Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
yılan

Yılan

Yılan uzun ve ayakları olmayan vücutları ve kafalarıyla kolayca tanımlanan canlılardır. Vücutları inanılmaz derecede güçlüdür, ancak bu güç birçok amaç için kullanılır.

600 Zehirli yılandan sadece 200’ü bir insana zarar verecek kadar güce sahiptir. Antarktika hariç, dünyadaki her kıtada yılanlar bulunabilir.

Dişleri olmasına rağmen yılanlar yiyeceklerini çiğnemeden tamamen yutarlar.

Yılan uzun ve ayakları olmayan vücutları ve kafalarıyla kolayca tanımlanan canlılardır. Vücutları inanılmaz derecede güçlüdür, ancak bu güç birçok amaç için kullanılır.

Kertenkele gibi sürüngen olmalarına rağmen göz kapakları veya kulak delikleri yoktur.

Barbados iplik yılanı gibi bazı yılanlar 8 cm kadar kısa olabilir. Piton yılanlarının bazı türleri ise 7 metre uzunlukları ile dünyanın en büyük yılanlarıdır.

Yılanları neredeyse tüm renk tonlarında görmek mümkündür. Renkleri genellikle zehirli olmaları yönünde bazı işaretler belirtmektedir. Parlak ve gösterişli renkler genellikle zehirli olduklarını ifade eder.

Yılanların vücutlarının dış kısmı pullarla kaplıdır. Pulların alt kısmında derileri bulunmaktadır.

Avlanma söz konusu olduğunda, yılanların güvendikleri inanılmaz bir koku alma duyusu vardır. Dillerini çıkardıklarında havadaki kimyasalları ayrıştırarak avlarının ve düşmanlarının yerlerini tespit ederler. Bazı Yılan türleri ise vücut ısısını tespit ederek bu işlevi gerçekleştirirler. Yılanlar avlarını zehirleyerek ve sıkarak etkisiz hale getirirler.

Yılan soğukkanlı bir canlıdır ve vücutlarını sıcak tutmak için doğru ortamı ararlar. Çoğu zaman yılanlar vücutlarını sıcak tutmak için doğal güneş ışığını kullanır ve serinlemek için de saklanırlar.

Yılanlar büyüdüklerinde derilerini dökerler. Bazıları dökülme meydana geldiğinde göz rengini değiştirerek tipik renklerinden daha solgun hale gelir.

Yılanlar tehdit altında hissederse ısırır. Bazı türlerde bu ısırık ölümcül olabilir.

 

 

Yılan Özellikleri

Yılan Özellikleri

 

 • Yılanlar dilleriyle koku alırlar.

Yılanlar dillerini sürekli dışarı çıkararak koku almaya çalışırlar. Bu koku duyusu ile hem kendilerini düşmanlardan korumayı hem de beslenmek içi avlarını yakalamayı sağlar. Ağızlarının çatısında Jacobson veya vomeronazal organ  adı verilen alanlar vardır. Dilleri ile topladıkları kimyasal kokuları bu organ ile ayrıştırırlar.

 • Bazı yılanlar zehirlidir.

Bazı yılanlar zehirli oldukları için çok tehlikeli olabilirler. Avlarını öldürmek için zehirlerini kullanırlar. Zehir tükürük bezlerinde üretirler ve avlarını ısırarak zehiri dişlerinden ava verirler. Zehrin gücüne göre av felç geçirebilir veya hızlıca ölebilir.

600 civarında zehirli yılan vardır.

 • Bazı yılan türleri ısıyı hissedebilir.

Çukur yılanları, boa yılanları ve pitonlar gibi bazı yılanlar ısıyı hissedebilir.

Yüzlerinde çukur adı verilen iki delik sayesinde avlarının yada düşmanlarının sıcaklığını hissedebilirler.

 •  Yılanların yüzlerce kaburga kemiği vardır!

Yılanlar çok uzun büyüyebilir, bu da yüzlerce kabur kemiğine sahip oldukları anlamına gelir. Kıyas yapabilmek için açıklamak gerekirse biz insanların 24 kaburga kemiği bulunmaktadır.

 •  Derilerini değiştirirler.

Yılanlar yılda 4 ila 12 kez deri değiştirirler. Bunun sebebi yılanların her zaman büyümeleridir. Derileri bedenlerine küçük geldiğinde deri değiştirerek eski deriden kurtulurlar. Eski derinin altında yeni deri tabakası değişim için hazır şekilde beklemektedir.

 •  Yılanlar çene kemiklerindeki titreşimleri kullanarak işitirler.

Yılanlar bizim gibi sesleri duyamazlar. Çenelerine bağlı bir kare adı verilen bir kemik grubu kullanırlar.

 • 3.000’den fazla farklı yılan türü vardır.
 •  En hızlı yılan saatte 20 hızla gidebilir.

Yılanlar çok hızlı hareket edebilir ama kara mamba en hızlısıdır.

 •  En uzun yılan ağsı pitondur.

En uzun yılan türleri  6 metreden daha uzun olabilmektedir.

 •  Yılanların esnek çeneleri vardır.

Yılanların esnek çeneleri vardır, böylece kendilerinden daha büyük avları çenelerini birbirinden ayırarak yutabilirler.

 

 

Yılan Omurgalı mı?

Yılan Omurgalı mı

 

 Yılanların esnek görünüşü sebebiyle kemiklerinin ve omurgalarının olmadığı düşünülür fakat durum gerçekte böyle değildir.  Yılanlar, diğer tüm sürüngenler ve amfibiler, memeliler, kuşlar ve balıklarla birlikte omurgalı canlılardır. Bütün bu hayvanların bir iç iskeleti vardır.

Hayvanlar omurgasızlar (omurgasız hayvanlar) veya omurgalılar (omurgalı hayvanlar) olarak sınıflandırılabilir. Omurgasızlar denizanası, kalamar, örümcek ve böcek gibi hayvanları içerir. Vücutları solucan gibi çok yumuşak olabilir veya bir dış iskelete (yengeç, böcek veya akrep gibi sertleşmiş bir dış kabuk) sahip olabilirler.

Yılanların omurgalarında yüzerce kemik vardır. Kemikler bedenlere yapı ve güç verir. Kaslar kemiklere bağlanır ve bu da kaslarımız kasılırken hareket etmemizi sağlar. Yılanların hem güçlü hem de esnek olabilmeleri için çok fazla kemiğe ihtiyacı vardır. Özel bir kafatasları vardır ve yüzlerce omurdan (omurgaları oluşturan kemiklere omur denir) oluşan çok uzun bir omurgaları vardır. Ayrıca organlarını korumak için neredeyse tüm vücutlarına kadar yüzlerce kaburgaları vardır.

Bazı yılanlar avlarını sıkarak yakalar ve öldürür. Bu, güçlü, kaslı vücutlarını yakaladıkları hayvanın etrafına sıkıştırdıkları (sıktıkları) ve kemiklerinin yardımıyla ölümüne sıktıkları anlamına gelir.

 

 

Yılanlar Neye Gelir?

Yılanlar Neye Gelir

 

Yılanların evinize ve bahçenize yoğun olarak gelmesinin bazı sebepleri vardır ve yılanlar neye gelir sorusunu sizler için özet olarak açıkladık.

Bu hususlar ilaclama.com.tr uzmanlarına gelen yaygın yılan şikâyetlerinin analiz edilmesiyle oluşturulmuştur.

 • Çimlerin çalıların uzun olması yılanların bahçenize gelmesine neden olur. Bitki örtüsünün uzun olması yılanların şahinler, baykuşlar, köpekler, kediler, sıçanlar gibi yırtıcılardan ve insanlardan gizleyerek korunmalarını sağlar.
 • Yılanlar avlanmak üzere en sevdiği yiyecek olan sıçanlar, fareler, tarla fareleri ve diğer kemirgenler için mülkünüze gelebilir. Bahçeniz ne kadar çok kemirgen barındırırsa, yemek için o kadar çok yılan gelir.
 • Evcil hayvan gıdaları yılanları bahçenize ve evinize çekebilir. Dışarıda bırakılan ve koku yayan köpek maması ve kedi maması gibi ürünler daha çok yılanı bahçenize ve evinize çekebilir. Kemirgenler veya fareler genellikle bu gibi artan dışarıda bırakılan gıdaları çok fazla tüketirler. Bu sebeple artan fare popülasyonu sonrasında ise yılanları bu alana çekecektir. Bahçemizde ve evimizin çevresinde de küçük bir besin zincirinin bulunduğu göz ardı etmemeliyiz.
 • Eski lastikler, boş kutular ve uydu antenleri gibi bahçeye su toplayan çöp veya fazla malzemelerin uzaklaştırılması gerekir. Havalar ısındığında yılanlar suya daha fazla ihtiaç duyarlar ve buda onların gelmesine sebep olur.
 • Tavuk kümesi veya kuş kümesi gibi alanların etrafını sık tel örgülerle çevrilmesi gerekir. Çünkü yılanlar büyüklüğüne göre hem kümes hayvanları hem de onların yumurtalarına fazlasıyla ilgi duyarlar.
 • Yılanlar dış hava koşulları zorlaştığında kapalı alanlara sığınma ihtiyacı duyabilirler. Bu sebeple garaj ve bina girişlerinin kapalı olması faydalı olacaktır.

 

 

Türkiye’de Bulunan Zehirli Yılan Türleri

Türkiye’de Bulunan Zehirli Yılan Türleri

Türkiye tabiatı içerisinde çok fazla canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bazı türler özellikle insanlar için tehlikeli veya zehirli kategorisinde yer almaktadır.

Türkiye’de 45’in üzerinde yılan türü bulunmasına rağmen, hepsi ölümcül yada zehirli değildir. Türkiye de 12  yılan türü zehirli olarak kabul edilir ve ne pahasına olursa olsun bunlardan uzak durulmalıdır. Zehirleri şiddetli ağrı ve acı verici olabilir veya ölüme sebep olabilir.

Türkiye’de bulunan En zehirli 9 yılan türünü sizler için açıkladık. İşte bunlar;

 

 

Osmanlı Engerek Yılanı

Latince Adı: Montivipera xanthina

Nerde Yaşar?: Kayalık ve iyi bitki örtüsü olan bir habitatta Türkiye’nin kırsal alanlarında yaşar.

Temel Özellikler Türkiye’nin en büyük ve en tehlikeli yılanı

Türkiye Populasyon Durumu: Yaygın bulunan bir tür

 

Osmanlı Engerek Yılanı

 

Kaya engereği veya kıyı engerek yılanı olarak da bilinen Osmanlı engereği, Türkiye’deki en tehlikeli ve zehirli yılandır. Gri veya beyaz bir gövde üzerinde  belirgin bir siyah zikzak deseni ile tanımlanan bu Türk yılan türünün boyu 150 cm (1.5 metre) e kadar uzayabilir.

Yaşam alanları kayalık ve iyi bitki örtülü alanlar, tipik olarak kırsal alanlar ve  nemli iklimlerdedir.

Osmanlı engerekleri son derece agresiftir ve insanlara sebepsiz yere saldırdıkları bilinmektedir. Osmanlı engerek zehirinin etkileri şiddetli olabilir, bu da uzun vadeli rahatsızlıklara, aşırı şişmeye ve hatta potansiyel olarak ölüme neden olabilir.

Bu yılanla doğada karşılaşırsanız, yavaşça geri çekilin ve yılanla aranızda mümkün olduğunca fazla boşluk yaratın.

 

 

Anadolu Çayır Engerek Yılanı

Latince Adı: Vipera anatolica

Nerede Yaşar?: Toros Dağları çevresinde ve Türkiye’nin Güneybatı bölgesinde

Temel Özellikler Genellikle Osmanlı Engerek ile karıştırılır, koyu zikzak desenine sahiptir

Türkiye Populasyon Durumu Nadir görülen ve sayıları kritik tehlike altındadır

Anadolu Çayır Engerek Yılanı

 

Türkiye’nin Anadolu çayır engereği, dünyanın en kritik tehlike altındaki türlerinden biridir. Bu yılan türü aynı zamanda çok zehirlidir. Bu yılan sadece Türkiye’nin güneybatı bölgesinde ve Toros Dağları’ndaki Çiğlikara dağı yaylası çevresinde bulunur. Sayıları yaşam alanlarının azalması, insan faaliyeti ve iklim değişikliği nedeniyle sürekli baskı altındadır.

Bu yılan türü 1969’da keşfedildi ve nadir türlerden biridir. İlk bakışta Anadolu çayır engereği, osmanlı engereği ile karıştırılabilir. Her ikisi de vücudun uzunluğu boyunca benzer bir koyu zikzak desenine sahiptir.

Anadolu çayır engereğinin burnu ok ucuna benzer ve düz tepeli bir kafaya sahiptir.

Zehirin insanlar için ciddi yan etkilere neden olacak kadar güçlü olduğu düşünülmektedir. Daha küçük memeli canlılarla beslenirler.

Yapılan araştırmalar, bu yılanın zehrinde 90’dan fazla farklı toksin türü olduğunu ortaya koymuştur. Kolayca bulunabilen spesifik bir panzehiri yoktur. Bu durum Anadolu çayır engereğini Türkiye’nin en ölümcül yılanlarından biri yapar.

 

 

Bayağı Engerek Yılanı (Avrupa Engereği)

Latince Adı: Vipera berus

Nerede Yaşar? :Türkiye genelinde Yaygındır. Yerleşim yerlerine yakın yaşarlar.

Temel Özellikleri: Avrupa’da en sık karşılaşılan yılan türüdür.

Türkiye Populasyon Durumu: Sayıları oldukça fazla olan en fazla görülen yılan türüdür

 

Bayağı Engerek Yılanı (Avrupa Engereği)

 

Bayağı Engerek Yılanı Türkiye genelinde, Batı Avrupa’da ve Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın  bulunan büyük ölçüde zehirli bir yılan olan Vipera berus’un ortak adıdır. Bayağı engereğinin çoğunlukla tehlikeli olmadığı düşünülür, ancak kışkırtılırsa bu yılan ısırır ve zehirlidir.

Bu yılanla sık karşılaşılmasının sebebi doğal yaşam alanların insan yerleşimlerine yakın olmasından kaynaklıdır.

Bayağı Engerek yılanı ısırıklarından sonra şu etkiler görülebilir;

 • Hafif ila şiddetli rahatsızlık
 • Ani ve şiddetli ağrı
 • Şişme
 • Karıncalanma hissi
 • Nekroz ve doku hasarı

Nadir durumlarda, bazı kişilerde anafilaksi semptomları gelişebilir. Bu semptomlar mide bulantısı, öğürme ve kusma, ishal, terleme, ateş, solunum güçlüğü ve bilinç kaybını içerebilir. Bu son derece ciddidir ve acil tıbbi müdahale ile tedavi edilmelidir.

 

 

Wagner Engerek Yılanı

Latince Adı : Montivipera wagneri

Nerede Yaşar? : Doğu Türkiye ve kuzeybatı İran Nerede Bulunur

Temel Özellikleri :Turuncu / sarı botlarla gri renk

Türkiye Populasyon Durumu : Nadir görülen bir türdür. Sayıları Kritik tehlike altındadır.

Wagner Engerek Yılanı

Wagner engereği, Türkiye nin doğusu ve İran’ın Kuzeybatısına özgü, nesli tükenmekte olan bir yılan türüdür. Wagner engerek yılanının başı diğer yılanlara nispeten büyüktür. Daha oval bir burnu vardır. Başın arkasından kuyruğa kadar uzanan turuncu / sarımsı lekeler bulunur. Bütün renkler ve lekeler Grimsi bir genel renk üzerinde bulunur.

Bu yılan ilk olarak Alman kaşif Moritz Wagner tarafından 1846’da keşfedildi ve kendi adını aldı. Bu yılanın popülasyonu, insan faaliyetleri, altyapı çalışmaları ve yasadışı egzotik evcil hayvan talebinden çok etkilendi.

 

 

Yılanlar Nasıl Avlanır?

Yılanlar Nasıl Avlanır

Yılanların çevrelerini koklamak için farklı yönlere salladıkları çatallı dilleri vardır. Dilleriyle yaptıkları bu hareket çevresindeki tehlike veya yiyeceği fark etmesini sağlar.

Yılanların avlarını tespit etmesinin başka yolları da vardır. Gözlerinin önündeki çukur delikleri adı verilen açıklıklar, sıcakkanlı avın verdiği ısıyı algılar.

Alt çenelerindeki kemikler kemirgenlerden ve diğer koşuşturan hayvanlardan titreşimler alır. Yılanlar avlarını yakaladıklarında alt çeneleri üst çenelerinden çıktığı için başlarının genişliğinden üç kat daha büyük hayvanları yiyebilirler.

Bir yılan avını Ağzına soktuktan sonra içe dönük dişler onu içeriye doğru yutar ve onu oraya hapseder.

 

 

Yılan İlaçlama

yılan ilaçlama

Yılan ilaçlama hizmetlerimizi yılan kapanı istasyonu kurulumu ve yılan ilaçlama şeklinde 2 ana uygulama çeşidine bağlı olarak gerçekleştiriyoruz. Yılanlar bir çok sebeple yaşam alanlarımza çekilmektedir. Beslenme zincirine bağlı olarak alanda bulunan fareler, küçük canlılar ve yaşam koşullarının uygun olması yılanların yaşam alanınıza yakın olmasının sebebi olabilir.

Yılan ilaçlama hizmetimizle bir bariyer oluşturarak yılanların yaşam alanınıza yaklaşmamasını engelliyoruz. Yılan kapanı istasyonları ile alanda bulunan yılanların yakalanmasını ve etkisiz hale getirilmesini amaçlıyoruz.

Yılan ilaçlama hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen Tıklayınız: Yılan ilaçlama

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma