Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
gümüş böceği neden olur

Gümüş Böceği Neden Olur ?

Evinizin odalarında gümüş böceklerini gördüğünüzde bu haşereler sizi tedirgin ediyor ve doğal olarak Gümüş böceği neden olur? Sorusunu Bizlere sıklıkla soruyorsunuz. Bu içerikte bu soruyu tüm detaylarıyla açıklayacağız ve aklınızdaki bize ulaşan tüm sorulara cevap vereceğiz

Gümüş böceği, suyu ve nemi çok sever. Bu sebeple çok fazla nemli olan banyo, çamaşır odası veya bodrum gibi yerlerde daha fazla görünmektedir.

Gümüş Böceği halk arasında nem böceği yada rutubet böceği olarak da bilinir. Aslında bu isimlendirmeler gümüş böceği neden olur sorusuna çok net ve kısa cevaplar içermektedir. Gümüş böceğinin ortamda özellikle aradığı 2 unsur nem ve besindir. Besin hertürlü eşya, kağıt ve apışkan maddelerdir ve bu gibi ürünler evlerimizde ve işyerlerimizde bolca bulunmaktadır. Nem kaynakları ise banyo, tuvalet, mutfak yada su sızıntılarının olduğu evimizde yine çok fazla mevcut olan bir özelliktir. Bu sebeplerle gümüş böceği yaşam alanlarımızda olur.

Gümüş böceği neden olur ? sorusunun cevabı özetle şu şekildedir;

 • Uygun habitat.

Doğal ortamlarında  gümüş böcekleri kütüklerin ve kayaların altında veya yaprak yığınları gibi nemli, iyi korunan alanlarda yaşarlar. Bununla birlikte, bir ev ortamında, mobilyaların arkasında, kitaplarda, bodrumlarda veya lavaboların yakınında yaşama eğilimindedirler. Hayatta kalmak için neme ihtiyaç duyarlar ve evinizdeki nem seviyelerinin yüksek olduğu her yerde yaşamak isteyeceklerdir.

 • Besin kaynakları.

Tüm böcekler gibi gümüş böceklerinin de beslenmesi gerekir. Bu böcekler lifler, şekerler, kumaşlar, tahıllar, kurutulmuş ürünler ve evcil hayvan gıdaları gibi nişastalı besinleri tüketmeyi severler.

Gümüş böceklerinden kurtulmanın bu kadar zor olmasının bir nedeni, doğada nişastalardan ve karbonhidratlardan proteine kadar hemen hemen her şeyi yemeleridir. Doğal ortamlarında çürüyen bitki, yapraklar ve diğer ayrışan maddeleri yerler. Evinizde yiyecek artıkları, başıboş evcil hayvan maması parçaları, şeker, un ve mısır gevreği gibi kurutulmuş ürünleri afiyetle yiyeceklerdir.

 • Yumurta bırakılacak yerler.

Gümüş böceği yumurtalarını evin karanlık, nemli, gizli alanlarına bırakır. Yumurtalar sarı veya beyazdır ve ampul şeklindedir.

 • Saklanacak bir alan ihtiyacı.

Gümüş böcekleri mobilyaların arkasında, kitap raflarında veya nemli bodrumlar gibi korunaklı alanlarda saklanmayı severler. Bu sebeple gümüş böcekleri yaşam alanınızda olabilir.

 • Tozlu alanlar.

Gümüş böceği evin tozlu alanlarını iyi bir besin kaynağı olarak görmektedir. Çünkü Toz çoğunlukla insan derisi ve kepek gibi organik kalıntılardan oluştuğundan, gümüş balığı genellikle tek başına tozda hayatta kalabilir.

 • Evinizdeki ölü böcekler.

Evinizdeki ölü haşereler gümüş böceklerinin protein ihtiyacını karşıladığından onlarla beslenmek için evlerinize yerleşebilirler.

Evde Gümüş Böceği Neden Olur?

Gümüş böcekleri evinizde yaşamaya uygun nemli alanları bulabileceği gibi genelde evinizin çevresindeki onları çeken unsurlarda çok önemlidir. Yani evinizin çevresine onları toplayan unsurlar evinize girmelerinin asıl sebebi olabilir.

 • Yaprak yığınları ve gümüş böcekleri

Evinizin yakınında bir süredir toplanmayan yaprak yığınlarının içi ve alt kısımları genelde ıslak ve nemli olmaktadır. Bu durum gümüş böceklerini evinizin yanına çok fazla şekilde çekebilir.

 • Evinizin yakınındaki yoğun çalılık alanlar.

Sık çalılıklar yağmur ve çiğ sonrası toprakta oluşan suyu ve nemi gölgeleyerek uzun süre korumaktadır. Nemi seven gümüş böceği haşeresi bu alanlara ilgi duyarak gelir ve evinizin çevresinde popülasyon sayısını arttırmış olur. Evinize yakınlaşan bu haşere büyük ihtimalle Buldukları her fırsatta evinize girmeye çalışacaktır

 • Ahşap ve odun yığınları

Yakacak odun, inşaat malzemeleri veya doğrudan zeminde bulunan diğer ahşap eşyalar, gümüş böceği ve diğer haşerelerin çok fazla bulanabileceği harika yerlerdir. Bu gibi alanlarda yuvalanan gümüş böceği bu alanların evinize yakın olması sebebiyle evinizi istila edebilir. Bu eşyaların evinizden en kısa sürede uzaklaştırılması gerekir.

 • Zeminin kurumasını önleyen eşyalar.

Büyük taşlar, muşambalar, oyuncaklar, peyzaj eşyaları vb gibi bir çok farklı nesne zeminin ıslandıktan kurumasını engelleyebilir. Bu gibi durumlar gümüş böceğinin bu alanlara çekilmesine sebep olur.

 • Sızdıran veya kırık su tesisatları.

Su sızdıran ve akıtan tesisatlar gümüş böceğini çok sevdiği ıslak ve nemli ortamı oluştururlar. Bu sebeple su ve nemin oluşmasına sebep olan bu hataların en kısa sürede onarılması gerekir.

Gümüş Böcekleri nereden gelir?

gümüş böceği nereden gelir

Evinizde gümüş böceği varsa, muhtemelen evinizin etrafındaki topraktan ve bahçe alanlarından evinize geliyordur. Toprak kuruduğunda bu böcekler daha nemli alanları aramaya başlarlar. Genellikle binaların bodrumları, otopark ve sığınakları onlar için elverişli alanlardır.

Ama aynı zamanda dergiler, kitaplar, duvar kağıtları, fotoğraflar, dosya dolabınızdaki faturalar, evraklar, kıyafetler ve daha bir çok aklımıza gelmeyen eşyalarla beslenebiliyorlar.

Gümüş böcekleri evlerimizdeki eşyalar için gerçekten tehdit oluşturan zararlı haşerelerdir. Halı, yatak takımı, perde, duvar halısı, duvar kağıdı ve selüloz içeren diğer eşyaları yiyebilirler. Çok fazla gümüş böceğinin evinizde olması gerçek bir tehditle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.

Tavan arasında Gümüş Böceği var mı?

tavan arasında gümüş böceği

Gümüş böceği tavan arasını istila edebilir. Aslında bu istila birkaç sebeple ilişkili olabilir. Bunlar genellikle tavan arasında sakladığınız ya da depoladığınız ürünlerle alakalıdır.

Bu ürünler kitap, karton, kağıt vb gibi özellikle selüloz içeren maddeler ise gümüş böcekleri çatılarınızda bulunan eşyalara fazlasıyla zarar verecektir.

Fotoğraflarınızı yada arşivlerinizi yine tavan arasında saklıyorsanız gümüş böceği burayı istila edebilir ve eşyalarınızı mahvedebilir.

Çatı katında kıyafetlerin varsa bu eşyalarınızın üzerinde delikler meydana gümüş böceği sebebiyle delikler meydana gelir.

Perdeleriniz, çarşaflarınız veya kumaşlarınız varsa, hepsi gümüş böceklerinden dolayı zarar görebilir..

Duvar kağıdı ile kaplanmış bir çatı katınız varsa gümüş böcekleri bu alanlara gelirler.

 

Gümüş Böceği eve nasıl girer?

gümüş böceği eve nasıl girer

 • Gümüş böcekleri evinizin çevresinde bulunduğunda mutlaka içeri girmenin bir yolunu bulmaktadır.
 • Duvarlarınızda herhangi bir boşluk, çatlak veya delik varsa gümüş böceği bu alanları içeri girmek için kullanır.
 • Gümüş böceğinin yaklaşmasını ve evinize girmesini engellemek ve önlemek için atabileceğiniz bazı pratik adımlar vardır.
 • Gümüş böceği önleme ipuçları;
 • Bahçenizde bulunan yaprak yığınlarını ve nem içeren yabani ot birikintilerini uzaklaştırın.
 • Yakacak odun, inşaat malzemeleri ve diğer ahşapları evinizden uzağa ve yerden yukarı doğru hareket ettirin.
 • Çimleri mümkün olduğunca kısa kesin ve evinizin çok yakınında haşerelere nemli alan oluşturan bitkileri sürekli kontrol altında tutun veya uzaklaştırın.
 • Çamurlu ve nemli alanları çakıl taşı gibi kuru malzemelerle ıslah edin.
 • Evinizin dışını mutlaka inceleyin ve bir dolgu tabancası kullanarak boşluk çatlak ve delikleri kapatın.
 • Evinizin çevresindeki nemli ve ıslak alanları yok etmeye çalışın

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş böceği, nem böceği veya rutubet böceği olarak bilinen ve oldukça zararlı bir haşere olan bu canlıyı mutlaka evlerimizden ve işyerimizden uzaklaştırmamız gerekmektedir. Gümüş böcekleri dosyalarımızdan, kıyafetlerimize ve bir çok eşyamıza ciddi zararlar verebilirler.

Gümüş böceği canlısı ve ilaçlama hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız: Gümüş böceği ilaçlama

 

Gümüş Böceği Hakkında

Gümüş Böceği gümüş gri bir renge ve 2 adet uzun kıl benzeri kuyruğa sahip bir haşeredir. Genellikle duvarlarda gezer . Nemli, ıslak ve rutubetli alanları sever. kitap, duvar kağıdı selülozu gibi malzemelerde beslenmeyi severler.

Gümüş böceğinin tüm özellikleri ve merak edilen tüm konular hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka tıklayınız: Gümüş Böceği

 

Gümüş Böceği Nasıl Yok edilir ?

Gümüş Böceği yok etmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunların en başında ve birlikte yapılması gerekenler arasında ilaçlama hizmeti, Nem ve rutubetin ortadan kaldırılması , giriş yapabilecekleri alanların düzenlemesi gibi tedbirler bulunmaktadır.

Onları Nasıl yok edebileceğinizi ve onlardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi Tüm detaylarıyla öğrendiğimiz yazımız için Mutlaka Tıklayınız: Gümüş böceği nasıl yok edilir ?

 

4.6/5 - (82 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü