Sizi Hemen Arayalım!

Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
kedi-pire

Kedi Pire

Kedi Pire

Bilgiler, Tanımlama ve Kontrol

Bilimsel ad

Ctenocephalides felis

Görünüm

 Kedi Pire Neye Benziyor?

Boyut: Yetişkin kedi pireleri yaklaşık 8mm uzunluğundadır.

Renk: Kedi pireleri, vücudu sertleşmiş ve bir yandan diğerine bakıldığında sıkıştırılmış gibi görünen koyu kahverengi ila siyah böceklerdir.

Gövde: Kanatsızdırlar ve uçmazlar, ama atlamak için kullandıkları güçlü arka bacakları vardır. Ağız kısımları konağın cildini delmek ve kan emmek için tasarlanmıştır. Mikroskop kullanılmadığı sürece görülmemekle birlikte, yetişkinlerin kafa üzerinde ve yakınında dikenleri vardır.

Kedi Pireleri Nerden Gelir?

Kedi pireleri istilası tipik olarak, içeride pire getiren evcil hayvanlarla ve pire gelişimini ve üremesini destekleyen koşullar ile başlar. Bu haşereler, diğer pire türlerinden çok daha fazla sayıda konakçıya sahiptir. Bu geniş potansiyel konakçı yelpazesi önemli bir faktördür, çünkü evcil hayvanı olmayan ev sahipleri, mülkte bulunan veya evin içine dışarıdan bir kaynaktan getirilen kedi pireleriyle ilgili sorunlar yaşayabilir.

Evde yaşayan sıçanlar, fareler veya diğer rahatsız edici zararlılar da istila kaynağı olabilir. Bu nedenle, istilacı bir yabani hayvan bir baca veya bir tarama alanı işgal ettiğinde ev sahipleri için problem ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, ev içindeki bir kedi pire sorununun kaynağı, büyük olasılıkla, ev dışında dolaşım halindeyken istila edilen ve sonra da kedi piresi getiren bir evcil hayvanın istilaya uğramasının bir sonucudur.

Kedi Pireleri Ne Kadar Ciddi?

Bu haşereler hem evcil hayvanlar hem de ev sahipleri için risk oluşturmaktadır. Çoğu kedi ve köpek, deri döküntüsü ve kedi pirelerinden kaşıntı hisseder. İnsan veya hayvan konakçıdan kan emme sürecinde veya kontamine dışkı yoluyla hastalıklar bulaştırabilir.

Isırıklar hastalığı iletebilir mi?

Dünyadaki insanları etkileyen pire kaynaklı hastalıklardan bazıları şunlardır:

Pire kaynaklı tifüs (aynı zamanda murin tifusu olarak da bilinir) – Bakteriler  enfekte hayvandan kanı emen pire ile diğer konakçıya taşınır.

Bartonelloz (kedi tırmığı hastalığı) – İnsanlara oryantal sıçan piresi ve kedi piresinin ısırıklarından iletilir.

Pire Tenyası – Çocuklar yanlışlıkla enfekte bir pire yerse veya enfekte pire dışkısına temas ederse, bulaşabilir.

İkincil bakteriyel enfeksiyon – Isırılan alan temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemişse, ısırıkların olduğu yerde ikincil bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkabilir. Isırıklar ne kadar fazla kaşınırsa, enfeksiyon olasılığı o kadar artar.

Kedi piresi kaynaklı evcil hayvanları etkileyen sağlıkla ilgili diğer durumlar şunları içerebilir:

-Murin tifüs – Enfekte bir pire ısırığından ortaya çıkabilir.

-Kedi tırmığı hastalığı

-Pire tenyası (Dipylidium caninum) – Tımar veya kendini yalama sırasında bir tenya bulaşmış pire yediklerinde köpeklerde ve kedilerde enfeksiyona sebep olur.

-Rickettsia felis – Kedi piresiyle bulaşan hem kedi hem de köpek hastalığı.

-Dipetalonema reconditum – Kedi piresiyle köpeklere bulaşan parazitik bir kurt.

-Acanthocheilonemal reconditum – Kedi Piresiyle köpeklere bulaşan mikrofilarial bir hastalık.

İstila Belirtileri

Pirelerin erişkin evrelerinde görülmesi nispeten kolay olduğu için, görünür kanıtlar istilanın bariz belirtisidir. Köpekler ve kediler üzerindeki bazı pire belirtileri şunlardır, vücudun daha az kıllı kısımlarındaki pire, aşırı kaşıma, ciltte yalama veya ısırma ve saç dökülmesidir.

Kedi pire istilası diğer belirtileri insanlar üzerinde pire sokması gözlemlenebilir belirtileridir. Bu semptomlar, ilk ısırıktan yaklaşık 30 dakika sonra ısırık bölgesinde görünen kırmızı, şişmiş, kaşıntılı fakat ağrılı olmayan bir bölgeyi içerebilir. Bu kabarcık ısırmadan iki gün sonra ortaya çıkar ve sürekli kaşıntı ısırma bölgesinin kanamasına neden olabilir.

Kedi Pirelerinden Nasıl Kurtulurum?

ilaclama.com.tr Ne Yapar?

Pirenin olgunlaşmamış aşamaları doğası gereği çok gizemli olduğundan, kedi pire kontrolü, evcil hayvanınız varsa, haşere yönetimi uzmanı  ve veterinerinizin beraber çalışması gerekmektedir. Veterineriniz evcil hayvanlarınız için pire kontrolü ve önleme ürünlerini kullanma konusunda tavsiyede bulunurken, haşere yönetimi uzmanınız haşerelerin evinize girmesini önlemek için önerilerde bulunacaktır.

Evcil olmayan bir hayvan, pire sorununun kaynağı ise ne yapılması gerektiğini açıklar. Ayrıca pire kontrol programınızın sonuçlarına erişmek içi takip muayenesi yapacaklardır.

Haşere kontrol teknisyeniniz kedi pireleri ve benzeri zararlıları yok etmeye yardımcı olmak için eğitilmiştir. Her bina veya ev farklı olduğundan, teknisyeniniz durumunuz için benzersiz bir program tasarlayacaktır.

Davranış, Diyet ve Alışkanlık

Kedi Pire ne ile beslenir?

Kedi piresi larvaları kan tüketmez. Daha ziyade, düştükleri yerde bulunan hemen hemen her tür organik döküntüden beslenirler. Başlıca besin kaynakları, konakçı hayvandan larvaların yaşadığı alanlara sindirilmemiş, kurutulmuş kandan oluşan kurutulmuş yetişkin dışkı maddesidir (pire kiri). Yetişkin kedi pireleri için ortak konakçılar arasında köpekler ve kediler ile açık havada yaşayan hayvanlar bulunur:

-tilkiler

-opossum

-rakunlar

-Kokarcalar

Yaşam döngüsü

Kedi piresinin yaşam döngüsü tam bir metamorfozdan biridir:

-Yumurta aşaması

-Larva  aşaması

-Pupal (koza) aşaması

-Yetişkinlik

Yumurta Aşaması

Kedi piresi yumurtaları oval biçimlidir ve çapı sadece 0.5mm kadardır. Pire yumurtalarından çıkan larvalar yaklaşık 0.1 ila 5mm uzunluğundadır.

Pupa evresi, larva tarafından hazırlanan ipeksi bir kozaya sahiptir ve pupa örtüsüne tutturulmuş yapışkan bir kir ve tortu yüzeyine sahiptir.

Larva Aşaması

Yumurtlama sonrası yaklaşık iki gün sonra, larva yumurtadan çıkar. Bu  larva aşaması, 5-15 gün kadar sürer. Genel olarak, larva gelişimi için tercih edilen yerler, korunan, karanlık ve bağıl nemin en az yüzde 75 olduğu ve sıcaklığın 23 ila 28 ° C olduğu yerlerdir. Bu nedenle, pire, bitki örtüsünün toprağa  açık, güneşli yerlerde, açık havada hayatta kalmaz.

Pupa Aşaması

Pupa evresi gelişmekte olan yetişkin için koruma sağlar. Titreşimin varlığı veya konakçı karbondioksit ve vücut ısısında bir artış meydana geldiğinde pupadan çıkması için uyarılır. Ortaya çıktıktan sonra, yetişkin pire hemen geçen bir konağa atlar ve yaklaşık 24-48 saat içinde kan almaya başlar.

Bu davranış, bazen evcil hayvan sahibi ev sahiplerinin neden bir tatilden sonra evlerine döndüklerinde ya da uzun süre devamsızlıktan sonra eve döndüklerinde pire atlayıp açlıkla karşılandıklarını açıklar. Ancak, çevresel koşullar ortaya çıkması için doğru değilse, pupa aşaması yetişkin çıkmadan ve bir ev sahibi aramadan önce aylarca veya daha uzun süre uzatılır.

Yetişkin Aşaması

Yetişkinler, konakta yaşayan tek evredir ve dişi Kedi Piresinin yeni bir yumurta grubu üretebilmesi için taze kanlı bir yemek yemesi gerekir. Dişi pireler konakta yumurta bıraktıktan sonra küçük yumurtalar, konakçıdan aşağıdaki gibi yerlere düşer:

-Evcil hayvanların veya vahşi hayvanların yaşadığı alanlar

-Mobilyaların arkasında veya altında

-Halılar

-Zeminde çatlak ve olukların içi

Üreme

Pire üremesi yıl boyunca iç mekanlarda gerçekleşir. Ancak dış mekanda çoğalma daha çok ılık havanın olduğu mevsimler ve uygun nem ve sıcaklık içinde kalan yerler ile sınırlıdır.

 Ömür

Kedi bitinin yaşam döngüsü  yaklaşık 1 ila 2.5 ay sürer ve yaşam alanlarının sıcaklığına ve nemine bağlıdır.

En çok aranan böcek ilaçlama hizmetleri şu şekildedir ;
Ev ilaçlama
Böcek ilaçlama
Haşere ilaçlama
ilaçlama firması
istanbul ilaçlama

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!

Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma

Hemen Ara!

İlaçlama Fiyat Modülü