Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
cırcır böceği

Cırcır Böceği

Bilim adamları cırcır böceği türlerini Gryllidae ailesine dahil ettiler. Toplamda, bilinen yaklaşık 2.400 tür vardır. Bilimsel adı Acheta domesticus’tur.

Cırcır böceği  gezegendeki en gürültülü böceklerdendir. Erkek cırcır böceğinin sesini ilkbahar ve yaz aylarında geceleri çok fazla duyarız. Doğal yaşam seven bazı insanlar için yatıştırıcı bir ses olabilir, ancak genelllikle can sıkıcı olabilir. Birçok insan onları çekirgelerle karıştırır ama aslında sadece uzak akrabadırlar diyebiliriz.

Cırcır böceği üç farklı aşamadan geçerek yetişkin olur. Bunlar: yumurta, yavru ve yetişkin. Dişiler yumurtaları toprağa bırakır veya sonbaharda toprak boyunca bitki saplarını bırakır. İlkbaharda yumurtadan çıktıktan sonra, yavrular  altı ila 12 aşamadan sonra  giderek büyür. Yetişkinlerin normal ömrü sadece birkaç aydır.

Cırcır böceklerinin atlama yeteneği de özellikle dikkat çekmektedir. Vücut büyüklükleri göz önüne alındığında etkileyici bir başarı olan havaya birkaç metre atlayabilirler. Kanatlar ayrıca küçük alanlarda çok sınırlı uçuş sağlar.

Cırcır böcekleri birçok kültürde iyi şans ve servetin bir işareti olarak kabul edilir. Bazı insanlar onları evcil hayvan olarak tutar, ama aynı zamanda spor için de kullanılırlar. Cırcır böceği dövüşü, bin yıldan daha eskilere dayanan geleneksel bir Çin geleneğidir.

Cırcır böceği 2 İLA 5 CM uzunluğa kadar büyük olabilir. Hacimli, tüp şeklinde bir gövdeye sahip nispeten büyük bir böcektir. Önemli özellikler arasında altı çok uzun bacak (her biri üç eklem içerir), kafadan uzanan iki uzun anten ve karnın arkasındaki iki duyusal uzantı (cerci olarak adlandırılır) bulunur. Son bacak çifti, atlamaya yardımcı olmak için özellikle uzundur.

Çoğu tür en azından bazı temel uçuş yeteneğine sahiptir, ancak bazı kara cırcır böcekleri hiç uçuş yeteneğine sahip değildir. Kanatlar çoğunlukla eşleri çekmek için uyarlanmıştır. Türlerin büyük çoğunluğu kahverengi ve siyah renklidir, ancak bazıları da yeşil ve kırmızı renklerle kaplıdır. Yavrular, tam yetişkin formunun küçük, gelişmemiş versiyonlarına benziyor.

Cırcır böcekleri, dünyanın hemen hemen tüm habitatlarında bulunur. Günün çoğunu çatlaklara, yapraklara, kabuğa, taşlara ve kütüklere gizlenmiş olarak geçirirler ve sonra geceleri sık sık ortaya çıkarlar. Genellikle yerde yuvalar oluştururlar.

 

 

Cırcır Böcekleri Neden Öter ?

Cırcır Böcekleri Neden Öter

Cırcır böceğinin ötmesinin amacı potansiyel bir eşi çekmek veya erkek rakiplerini püskürtmektir.

Erkek cırcır böceklerinin vücut kısımlarını birbirine sürtünerek kendilerine özel sesleri üretirler. Doğrudan ön kanatta bulunan yumuşak kösele ses üreten organ, karşı ön kanatta yaklaşık 50 ila 250 diş sıralarına sürülür. Kaç dişin vurulduğuna bağlı olan sesin tam frekansı, saniyede 1.500 ila 10.000 döngü arasında değişebilir.

 

 

Cırcır Böcekleri Ne Yer ?

Cırcır böcekleri omnivor böceklerdir, ancak yediklerinin çoğu bitki maddesidir. Bu haşereler bitkilerle beslenir ve bahçelere zarar verebilirler.

Cırcır böcekleri çok çeşitli bir diyete sahiptir. Bazı türler meyveleri, yaprakları, çiçekleri, otları, tohumları, mantarları ve diğer organik madde parçalarını tüketir. Diğer yırtıcı türler de böcekleri ve diğer omurgasızları tüketecektir.

 

 

Cırcır Böceklerini Ne Avlar ?

Cırcır böcekleri örümcekler, kertenkeleler, kaplumbağalar, kurbağalar, kuşlar, küçük memeliler, diğer böcekler ve hatta mantarlar dahil olmak üzere çok sayıda yırtıcı hayvan tarafından avlanır. Siyah Eşek arısı gibi Bazı parazitoid böcekler bacaklarını vücuduna koyarak cırcır böceklerini avlarlar. Larvalar yumurtadan çıktıktan sonra, hala hayattayken tüm cırcır böceğinin vücudunu tamamen tüketir.

 

 

Cırcır Böceği İlaçlama

Cırcır Böceği İlaçlama

Cırcır böcekleri genellikle insanlar için doğrudan bir tehdit oluşturmaz, ancak toprağa kazarak yuva yaparlar. Bu durum çimlere ve bahçelere zarar verebilir.

Dış ortam sıcaklığı düştüğünde tarla ve ev cırcır böcekleri de evlere ve binalara yönelebilirler. Bu durumda ilaçlama.com.tr nin profesyonel ve uzman ilaçlama hizmetleri sizleri bu sorundan kurtaracaktır.

Evinizin veya binanızın etrafındaki delikler, tıkalı drenajlar onların bu alanlara yuvalaması için uygun alanlardır.

20 yılı aşkın süredir, evlerde otopark, bodrum, depo ve bahçe gibi alanlarda sizlerin tedirginliğini ortadan kaldırmak için görüntü ve ses olarak rahatsız edici bu haşerelerden sizleri kurtarıyoruz.

İlaçlama hizmetlerimiz her zaman %100 Memnuniyet Garantilidir. İlaçlama öncesi ve sonrasında sizlere gereken desteği her zaman sağlayabiliriz.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Cırcır böcekleri tehlikeli midir?

Cırcır böcekleri insanlar için tehlikeli değildir. Bitkiler ve toprak için ise tehlikeli olabilirler.

 

Cırcır böceği nasıl susturulur ?

Erkek olanları geceleri doğal olarak sesler üretirler ve onları etkili bir böcek ilaçlama ile etkisiz hale getirmeden seslerini susuturmak mümkün değildir.

 

Cırcır böceği zehirli mi?

Hayır zehirli değildirler. İnsanlara neredeyse tamamen zararsızdırlar.

 

Evde Neden cırcır böceği olur ?

Tarla ve ev cırcır böcekleri dışarıdaki sıcaklık düştüğünde sıcak bir binaya sığınırlar. Herhangi bir deliği kapatmak ve dışarıdaki enkaz veya durgun suya dikkat etmek onları evinizin içinde ve çevresinde önleminizin bir yoludur.

 

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma