmektedir. Akrepler şiddetli ağrılara sebep olsalar bile sağlık kuruluşlarına ulaşabileceğiniz her durumda bir problem yaşamayacağınızı unutmamanız gerekir. Bazı durumlarda sağlık kuruluşuna bile ihtiyacınız olmaz.

Akrebin soktuğu alanı ve etrafını temizleyebilirsiniz.

Soğuk uygulaması kan dolaşımını yavaşlatarak ağrı ve yanmanızın azalmasına sebep olur.

Ağrı kesici için asetaminofen grubu alabilirsiniz.

 

Akrep Sokması İlkyardım 

Akrep sokmalarının tedavisi evde kullanılabilecek ilaçlar ve istirahat etmektir.

Akrebin soktuğu yeri sabun ve suyla yıkayın. Sokulan yerin şişmesi sebeiyle dolaşım da bir bir sorun meydana gelmemesi için tüm takıları çıkarın.

Sokma bölgesine 10 dk arayla buz baskı uygulayın. Ve 10 dk ara verin. Bu şekilde tekrar edin .

Ağrıyı hafifletmek için her 4 saatte bir 1-2 tablet Asetaminofen ağrı kesiciler verilebilir. En fazla 24 saatte 3 tane kullanın). Aspirin ve ibuprofen’den kaçının çünkü bunlar başka sorunlara sebep olabilirler. Her durumda tedavinizi uzman kişilere düzenletin ve reçete haline getirtin.

Sokma bölgesinde sonradan enfeksiyon gelişmedikçe antibiyotiklerin herhangi faydası olmayacağını unutmayın.

Kesinlikle Yarayı kesmeyin veya emmeyin. Budurum zehri vücuda yaymanıza ve kendinizede nüfuz etmenize sebep olabilir.

5 Yaşında veya daha küçük bir çocuk akrep tarafından sokulursa mutkala hekime ve en yakın sağlık kuruluşuna danışın.

Bir akrep sokması belirtileri şiddetlenirse 114 UZEM ZEHİR hattını mutlaka arayınız. Mutlaka en yakın acil servise gidiniz

 

 

 Akrep Sokması Belirtileri

Akrep sokması ağrılı olabilir ancak çoğu durumda ciddi rahatsızlıklara neden olmaz. Bir kişinin akrep sokmasından sonra ne yapması gerektiği akrep türüne ve belirtilerin şiddetine göre belirlenir.

Bir akrep sokmasının hafif belirtileri şunlardır;

 • sokma yerinde karıncalanma, ağrı veya uyuşma
 • Hiç şişme olmaz yada sınırlı bir alanda şişme meydana gelir
 • Hiç cilt kızarması olmaz yada sınırlı bir landa kızarma meydana gelir.
 • kol veya bacağın yukarı doğru hareket eden karıncalanma, ağrı veya uyuşma
 • genellikle sadece yaklaşık 24 saat süren belirtiler

Ciddi semptomlar ortaya çıkarsa, sokmadan sonraki 2-3 saat içinde gelişirler. İlk ciddi semptom hızlı göz hareketleri veya kas seğirmesi olabilir. Diğer ciddi semptomlar ve komplikasyonlar şunları içerebilir;:

 • sarsıntılı göz hareketleri
 • vücutta kurdeşen ve şişlik
 • Salya akması
 • bulanık görme
 • kas seğirmesi
 • nöbetler veya titremeler
 • nefes almada zorluk
 • yutma güçlüğü
 • konuşma bozukluğu
 • ayakta durma zorluğu
 • bilinçsizlik
 • yüksek vücut ısısı
 • akciğer ödemi
 • çoklu organ yetmezliği
 • kas dokuları parçalandığında ve miyoglobin adı verilen bir proteini kana saldığında ortaya çıkan rabdomiyoliz

Türkiyede bu belirtilere sebep olabilecek iki akrep türü sarı akrep (ölüm avcısı) ve siyah akrep( yağ kuyruklu siyah akrep) tir. Bu iki akrep ölümcül zehire sahip olduğu için acil tıbbi müdahale gerekebilir. Özellikle Güney doğu Anadolu bölgesi ve kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlarımızın ve sağlık kuruluşlarının bu durumlara karşı hazır olması gerekmektedir.

 

Türkiye’de Akrep Sokması Belirtileri

Türkiye’de meydana gelen akrep sokmalarının çoğu sokma bölgesinde ağrı, kızarıklık ve sıcaklık gibi küçük belirti ve semptomlara neden olmaktadır. Bununla birlikte, kabuk akrebinin zehri çok etkilidir ve acıya sebep olurlar. Özellikle de çocuklarda ve duyarlı olanlarda  ölümcül olabilir. Akrep Sokmaları

Akrep sokması semptomlarının çoğu hafif ağrılıdır ve uyuşukluk, karıncalanma ve sokma bölgesi çevresinde şişlik içerir. Daha ciddi semptomlar arasında kas seğirmesi, sıradışı baş, boyun ve göz hareketleri, sarkma, terleme, kusma, yüksek tansiyon (hipertansiyon), düşük kan basıncı (hipotansiyon), çarpıntı , huzursuzluk veya uyarılabilirlik sayılabilir. Sokmalar ani ağrı veya yanmaya neden olabilir ve dokunmaya duyarlı küçük şişlikler meydana getirebilir.

Tıp uzmanları, zehiri vücuda yayılımını engellemek ve zehir emilimini geciktirmek için etkilenen kısmı kalp seviyesinin altında hareketsiz hale getirmek gerekir. Zehirin yayılması, kan basıncını ve kalp atış hızını azaltmak için hastanın sakinleştirilmesiyle daha da sınırlanır.

 

Evcil Hayvanınızda Akrep Sokması Belirtileri

Evcil hayvanınıza acı veren bir akrep tanımlamanın en iyi yolu evcil hayvanınızın davranışını gözlemlemektir. Eğer sokulursa, evcil hayvan etrafta koşarak, şaşırtarak, yatarak ve yalayarak tepki verebilir. Bir akrep köpeğinizin veya kedinizin uzuvlarından sokarsa, evcil hayvan patisini veya bacağını havada tutabilir ve üzerine baskı yapmaktan kaçınabilir. Ayrıca, sokulan yerin  etrafında şişme ve hassasiyet, akreple dostça olmayan bir karşılaşmayı tespit etmenize yardımcı olacaktır.

 

Enfeksiyonlarla İlişkili Riskler Nelerdir?

Yara temizlenmesi ve dezenfeksiyonu yapılmazsa ikincil enfeksiyonlar oluşabilir.

 

 

Akrep Sokması Öldürür mü?

Akrep sokmalarından sonra az da olsa anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Bir akrep sokmasının en şiddetli belirtileri arasında vücutta uyuşma, yutma güçlüğü, kalın bir dil, bulanık görme, gezici göz hareketleri, nöbetler, salya ve köpüklenme ile zor nefes alma bulunur.

Bu belirtiler sahip kişi tıbbi acıdan bir acil durum vakasıdır. Gerekli müdahaleler zamanında yapılmazsa Ölüm meydana gelebilir.

 

Akrep sokması insana zarar verir mi ?

Bilim insanları akrep sokmasının şiddetine göre insana verdiği zararları evrelere ayırmışlardır. Her ilerleyen evrede insan vücudunda oluşan zararlar artmaktadır. Evrelerin ilerlemesi kişinin bünyesi ve akrebin zehiri ile alakalıdır.

 • Evre 1

Bu evre ağrı, şişme ve diğer semptomların sokma alanıyla sınırlı olduğu anlamına gelir. Bu aşamada ağrılarınızla başa çıkmanız yeterli olacaktır.

 • Evre 2

Sokulan bölgede veya yakınında ve vücut uzvunun vücuda bağlandığı yere daha yakın bölgelerde ağrı ve o uzvun kullanımı kısıtlanır.

Tedavi genellikle ağrı yönetimini içerir ve anksiyete ilaçları içerebilir.

 • Evre 3

Bu evrede  2. derecenin tüm semptomlarını gerçekleşmeye devam ederken iskelet sisteminizde, el, kol ve ayaklarınızda denge ve kontrol kaybı meydana gelmeye başlar. Tükürük üretiminin artması, bulanık görme ve dilin hızlı hareketi (kranial sinir sorunları) ile birlikte meydana gelebilir.

Tedavi ağrı kesiciler, anksiyete ilaçları ve panzehir kullanımını içerir.

 • Evre 4

Bir kişi hem iskelet nöromüsküler disfonksiyonu hem de kranial sinir sorunlarının yanı sıra organ yetmezliği, hipertermi veya pulmoner ödem yaşayacaktır.

Panzehir, bu semptomları yaşayan insanlar için kritik öneme sahiptir.

 

 

Akrep Sokması Nasıl Belirlenir?

Akrep sokmaları genellikle akrebin bir kişiyi soktuğunu görmek veya birisini soktuktan sonra uzaklaşmaya çalışan bir akrep görmek için etrafa bakmakla kolayca tanımlanır.

 

Diğer bilgiler

2.500 akrep türünden 20-40 arası türün bunların arasından da  çoğunlukla Buthidae adlı akrep ailesine ait olanlardan, insanlara öldürücü olduğu bilinmektedir. Üçgen şekilli bir göğüs,  ince gövde, görünüşte zayıf kıskaçlar ve kalın etli kuyruk tipik olarak bu akrep ailesini karakterize eder. Sokmaları ağrılıdır, ancak doğru tedavi edilirse enfeksiyon önlenebilir.

Daha fazla bilgi almak için ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

Akrep ilaçlama hizmetinden faydalanmak için mutlaka tıklayınız: Böcek ilaçlama

 

 

Akrep

Akrepler görüntü itibari ile de çok fazla dikkat çeken ve agresif bir haşeredir. Gizli hareket etmeyi ve saklanmayı seven bu canlı eğer bir ortamda varsa hiç beklemediğiniz anda karşılaşma veya da sizi sokma ihtimali bulunmaktadır.

Kıskaçları ve zehir taşıyan kuyrukları ile çok özel bir dış görünüşe ve uzuvlara sahiptir. Bu organlarını hem savunma hem de saldır amaçlı kullanmaktadırlar

Akrep haşeresi hakkında detaylı bilgi almak için mutlaka tıklayınız: Akrep

 

 

Akrep ilaçlama

Akrep ilaçlama hizmeti tecrübe gerektiren bir işlemdir. Akreplerden kurtulmak için tercih edeceğiniz firma akrep yaşantısı ve muhtemel bulunabileceği alanları ve giriş yapabileceği noktaları biliyor olması gerekir. ilaclama.com.tr haşere uzmanları ve teknisyenleri akrep problemine son veriyor. ilaclama.com.tr 25 yıllık ilaçlama tecrübesiyle Tse ve Iso sertifikalı hizmetleriyle akreple mücadele de her zaman yanınızdadır.

Akreplerden kurtulmak ve akrep ilaçlama hizmeti almak için mutlaka tıklayınız : Akrep ilaçlama

5/5 - (23 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü