Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
gümüş böceği nasıl yok edilir

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir ?

Bu içeriği sizlerden gelen sıkça gelen gümüş böceği nasıl yok edilir? nem ve rutubet böceklerine karşı neler yapabiliriz ? gibi önemli sorular üzerine detaylıca hazırladık. Son zamanlarda, evinizin etrafında ve içinde gümüş gri renkli böcekler gördüyseniz eviniz gümüş böceği istila tehlikesi altında olabilir.

Bu içeriğimizde evinizde ve işyerinizde bulunan gümüş böceğini nasıl yok edebileceğinizi tüm detaylarıyla açıklayacağız. Tüm bunlara ek olarak talep etmeniz halinde ilaclama.com.tr profesyonelleri 30 dk gibi bir sürede gümüş böceğini hayatınızdan tamamen çıkarabilir.

Gümüş böceği dünyadaki en yaygın zararlı böceklerden biridir. Bilimsel adı Lepisma saccharinum olmasına rağmen bazen nem veya rutubet böceği olarak adlandırılırlar.

Gümüş böcekleri nişasta oranı yüksek yiyeceklere çok fazla ilgi duyan doyumsuz haşerelerdir Özellikle kağıdı severler. Kutuları, kitapları ve diğer ev malzemelerini yerler.

Bu böcekler gümüş veya gri renktedir ve vücutları genellikle balık şekline benzeyen daha küçük boyutlara sahiptir.

Gümüş böceği yaklaşık 1-2 cm uzunluğundadır. Geceleri yoğun hareket halindeyken gündüzleri nadiren görülür.

Evde Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir ?

evde gümüş böceği nasıl yok edilir

Evinizin içindeki alanlarda gümüş böceği nasıl yok edilir ? sorusunu sizler için detaylandırarak cevapladık. Buna göre önerdiğimiz hususlar şunlardır;

 • Dairenizde

Dairenizde ciddi bir gümüş böceği istilası varsa, ilaclma.com.tr gibi Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı bir haşere kontrol servisine başvurmanız gerekir.

Profesyonel bir haşere yönetim şirketi, istila sorununuzu çözmek için güvenli ve etkili bir hizmet sunmak için haşere sorununuzla yakından ilgilenecektir.

 • Banyo dolaplarında

Gümüş böcekleri nemi sevdikleri için küvetlere ve giderlere yönelirler. Yapmak istediğiniz son şey banyonuzu haşerelerle paylaşmak olabilir. Bu bölgelerdeki gümüş böceklerinden kurtulmak için en iyi seçenek bölgeyi kuru tutmak ve saklanma yerlerinden kurtulmaktır.

Banyo dolaplarındaki tüm dağınık kağıt veya havlu topluluğunu ortadan kaldırın. Odanın köşelerine diyatomlu toprak serpin ve odadaki fazla nemi gidermek için bir nem giderici kullanın.

Bu uygulamalar sizin için zaman veya emek kaybı ise profesyonel ilaçlama hizmeti alın.

 • Yatağınızda

Gümüş böceği, dolaplar ve banyolar gibi yerleri tercih etse de onları yatağınızda bulmak mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, tüm yatak nevresim takımlarını çıkarın ve sıcak suyla yıkayın. Mümkün olan en yüksek sıcaklık derecesinde kurutun (ürüne zarar vermeyeceğinden emin olmak için önce daima kumaş bakım etiketini kontrol edin).

Bir sonraki adım, yatak odanızdaki dağınıklığı gidermektir. İstila şiddetliyse ilaçlama.com.tr haşere uzmanlarıyla mutlaka iletişime geçin

 • Tavan arasında veya bodrumda

Çatı katı ve bodrum, gümüş balıkların yaşaması için gizli, sessiz yerlerdir. Onları bu alanlarda fark ederseniz, agresif bir yaklaşım izlemeniz gerekir. Bu alanlarda, borik asit mükemmel bir haşere giderme seçeneğidir.

Tüm tozu süpürüp süpürdükten ve dağınıklıktan kurtulduktan sonra bodrumunuzdaki çatlaklara ve çatlaklara serpin. Aynı taktik çatı katınız için de geçerlidir.

 • Kıyafet Dolabınızda

Genellikle kıyafet dolaplarının içine ilaçlama yaptırmak istenmeyen bir durumdur. Bunun yerine, dolaplarınızın içinde ve köşelerinde sedir yağını kullanabilirsiniz. Kokusu böceklerin giysilerinize saldırmasını önleyecektir. Unutmanız gerekir ki bu yöntem uzun süren bir kontrol gerektirir.

 • Evinizin dışında veya pencerelerde

Evinizin dışını profesyonel bir ilaçlama firmasından ilaçlama hizmeti alarak ilaçlatmanızı öneririz. Bu işlem hem gümüş böceklerinden hem de diğer haşerelerden evinizi koruyacaktır. Bina veya evinizin temelinin çizgisine, pencerelerinizin ve kapılarınızın etrafındaki alanı özellikle ilaçlatın.

 

Gümüş Böceği Doğal Yollarla Nasıl Yok Edilir ?

gümüş böceği doğal yollarla nasıl yok edilir

Evinizde gümüş böceği varsa, onlardan kurtulmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • Kendi Doğal gümüş böceği tuzaklarınızı hazırlayın

Gümüş böceği nişastalı yiyecekleri sever ve onları bulmak için çok çaba sarf ederler. Onlardan kurtulmak için bir cam kaba biraz un, kuru tahıl veya evcil hayvan maması koyun. Kavanozun dışını kağıt bant veya bezle sarın. Gümüş böcekleri kavanozun dışında pürüzlü yüzeyde rahatça yürüyerek banta çıkabilirler, fakat kavanozun içine girdikten sonra pürüzsüz cam yüzeyinde yürüyemezler ve içeride kalırlar.

Bu işlemin avantaj ve dezavantajları şöyledir;

Artıları: Kolay, uygun fiyatlı, çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli, toksik olmayan bir tuzaktır

Eksileri: Görünüş olarak hoş olmayan, yoğun emek, düzenli kontrol, ölü gümüş böcekleri ve beklemediğiniz başka haşerelerin bu besinlere ilgi duyarak evinize gelmesi ve kavanozdan kurtulması olabilir.

 • Onları çekmek için gazete kullanın

Eski bir gazeteyi ıslatın ve rulo haline getirin. Gümüş böcekleri gazeteyi doğru giderek bu alanda yuva oluşturmaya çalışacaklar. Birkaç gün sonra gazeteyi kapalı, hava geçirmez bir kaba veya çöpe atın. Alternatif olarak gümüş böceğinden kurtulmak için gazeteyi yakabilirsiniz.

Bu işlemin artıları ve eksileri şuanlardır;

Artıları: Uygun fiyatlı, güvenli, toksik olmayan, basit, etkili

Eksileri: Çocuklu evler ve evcil hayvanı olan evler için geçerli olmayabilir (tuzağı hareket ettirebilir). Büyük gümüş balığı popülasyonlarını kesinlikle ortadan kaldırmaz. Su ve nem bir çok haşerenin ilgi odağı olduğu için başka haşereleri evinize çekebilir.

 • Yapışkan tuzaklar kullanın

Çoğu ev ve bahçe mağazasında bulunan yapışkan tuzaklar, gümüş böceklerinden kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu tuzaklardan birkaç tane satın alın ve gümüş böceği aktivitesini fark ettiğiniz alanlara yerleştirin. Birkaç gün sonra tuzakları kontrol edin ve onlara yapışmış gümüş böceklerini atın.

Bu işlemin artıları ve eksileri şuanlardır;

Artıları: Kolay, uygun fiyatlı, etkili, güvenli, toksik olmayan

Eksileri: Çocuklu veya evcil hayvanlı evler için ideal değildir. Çirkin bir görüntü oluşturur. Eski tuzakları kontrol etmenizi ve çıkarmanızı gerektirir. Haşerenin kaynağına bir etkisi olmadığı için evinizden bu haşereyi tamamen yok edemez. Başka tiksinebileceğiniz haşereleri yakalayacağı için kontrol etmekte zorlanabilirsiniz.

 • Sedir yağı kullanın

Sedir yağı gümüş böceklerinden kurtulmak için kullanılan birçok uçucu yağdan biridir. Sedir yağı gümüş böceği, giysi güveleri ve halı böcekleri için özellikle etkili bir haşere kovucudur.

En iyi sonuç için, sedir yağını bir sprey şişesine koyun ve uygulamak istediğiniz yerlere püskürtün.

Bu işlemin artıları ve eksileri şuanlardır;

Artıları: Etkili, uygun fiyatlı, güvenli

Eksileri: Hassas cilt veya alerjisi olan kişileri rahatsız edebilir. Uçucu bir yağ olduğu için sürekli sıkmanız gerekir. Kokusu günlük kullanımda sizi ve etrafınızdakileri rahatsız edebilir. Uygulamadaki aksaklık haşereye karşı mücadelede direkbaşarısız olmanıza sebep olur.

 • Kurutulmuş defne yaprağı kullanın

Etkili bir gümüş böceği kovucu olan kurumuş defne yaprağını gümüş böceğini gördüğünüz alanlara yerleştirebilirsiniz. Gümüş böceklerini yapraklarında bulundurduğu yağlar tarafından uzaklaştırabilir.

Bu işlemin artıları ve eksileri şuanlardır;

Artıları: Kolay, uygun fiyatlı, etkili

Eksileri: haşereyi öldürmez, sadece rahatsız ederek uzaklaştırmaya yarar. Yapraklar dağınıklık oluşturabilir. Yapraklar özelliklerini kısa süre içinde kaybedeceğinden dolayı sürekli yenilenmesi gerekir. Özelliğini kaybeden yapraklar başta karıncalar olmak üzere diğer haşereler tarafından organik gıda olrak tüketilebilir olduğundan diğer haşerelerin evinize gelmesine sebep olabilir.

 • Boraks kullanın

Boraks, gümüş böceği öldürmenin etkili yollarından bir tanesidir. Fakat bu ürün tehlikeli ve insan sağlığına zarar verebilir. Çok dikkatli kullanmak gerekir.

Gümüş böceklerini gördüğünüz alanlara ince bir tabaka olarak yayın. Dolapların arka tarafında, süpürgelikler boyunca, dolaplarda ve cihazların altında kullanım için özellikle uygundur.

Alternatif olarak, aynı amaç için diyatomlu toprak kullanabilirsiniz.

Bu işlemin artıları ve eksileri şuanlardır;

Artıları: Kolay, uygun fiyatlı, etkili

Eksileri: Ortama çok kolay dağılabilir, temizlik sorunu oluşturabilir. Düzenli yeniden uygulama gerektirir. Yiyeceklerden kesinlikle uzak tutulmalıdır. Çocukların veya evcil hayvanların BULUNDUĞU EVLERDE KESİNLİKLE UYGUN DEĞİLDİR.

 

Gümüş Böceği ilaçlama

gümüş böceği ilaçlama

ilaclama.com.tr haşere uzmanları tarafından sunulan profesyonel gümüş böceği ilaçlama hizmeti ile bu haşereden çok kısa bir süre içerisinde tamamen kurtulabilirsiniz.

Diğer yöntemler sürekli uygulama ve sıkı kontrol ve dikkat gerektirirken, ilaclama.com.tr haşere uzmanlarının halk sağlığı yönergelerine uygun olarak gerçekleştirdiği biosidal ilaçlama hizmeti ile bu haşereden evinizde ve işyerinizde tamamen kurtulmanız mümkündür.

İlaçlama gümüş böceği kontrolünde etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda profesyonel ilaçlama hizmetimiz ile ortamda görülmesi muhtemel diğer haşerelerinde önü tamamen kesilmiş olur. İlaçlama yöntem ürünlerimizi ormanın türüne, haşere yoğunluğuna göre özel olarak belirlemekteyiz.

Haşerelere karşı ilaçlama işlemlerini asla kendinizin uygulamasını önermiyoruz. Haşere ilaçlama hizmetindeki riskler ve tehditler sadece bu alanda eğitimli ve profesyonel uzmanlar tarafından uygulandığında ve usullere dikkat edildiğinde minimize edilebilir.

Gümüş böcekleri, evlerde ve iş yerlerinde yaygın olarak bulunan zararlı böceklerden biridir. Gıda depolarında, mutfaklarda ve nemli ortamlarda kolayca çoğalabilen bu böcekler, hijyen sorunlarına neden olabilirler. Gümüş böceğiyle mücadelede etkili ve güvenli ilaçlama yöntemleri uygulanmalıdır. İşte gümüş böceği ilaçlamasında dikkate almanız gereken detaylı adımlar:

 1. Alanın İncelenmesi ve Tanımlanması:
  • İlk adım, gümüş böceği sorununun boyutunu ve böceklerin yoğunlaştığı alanları belirlemektir.
  • Böceklerin sıklıkla bulunduğu yerler tespit edilerek, ilaçlama stratejisi oluşturulmalıdır.
 2. Temizlik ve Hijyen Önlemleri:
  • Gümüş böceği ile mücadelede en temel adım, temizlik ve hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uymaktır.
  • Yiyecek artıkları, sızıntılar ve nemli bölgeler düzenli olarak temizlenmeli ve kurulanmalıdır.
 3. Fiziksel Kontrol Yöntemleri:
  • Gümüş böceği bulunan alanlarda, yapışkan tuzaklar kullanarak fiziksel kontrol sağlanabilir.
  • Vakum makinesi kullanarak böcekleri toplamak da etkili bir yöntem olabilir.
 4. Kimyasal İlaçlama:
  • Uygun kimyasal ilaçlar, gümüş böceği kontrolünde etkili bir rol oynar.
  • Sprey veya toz formundaki ilaçlar, böceklerin bulunduğu alanlara uygulanmalıdır.
  • İlaç kullanmadan önce etiket talimatları dikkatlice okunmalı ve güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 5. Sıcaklık ve Nem Kontrolü:
  • Gümüş böcekleri nemli ortamları tercih ettiği için, nem kontrolü önemlidir.
  • Ortamın sıcaklık ve nem seviyeleri düşürülerek böceklerin çoğalma şartları engellenebilir.
 6. Profesyonel Yardım Almak:
  • Gümüş böceği kontrolü konusunda uzmanlaşmış bir ilaçlama servisinden yardım almak, etkili ve kalıcı çözümler sağlayabilir.

Gümüş böceği ilaçlama sürecinde, seçilen yöntemlerin düzenli olarak tekrarlanması önemlidir. Ayrıca, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen, biosidal ilaçlama ürünleri tercih edilmelidir. İlaçlama sürecinde güvenlik kurallarına ve yasal düzenlemelere titizlikle uyulmalıdır.

 

Haşere Kontrol Uzmanları Gümüş Böceklerinden Nasıl Kurtulur?

ilaclama.com.tr olarak gümüş böceği ilaçlama sürecimiz şu şekilde devam etmektedir;

 1. Kapsamlı bir inceleme

Eğer evde bulunan haşerenin gümüş böceği olduğundan emin değilseniz bize bu haşerenin resmini gönderebilirsiniz. Bununla birlikte haşere uzmanımız evinize geldiğinde haşereyi kesin olarak tespitini ve muhtemel olabileceği alanları inceleyecek ve tespit edecektir.

Ekibimiz her zaman kapsamlı bir inceleme ile başlar. Teknisyenlerimiz, yoğun haşere faaliyet alanlarını ve evinize girmek için kullanabilecekleri erişim noktalarını belirlemek için evinizin iç ve dış alanlarını inceler ve bu alanları ilaçlama programına dahil eder..

Ayrıca çevre düzenlemesi, su kaynakları, üreme habitatları ve gümüş böceğinin beslenme şekliyle alakalı sizlere bilgiler verirler.

 1. Özelleştirilmiş bir ilaçlama planı ve uygulanması

İncelemeler esnasında belirlenen haşere türü ve ortam riskine göre belirlenen ilaçlama hizmetini profesyonel ve uygun şekilde gerçekleştirir.

 1. Devam Eden Haşere Kontrol Hizmetleri

Gümüş böceği ilaçlaması yapıldıktan sonra haşerelerin sonraki dönemlerdeki faaliyetiyle alakalı kontroller sağlanır. Bu kapsamda sizlerden gelen geri dönüşler değerlendirilir. Aynı zamanda belirli aralıklarla tarafınıza arama ve kontrol mesajları gönderimi sağlanarak iletişim devam eder.

 

Gümüş böceği İstilasını Yok Etmek İçin Yararlı İpuçları

Mülkünüzde gelecekteki gümüş böceği istilasını yok etmek için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 •     Evinizi temiz tutun. Temiz bir ev, her türlü haşereyi kontrol etmede sizin en büyük yardımınız olacaktır. Ayrıca haşere pislikleri ve haşere deri döküntüleri gibi yeni bir haşere istilası belirtileri olup olmadığını kontrol etme fırsatını temizlik yaparken kontrol edebilirsiniz.
 •     Tüm kuru yiyecekleri ve evcil hayvan yiyeceklerini hava geçirmez kaplarda muhafaza edin. Tahıl ve bakliyat gıdalarınızı kapalı, hava geçirmez kaplara boşaltın. Tüm yiyecek dökülmelerini derhal temizleyin.
 •     Gümüş böceği besin kaynaklarından kurtulun. Unutmayın: gümüş böcekleri hem organik hem de organik olmayan maddeleri yerler. Onları uzak tutmak için fırça yığınları, ölü bitkiler, odun yığınları ve yapraklar gibi dış besin kaynaklarından kurtulun. Evinizin çevresini temiz ve yapraklardan, çalılıklardan veya diğer nem bakımından zengin döküntülerden uzak tutun. İçeride, tüm besin kaynaklarını (yukarıda belirtildiği gibi) sabitlediğinizden ve kâğıt yığınları ve karton kutular gibi dağınıklıktan kurtulduğunuzdan emin olun.
 •     Giysilerinizi kuru bir yerde saklayın. Giysilerinizi serin ve kuru bir ortamda saklayarak evinizdeki nemi ortadan kaldırın. Onları bodrumdan uzak tutun ve eviniz nemli olma eğilimindeyse bir nem alma cihazı takın.
 •     Çatlakları kapatın. Pencerelerin ve kapıların etrafındaki küçük çatlakları kapatmak ve gümüş balığı ve diğer zararlıların evinize girmek için kullanabileceği erişim noktalarını önlemek için kalafat kullanın.
 •     Havalandırmaya odaklan. Unutmayın – gümüş balıklar nemi sever. Evinizi onlara daha yaşanmaz kılmak için, banyolar gibi sıcak ve nemli kalma eğiliminde olan odaları havalandırmaya odaklanın.

 

Gümüş Böceği

Gümüş böceği kendine özgü belirgin görünüşü ve gümüş gri rengi dikkat çekmektedir. Bu haşere nem ve rutubetin olduğu alanlarda oldukça fazla olacak şekilde faaliyet göstermektedir. Gümüş, gümüşcün, nem veya rutubet böceği gibi isimlerle de bilinmektedir.

Gümüş böceği ve onlar hakkında işinize yarayacak tüm bilgileri anlattığımız sayfamızı mutlaka tıklayınız: Gümüş Böceği

 

Gümüş Böceği Neden Olur?

Gümüş böceği nemi ve rutubeti seven bir haşeredir. Bu sebeple bu durum onlar için ilk tercih sebebi olabiliyor. Bununla birlikte onların olmasını bir çok sebebi bulunmaktadır.

Gümüş Böceğinin evde olmasının sebeplerini tüm detaylarıyla açıkladığımız yazımızı mutlaka inceleyiniz : Gümüş böceği neden olur?

4.6/5 - (127 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü