Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
akrep-yaşam-döngüsü

Akrep Yaşam Döngüsü

Akrep yaşam döngüsü, türlere bağlı olarak değişir. Erkek ve dişi sonbaharda veya ilkbaharda çiftleşince döngü başlar. Çoğu tür,  ilginç bir ayin içeren bir dizi eylemde cinsel olarak üreyerek döngüye başlar.

 

Üreme

Bir dişi akrebe olan ilgilerini göstermek için erkekler feromon adı verilen kimyasal çekiciyi kullanır. Ayrıca odaklanmış bedensel titreşimler de verirler.

Bir dişi bulunduğunda, erkek pedipalplerini (pençelere veya kıskaçlara benzeyen akrep bacakları) dişinin pedipalplerine tutturmak için kullanır. Birbirlerini tutarken, bir “dans” yaparlar. Ardından erkek, spermlerini bıraktığı bir yere götürür.

Sperm, spermatofer adı verilen bir yapıda bulunur. Onunla temas halindeyken, dişi, yumurtalarını döllemek için genital gözeneğine sperm çeker. Bazı türler için, çiftleşme işlemi 24 saatten fazla sürebilir.

Cinsel yamyamlık, akrepler arasında nadir görülürken bazen ortaya çıkabilir. Bu nedenle, çiftleşme bittiğinde erkek dişiden hızla ayrılır.

 

Yumurtalar

Döllenmiş yumurtalar dişinin vücudunda gelişir. Türlere bağlı olarak, gebelik bir yıl kadar uzun bir süre alabilir.

 

Larvalar

Gençler doğduğunda, ebeveynlerin küçük bir versiyonuna benzerler. Doğumdan kısa bir süre sonra, larva akrepleri annelerinin sırtına tırmanır. İlk kabuk değişimine kadar orada kalırlar.

 

Gelişme

Doğumdan yaklaşık iki hafta sonra meydana gelen ilk kabuk değişiminden sonra, larvalar aşağı iner ve dağılırlar. Yaşam döngüleri boyunca akrepler, olgunluğa erişinceye kadar tipik olarak beş veya altı kez kabuk değiştirmektedir.

Akrepler yavaş gelişirken, örümcek ve böceklere kıyasla uzun ömürleri vardır. Genellikle, akrepler üç ila beş yıl yaşar, ancak bazıları on ila on beş yıl yaşayabilir.

 

 

 

Akrep Yavrusu

yeni doğmuş akrep yavrusu

Bir akrep tek seferde 100 kadar yavru doğurabilir. Akrep yavruları canlı doğarlar, böcekler gibi yumurtadan çıkmazlar. Doğduklarında, yavru akreplerin çok yumuşak bir dış kabuğu veya dış iskeleti vardır. 1-20 gün arasında Dış kabukları sertleşene kadar annelerinin sırtında yaşarlar. Sonrasında Kendi başlarına yaşamlarına devam ederler.

Bazen anne akrep beslenmek amacıyla böcek bulamadığında kendi yavrularını yer. Bu durum sadece son çare olarak gerçekleşir. Genellikle, anne akrep sadece hayatta kalmak için yavrularını yer.

 

Yavru Akrep 

Yaşam döngüsü akrep türlerine göre farklılık gösterebilir. Akreplerin çoğu cinsel olarak çoğalır. Partenogenez (döllenmesiz) yoluyla üreyen bazı akrep türleri vardır. Bu, döllenmemiş yumurtaların embriyolara dönüşeceği bir süreçtir. Bir akrep son kez kabuk değiştirdiğinde ve olgunluğa ulaştığında, partenogenezden geçmeye başlayacaktır (döllenmemiş yumurta embriyoya dönüşür). Bu süreç üreme için ömrü boyunca devam edecektir. Şimdi akreplerin cinsel yaşam döngüsünü sizler için açıklayalım.

Bir akrebin çiftleşme süreci çok karmaşıktır. Akrepler, karşı cinsi iletişim kurmak ve bulmak için feromonlar (kimyasal koku) ve titreşimler kullanır. Karşı cinsten ve aynı türden bir akreple tanıştıklarında çiftleşme ritüeli ile başlar. Akrep çifti ‘promenade à deux’ adı verilen bir ‘dans’ gerçekleştirecek. Bu dans aslında erkeğin dişiyi yönetmesine yardımcı olacak bir süreçtir. Bu onun sperm kümesini koymak için için uygun bir yer bulmasına yardımcı olacaktır.

Erkek spermini yatırmak için uygun bir yer bulduktan sonra, spermlerini bırakır ve çiftleşme gerçekleşir. Bunu yaptıktan sonra spermler serbest bırakılır ve dişi yumurtalar döllenir.

Çiftleşme sürecinin tamamlanması yaklaşık bir saatten bir güne kadar sürebilir. Sperm kümesini  yatırmak için uygun bir yer bulmaya bağlıdır. Erkek akrepler bu süreçte acele ederler çünkü eğer süreç çok uzun sürerse dişi çiftleşmeden ayrılabilir.

İşlem tamamlandıktan sonra, erkek ve dişi ayrılacaktır. Erkek akreplerin acele etmesi gerekiyor çünkü çiftleşme dişiler için iştah açıcı olur. Uzaklaşmayan erkek dişi tarafından yenebilir. Bununla birlikte, bu genellikle yalnızca nadiren gerçekleşir.

 

Yeni doğmuş Akrep yavrusu

Bir akrep için gebelik süresi çok uzundur. Birkaç aydan bir yıla kadar değişebilir. Bu türe türe bağlıdır. Embriyolar dişinin içinde gelişir. Akrepler yavruları canlı olarak ve birer birer doğarlar. Yavrular nem seviyelerini muhafaza etmek ve korunmak amacıyla hızla annenin sırtına tırmanırlar.

Bazı türlerde anneler yavrularına çok uzun süre bakarlar. Gençlerin sayısı çevresel faktörlere ve türlere bağlı olabilir. Bir doğum 2-ila 100 yavru içerebilir. Bununla birlikte, bir doğumdaki ortalama akrep sayısı yaklaşık 8’dir.

Akrep yavruları türlere bağlı olarak yaklaşık 5 ila 7 kez kabuk değiştirir ve olgunluğa ulaşır. Eski dış iskelet parçalanır ve içinden akrep derisini bırakarak çıkar. Yeni dış iskelet çok yumuşaktır. Bu yumuşak deri akrebi yırtıcılara karşı karşı savunmasız hale getirir. Ayrıca, akrep dış kabuğu sertleşene kadar (sklerotizasyon) sürekli hareket etmelidir. Akrep hareket etmezse bu süreç tamamlandıktan sonra yürümek ve hareket etmek onun için çok zor hale gelir.

Akreplerin ortalama ömürlerinin 4 yıldan 25 yıla kadar değiştiği söylenir fakat çevresel etmeneler ve tür burada çok etkilidir.

 

Sarı Akrep Yavrusu

sarı akrep yavrusu

Ölüm avcısı lakaplı sarı akreplerin yeni doğan yavruları krem- sarı arası renge sahiptirler.

 

Siyah Akrep Yavrusu

siyah akrep yavrusu

Yağ kuyruklu siyah akrepler ölümcül zehire sahiptirler ve yavruları açık beyaz ve krem tonlarında olur.

 

Akrep yavrusu zehirli midir ?

Akrebin yaşı ve büyüklüğü zehirli olup olmadıkları hakkında bilgi vermez. Yavru veya yetişkin her akrep kendi türüne göre zehire sahiptir. Dünyanın en büyük akrep türü akrep türleri arasında zehir şiddeti en üşük akrepler arasındadır. Öte yandan küçük kıkaçlara sahip çöl akrepleri kuvvetli zehirlere sahip olabilirler.

 

 

Akrep Larvaları

Akrep Larvaları Yaşam Döngüsü

Akrepler, yaşam döngüleri boyunca birkaç kez kabuk değiştirir. Böceklerin aksine akrepler yumurta bırakmazlar. Bunun yerine genç akrepleri doğururlar. Akrepler doğduktan sonra, anne bir sonraki başkalaşıma kadar bütün yavrularını sırtında taşır. Bazı insanlar yanlışlıkla bunları akrep yavruları olarak adlandırıyorlar, ancak durum böyle değil.

 

Larva Terimi

Olgunlaşmamış akrepler yetişkinlere benzediğinden, onlara larva denir. Larva, tamamen metamorfoz geçiren sinek kurtçuklar gibi böcekler için yumurta ve pupa arasındaki olgunlaşmamış böcek aşamaları için kullanılan terimdir.

Pedipalp’ler (veya pençeler), sokan kuyruklar ve tamamen büyümüş bir akrepin diğer dış özellikleri zaten doğduğunda gençlerde bulunur.

 

Kabuk değiştirene kadar anneleriyle birlikte kalır!

Akrep larvaları ilk kez kabuk değiştirene kadar anneleriyle birlikte kalır. Bir dişi akrep tipik olarak 20 ila 47 larva doğurur. Akrep gençleri annelerini terk ettiklerinde kendi başlarına yaşamaya başlarlar. Genellikle, akrep larvaları tam yetişkinliklerine ulaşmak için beş ila altı defa kabuk değiştirir.

 

Akrepler Ne Kadar Yaşarlar ?

Akrepler, çevreye ve yiyeceğin bulunup bulunmadığına bağlı olarak genellikle yaklaşık üç ila beş yıllık bir ömre sahiptir. Bununla birlikte, bazı akrep türlerinin 15 yıla kadar yaşayabileceği belgelenmiştir.

 

Karşılaşmalar ve Endişeler

Çoğu akrep tek başına yaşar. Bulundukları yerler:

-Kayalar

-Ağaç kabuğu

-Orman

-Diğer yer temelli nesneler

 

Evlerin çevresinde ise  akrepler korunaklı alanlarda bulunur:

-Çöp tenekeleri

-Yığılmış kereste

-Yakacak odun yığınları

-Kömürlük ve depolar

Haşere ve böceklerden kurtulmak için en etkili ve kesin sonuç için kaliteli, güvenli ve Sağlık bakanlığı Onaylı ilaçlama şirketimize başvurabilirsiniz. Bizi arayın, sizi istemediğiniz haşere, böcek, ve kemirgenlerden anında kurtaralım! Artık ilaçlama yöntemimiz ile maruz kaldığınız haşerelerden sizleri kurtarıyoruz! Daha fazla bilgi almak için ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

 

 

Akrep

Akrepler kendilerine özgü karıştırılamayacak bir görünüm sahiptir. Yaşam alanlarımız için de oldukça agresif olan akrepler kuyruklarındaki iğne vasıtasıyla sokarlar. Akrep sokmaları zehirlidir. Zehir akrep türüne ve soktuğu canlıya göre ölümcül olabilmektedir.

Akrep hakkında tüm merak edilenleri sizler için çok detaylı şekilde açıkladığımız akrepler makalemizi ziyaret etmenizi öneririz.

Akrepler hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka okuyunuz: Akrep

5/5 - (3 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü