Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
Sümüklü Böcek

Sümüklü Böcek

Sümüklü böcek kabuğu olmayan karasal yumuşakçalardır. Diğer yumuşakçalar arasında istiridye, kalamar ve istiridye bulunur. Sümüklü böcekler zehirli olmasa da, genellikle evcil hayvanlara ve insanlara zararlı olabilecek parazitleri taşırlar.

Sümüklü böcekler 1 cm ile 4 cm arasında herhangi bir yerde bulunabilirler. Genel olarak dikdörtgene yakın bir şekilleri vardır. Vücutlarının merkezi daha kalındır ve her iki uçları da sivridir.

Üzerinde gözleri olan antenlere benzeyen dokunaçları vardır. Sümüksü, jelatinimsi bir görünüme sahiptirler. Genellikle sahip oldukları yapı sayesinde titreşimleri hissedebilirler. Gri, yeşil, kahverengi, siyah ve sarı dahil olmak üzere çeşitli renklerde olabilirler. Çok az tür kırmızı veya turuncu renge sahip olabilir.

Bazılarının derisinde noktalar veya başka desenler vardır. Sümüklü böcekleri fark etmeseniz bile arlarında bıraktıkları ve adlarını aldıkları sümüksü izleri görebilirsiniz.

Sümüklü böceklerin hızları 3km/saat e ulaşabilir.

Sümüklü böcekler yılda 500’e kadar yumurta bırakabilir

Sümüklü böcekler hermafroditlerdir. Yani kendi kendilerine üreyebilirler. Bu nedenle herhangi bir sümüklü böcek yumurta bırakabilir

Gövdelerindeki hareketi ayak yerine kullanarak ilerleme sağlarlar.

Hem karada hem de denizde bulunabilirler.

 

 

Sümüklü Böcek ilaçlama

sümüklü böcek ilaçlama

Sümüklü böcekler bulundukları ortamı hızlıca istila edebilen haşerelerdir. Ülkemizde genellikle ağaçlar ve bitkilerden kaynaklı yoğun istila olayları meydana gelmektedir.

Şehir hayatı içinde ağaçları ve bitkileri istila eden sümüklü böcekler yakın bina ve evlere musallat olmaktadırlar.

İlaçlama.com.tr olarak 25 yıldır Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı, Tse ve Iso sertifikasyonlarına sahip bir şekilde sümüklü böcek ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

Sümüklü böcekler lavabo ve banyo giderlerinden evlere girebilmektedirler. Aynı zamanda boşluk ve çatlaklarda onların evlere girebileceği alanları oluşturmaktadır.

Sümüklü böcek ilaçlama hizmetini gerekli kılan huşulardan en önemlisi vücutlarında hastalığa sebep olabilen bir çok mikrop ve paraziti bizler eve evimize getirmeleridir. Ayanı zamanda salgıladıkları sümüksü salgı gezdikleri tüm alanları kirletmekte ve hoş olmayan bir görüntü sunmaktadır.

Sümüklü böcek ilaçlama hizmetlerini dış mekan ve iç mekan olarak 2 gruba ayırmaktayız. Dış mekan ilaçlamalarında kullandığımız teçhizat ve ilcalar fark iken iç mekanda daha farklı donanım ve ilaçlar ile uygulama yapıyoruz. Böylece en etkili ve kalıcı ilaçlama hizmetlerini kesin çözüm üretecek şekilde sizlere sunuyoruz.

 

 

Sümüklü Böcek Ne Yer?

Sümüklü böceklerin çoğu türü, hem bitkileri hem de hayvanları besleyen omnivorlardır, ancak otçul ve etçil türleri de vardır. Hatta bazıları detritivordur, yani sadece bitki ve hayvan atıklarını tüketirler. Türlerin çoğunluğu bitkilerle beslenirler. Bazen solucanlar, salyangozlar veya ölü hayvanların kalıntılarını da tüketirler. Bazıları mantarla da beslenebilir.

 

 

Sümüklü Böcek Türleri

sümüklü böcek türleri

Sümüklü böcekler içinde bir çok tür bulunur. Bu sebeple öne çıkan sümüklü böcek türleri şunlardır; Bahçe (Arion hortensis), Muz (Ariolimax), Leopar (Lomax maximus), Siyah (Arion ater) ve Kelly Sümüklü Böcek (Geomalacus maculosus) türleri bulunur bulunur. Genel olarak, ortak bilimsel adı Gastropod ile anılırlar.

 

 

Sümüklü Böcek ve Salyangoz Farkı

Bir sümüklü böcek ve salyangoz arasındaki temel fark, bir salyangozun vücudunun sık sık geri çekilebileceği spiral şeklinde bir kabuğa sahip olmasıdır.

Sümüklü böceklerin düz vücutları vardır. Salyangozların ise kıvrımlı bir vücudu bulunmaktadır. İkisinin de gözleri anten benzeri yapıların üstünde bulunur.

Sümüklü böcek ve salyangozlar arasındaki tüm farkları ve enteresan bilgileri öğrenmek için mutlaka tıklayınız: Sümüklü Böcek ve Salyangoz Farkı

 

 

Sümüklü Böcek İnsana Zararları

Zehirli değildirler, ancak evcil hayvanlara ve bazen insanlara zararlı parazitler taşırlar.

Bunlardan birine dokunmanız size zarar vermez, ancak sizi hasta edebilecek parazitleri ve diğer organizmaları taşıdıkları için tavsiye edilmez. Birine dokunursanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın.

Ynı zamanda sümüklü böceklerin dişleri vardır ve sizi ısırdıklarında cildinize hafifçe zarar verebilir.

 

 

Sümüklü Böcek Nerede Yaşar ?

Sümüklü böcekler dünyanın her yerinde bulunabilir. Genellikle kayaların, kütüklerin ve toprak döküntülerinin altındaki nemli alanlarda bulunurlar. Yiyecek ararken gıdalar kapalı alanlarda saklanıyorsa verandalara ve kapalı kaplara tırmanırken sümüklü böcekleri görebilirsiniz. Bitkiler ve döküntülerle beslenmeyi severler ve bu nedenle bunların olduğu her yerde bulunurlar.

 

 

Sümüklü Böcek Nasıl Yok Edilir?

sümüklü böcek nasıl yok edilir

İstila ettikten sonra bunlardan kurtulmak zor bir iştir. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerin çoğu ya insanlar ve evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir. Aynı zamanda ölü sümüklü böceklerle beslenmek üzere diğer haşereleri de yaşam alanınıza getirebilir.

Bira tuzakları genellikle bir ev yapımı ilaç olarak tavsiye edilir. Kısmen işe yaramaktadır fakat bu yöntemle ölen sümüklü böceklerin yerine ev istilası noktasında daha sıkıntı olabilecek başka haşereler musallat olabilir.

Tuz bir sümüklü böceği öldüren uygulama olsa da hem toprağa hem de uygulandığı zemine zarar vermektedir.

Bir bahçeyi sümüklü böceklerden gerçekten kurtarmanın en doğal ve başarılı yolu tavuk, ördek veya hindi gibi bu haşereyle beslenen bir canlı beslemektir. Fakat şehir yaşamında ve özel kompleks ve işletmelerde bu yöntem neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple başarılı ve profesyonel bir ilaçlama hizmeti ile ortamdaki sümüklü böcekler ve bunlara gelen tüm haşereler kısa süre içerisinde etkisisz hale gelmektedir.

 

 

Evde sümüklü böcek nasıl yok edilir ?

Sümüklü böceklerin arkasında bıraktıkları izi bulursanız, bir fener kullanarak izi takip edin ve giriş noktalarını tespit edin. Arkalarında bıraktıkları iz fener ışığı sayesinde parlayacak ve daha belirgin olacaktır.

Dış kapılarınızda içeri girebilecekleri boşlukları ve süpürgelikleri mutlaka onarın veya doldurun.

Daha büyük boşluk ve çatlaklar için silikon benzeri daha kalıcı bir dolgu maddesi kullanın.

Havalandırma boşluklarının ve Giderlerin ilaçlanmasını sağlayarak ve muhafazalı kapaklar kullanarak evinize girişi engelleyebilirsiniz.

Sümüklü böceklerin lavabolardan çıkışını engellemek için lavabo giderleri profesyonel ilaçlama hizmeti ile ilaçlanmalı ve muhafazalı gider kapakları kullanılmalıdır.

 

 

Evde Sümüklü Böcek Neden Olur?

Genellikle evlerin içinde sıklıkla girebilen türü uzmanlara göre bilimsel adı ‘Limacus Flavus’ olan sarı mahzen sümüklü böceğidir. Sarı, yeşil ve ten renklerinde olabilir.

Sümüklü böceklerin kemik ve benzeri sert herhangi bir parçası olmadığı için çok küçük deliklerden bile sığabilirler ve içeri girebilirler.

Sümüklü böcekler ihtiyaç duydukları herhangi bir şey için içeri girerler. Genellikle en çok aradıkları şey sıcaklık veya gölgedir. Yani, onları neyin çektiğini bilmek onları uzak tutmaya yardımcı olabilir. Mahzen sümüklü böceği genellikle küf, rutubet ve yosunla beslenmektedir. Ancak artan besinler, evcil hayvan besinleri ile de beslenebilirler.

Havalandırma delikleri ve kanalizasyonlar gibi karanlık ve nemli alanlara ilgi duyarlar. Geceleri hareket etmeyi seven bir canlıdır. Onları evlerde göremesek de bıraktıkları sümüksü izleri evimizde görebiliriz.

 

Sümüklü Böcek Eve Nereden Gelir ?

Sümüklü böcekler dış alanlarda özellikle bahçe ve ağaçlarda yaşayan haşerelerdir. Bazı türleri kanalizasyonlarda da yaşayabilir.

Genellikle sıcaklık, nem ve karanlık onların en fazla ilgi duyduğu faktörlerdir. Bu gibi alanları buldukları dış alanlarda yaşarlar ve evlerimize bu alanlardan gelirler.

Evlerimize girmek için her türlü boşluk, açıklık ve giderleri kullanabilirler.

 

 

Sümüklü Böcek SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”Sümüklü böcek nasıl ürer?” answer-0=”Ssümüklü böcekler hermafrodit canlılardır. Yani hem dişi hemde erkek üreme organları bulunur. Kendi başına üreyebilirler” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Lavobodan çıkan sümüklü böcek olur mu?” answer-1=”Sümüklü böcekler karanlık, sıcak ve nemli alanları severler. Bu sebeple kanalizasyonlara çekilen sümüklü böcekler buralardan da lavabo giderleri aracılığıyla evlerimize gelebilirler. ” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Ssümüklü böcek nerede yaşıyor?” answer-2=”sümüklü böcekler bahçeler, ormanlar ve çayırlar gibi nemli alanlarda yaşarlar.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”Sümüklü böceğin kaç burnu vardır?” answer-3=”Toplamda bu amaçla kullandıkları 4 adet burunları vardır.” image-3=”” headline-4=”h3″ question-4=”Sümüklü böceğin üzerine tuz koyarsan ne olur?” answer-4=”Tuz sümüklü böceğin nemli ve yağlı yapısına zarar verir. Sümüklü böcek vücudundaki tuzdan urtulana kadar depoladığı tüm suyu sümüksü salgı üretmek için kullanır. Bu durum en uygun ifadeyle sümüklü böceğin erir gibi bir görüntü vermesine neden olur.” image-4=”” count=”5″ html=”true” css_class=””]

 

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma