Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
pire yumurtası

Pire yumurtası

Havalar ısındıkça, evcil hayvan sahipleri dört ayaklı can dostlarıyla arka bahçelere ve ormanlara girmeye hazır. Sıcak hava aynı zamanda haşereyi pireleri yumurtalarından çıkmaya ikna eder. Bir pire sorunuyla uğraşan herkesin bildiği gibi, pire yumurtası hakkında bilgi sahibi olmadan pireleri yok etmek nerdeyse mümkün değildir.

Pireler yıldırım hızında çoğalırlar. Tek bir pire, sadece birkaç hafta içinde tam bir istilaya yol açmaktadır. Pireler ve yumurtaları çok küçük olduğundan, birçok insan büyük bir sorun haline gelmeden önce onları fark etmez.

Profesyonel, sağlık bakanlığı ruhsatlı, tse ve ıso belgeli pire ilaçlama hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın : pire ilaçlama

İşte pire yumurtalarını yok etmek ve kaşıntılı istilayı önlemek için bilmeniz gereken her şey.

 

 

 

 

Pire Yumurtası Neye benziyor?

pire yumurtası neye benzer Pire yumurtası yaklaşık 0,3-0,6 mm büyüklüğünde yassı şekilli bir yapıya sahiptir. Genellikle beyaz ve tonlarındaki renklere sahiptirler. Şeker veya tuz tanesi büyüklüğünde boyutlara sahiptirler. Pire yumurtalarının, yetişkin pirelerin atığı olarak kalan sindirilmiş kan olan “pire kirinden” farklı olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Pire kiri, tuz benzeri pire yumurtalarından çok karabiber lekelerine benzer. Pirelerin kiri kolayca toplanır,  köpeklerin kürküne ve derisine yapışır. Pire yumurtaları gibi, pire kiri de pirelerin çok uzakta olmadığının acil bir işaretidir.

 

Köpeklerde ve Kedilerde Pire Yumurtaları Görebiliyor musunuz?

Çok küçük oldukları için, açık renkli bir kedi veya köpek üzerinde pire yumurtaları görmek çok zordur. Pire yumurtaları hayvanlardan çok kolay düşmektedir. Bu nedenle evcil hayvanların üzerinde genellikle aynı anda çok sayıda pire yumurtası bulunmaz.

Köpeğinizde veya kedinizde pire yumurtası olup olmadığını doğrulamak için kullanabileceğiniz birkaç numara vardır. İlk olarak, elinizin altında bir büyüteç bulundurmak neye baktığınızı bilmenize yardımcı olacaktır. Pirelerin saklanmak için en sevdiği yerleri kontrol ederek başlayın. Kalçalar, kuyruk tabanı, ense ve kürek kemiklerinin arası. Köpeğinizin veya kedinizin üzerindeki küçük beyaz yumurtaları tespit etmekte zorluk çekiyorsanız, evcil hayvanınızın en sevdiği dinlenme alanlarını kontrol etmek için o büyüteci kullanın.

Bir pire tarağı kullanmak, evcil hayvanınızdaki pire yumurtalarını takip etmek için de yardımcı olabilir. Uzun, ince dişleri tüylerin arasına girerek minik beyaz yumurtaları süzer. Bir pire tarağı da evcil hayvanınızdaki pire kirini ortaya çıkaracaktır.

Bir pire tarağı kullanmak için, tüyleri ayırmak için nazikçe ama sıkıca kürkün içinden geçirin. Yavaş git, böylece altındaki cildi görebilirsin. Pirelerin saklanmayı sevdiği, kürek kemikleri arasında ve kuyruk tabanına yakın bölgeleri kontrol ederek başlayın. Mümkünse bunu dışarıda yaptığınızdan emin olun, böylece tararken yumurtalar zemine ve halıya sıçramaz. Kedilerdeki pire yumurtaları, daha yumuşak kürk nedeniyle genellikle daha kolay taranmaktadır.

Köpek kürkünü görmek ve çıkarmak biraz daha zor olabilir. kedi piresi hakkında daha fazla bilgi almak için Tıklayın: Kedi piresi

 

 

Pirelerin Yumurtadan Çıkması Ne Kadar Sürer?

Pire yumurtalarının yumurtadan çıkması iki günden iki haftaya kadar sürebilir. Yetişkin pireler ancak bir hayvanı ısırdıktan sonra yumurta bırakabilirler. Bu küçük atıştırmalık, haşere dünyasında büyüleyici bir şekilde “kan unu” olarak bilinir.

NYC Animal Medical Center’da küçük hayvan iç hastalıkları ve onkoloji konusunda uzmanlaşmış bir personel doktoru olan Dr. Ann Hohenhaus, “Ne kadar sıcak ve nemli olursa, yaşam döngüsü o kadar hızlı gider” diyor. “Daha soğuk ve daha kuruysa, sıcaklık yükselene kadar süreç yavaşlar.”

Oklahoma Eyalet Üniversitesi Kooperatif Uzatma Hizmetine göre, 25-30 derecelik sıcaklıklar ve yüzde 50’nin üzerindeki nem, yumurtadan larvaya kadar olan yaşam döngüsünü hızlandırır.

 

 

Pireler yumurtasını nereye bırakırlar?

pire yumurtasını nereye bırakır

Pireler, birincil besin kaynaklarının, yani köpeğinizin veya kedinizin yanına yumurta bırakmayı sever.  Yani insanları ısırsalar bile neredeyse hiç insan saçına yumurta bırakmazlar. Zavallı evcil hayvanınızın kanını yedikten yaklaşık 36 ila 48 saat sonra dişi bir pire, yumurtalarını evcil hayvanınızın kürküne bırakır – ama kaldıkları yer orası değildir.

“Doğrudan köpeğinizden veya kedinizden yuvarlanırlar ve halılara, döşeme tahtalarına, döşemelere ve evcil hayvanlarınızın yataklarına sıçrarlar”, yumurtadan çıkmaya hazır olana kadar saklanmayı severler.

Yumurtaların evcil hayvanınızdan düşme süresi, kürklerinin ne kadar uzun olduğuna ve ne kadar aktif olduklarına bağlıdır, ancak yumurtaların çoğu birkaç gün içinde düşecektir. Pire ısırıklarından kaynaklanan kaşıntı doğal olarak kaşınmayı teşvik eder ve bu da kuru yumurtaların daha hızlı dökülmesine katkıda bulunur. En çok yumurtayı evinizin evcil hayvanınızın en çok zaman geçirdiği alanlarda bulacaksınız.

 

 

Bir Pire Kaç Tane Yumurta bırakır?

Yetişkin bir dişi pire, ne kadar yediğine, sıcaklığa ve ortamda herhangi bir pestisit olup olmadığına bağlı olarak günde 20 ila 50 yumurta bırakmaktadır. Bir ömür boyunca (sadece birkaç ay), tek bir pire 2.000 kadar yumurta bırakabilir. Bu, tek bir dişi pirenin birkaç hafta içinde ciddi bir istilaya neden olabileceği anlamına gelir.

 

 

Pireler Ne Sıklıkta Yumurtlar?

Dişi bir pire, yiyecek için sabit bir kan kaynağına sahip olduğu sürece, dişi bir pire her beslenmeden sonra, yani her 3-5 saatte bir birkaç yumurta bırakır.

 

 

Pire Yumurtası Ne Kadar Yaşar?

Pire yumurtaları en fazla 10 gün hayatta kalabilir. Uzmanları, “10 gün içinde yumurtadan çıkmazlarsa, çıkmazlar” diyor.

Pire yumurtası, 20-30 derece ve yüzde 75 ila 85 nem içeren sıcak ve nemli bir ortama ihtiyaç duyar. İdeal koşullar altında, pire yumurtaları 36 saat gibi kısa bir sürede larvalarını yumurtadan çıkarabilir. Daha az elverişli bir ortamda, yumurtaların yumurtadan çıkması daha uzun sürer.

 

 

Pire Yumurtaları ve Pire Larvaları Arasındaki Fark Nedir?

Pire yumurtaları yumurtadan çıktıktan sonra pire larvaları ortaya çıkar. Sarımsı beyaz, parçalı gövdeli ve siyah başlı, yaklaşık 2-3 mm uzunluğunda minik solucanlara benzerler. Pire larvaları kör doğarlar ve parlak ışıktan kaçınırlar. Bu nedenle hızlı bir şekilde halıların, çatlakların ve çimenlerin derinliklerine girerler ve burada pire kiri ile ziyafet çekerler. Pire larvaları, herhangi bir bölgedeki toplam pire popülasyonunun yaklaşık yüzde 35’ini oluşturur.

Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 5 ila 20 gün sonra, doğru sıcak ve nemli ortama sahiplerse, bir pire larvası koza gibi bir pupa örer. Pupa çok serttir. Halı ve kumaşların derinliklerinde saklanmasına yardımcı olan yapışkan bir dış kaplamaya sahiptir. Pupa aşaması bir hafta kadar kısa veya bir yıla kadar sürebilir. Pireler, vücut ısısını ve karbondioksiti algılayana kadar pupa evresinden çıkmayacak ve bir konağın yakınlarda olduğunu bildirecektir. Evcil hayvanınız yanından geçtiğinde pire, beslenmeye başlamak için kozasından çıkar ve tüm döngü yeniden başlar.

 

 

Pire Yumurtasını Ne Öldürür?

Pire yumurtalarını öldürmek iki aşamalı bir işlemdir. İlk olarak, evcil hayvanınızdaki pire yumurtalarını ve yetişkin pireleri ortadan kaldırmanız gerekir. O zaman evinizdeki pire yumurtalarından kurtulmanız gerekir.

Bu süreçteki ilk adım, evcil hayvanınızı veterinere götürmek olmalıdır. Veteriner, pire sorununun boyutunu anlamak için köpeğinizi muayene edecek ve evcil hayvanınız için doğru ilaçlamayı belirleyecektir.

Pire öldüren tüm ürünler pire yumurtalarını öldürmez. Bu nedenle veterineriniz evcil hayvanınız için en iyi ürünü ve hareket tarzını seçmenize yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızdaki pire yumurtalarından ve yetişkin pirelerden kurtulursanız, dikkatinizi evinizdeki pire yumurtalarından kurtulmaya odaklamanız gerekir. İşte atmanız gereken bazı adımlar:

 

Vakumlama

Beverly Oaks Hayvan Hastanesi ve Acil Hayvan Kliniği’nden Dr. Laurie Leach, “Evinizdeki pire yumurtalarından kurtulmanın en doğal ve en etkili yolu elektrikli süpürge ile süpürmektir” diyor. “Başlamadan önce, vakum poşetinin içine biraz naftalin koyun. İşiniz bittiğinde, o torbayı hemen çöp kutusuna atın, böylece o yumurtalar elektrikli süpürgenizin içinde çatlamasın.”

İyi emiş ve dönen bir fırça ile bir vakum kullandığınızdan emin olun. Süpürgeliklerle başlayın ve zeminleri, halıları ve döşemeli mobilyaları, köşelere ve yarıklara ekstra dikkat ederek iyice süpürün. Gün aşırı iyi bir vakumlama, pire yumurtalarının çoğunu çıkarabilir. Aynı zamanda yetişkin pireleri, larvaları, bazı pupaları ve pire kirlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Çamaşır temizliği

  • Evinizin evcil hayvanınızın en çok zaman geçirdiği alanları gözden geçirin.
  • Pire yumurtalarına maruz kalmış olabilecek tüm çarşafları, döşemeleri ve yatak takımlarını toplayın.
  • Kumaşın tolere edebileceği en sıcak döngüyü kullanarak deterjan veya ağartıcı ile yıkayın.

Pire yumurtaları, yıkayıcıdaki sıcak suya ve çamaşır deterjanına uzun süre maruz kalmaktan kurtulamaz. Nevresimleri kurutucuya da atabilirseniz daha da iyi olur.

 

Pire İlaçları

Piyasada çok sayıda pire ürünü var, ancak birçoğu yetişkin pireleri öldürmeyi hedefliyor. Bu durum yumurtaları öldürmek için etkili değildir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarını karşılamak için doğru ürün kombinasyonu konusunda size rehberlik edebilir.

Pire yumurtalarını öldürmek için en etkili ürünler arasında böcek büyüme düzenleyicileri (IGR’ler) bulunur. İzoksazolin adı verilen bu bileşikler evcil hayvanlar için güvenlidir. Pirelerin olgunlaşmasını durduran bir hormonu taklit ederek çalışırlar – yumurtaların kuluçkadan çıkmasını önlemek de dahil. Bazı IGR’ler ayrıca dişi pireleri kısırlaştırır, böylece canlı yumurta bırakamazlar.

IGR’leri, ağızdan alınan ilaçlar, hayvanlar için noktasal cilt uygulamaları ve evcil hayvanınızın yatağındaki yumurtaları güvenli bir şekilde hedeflemek için sprey formunda da dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde bulabilirsiniz.

“Eviniz için doğru ürün, nerede yaşadığınıza ve evcil hayvanınızın yaşam tarzına bağlıdır. Veteriner hekiminiz size doğru formül konusunda tavsiyede bulunabilecektir” diyor Dr. Dryden. Bir ürünün güvenli olup olmadığından emin değilseniz, evcil hayvanınızın veterinerine danışın.

 

Ev İlaçları Pire Yumurtalarını Öldürür mü?

Veteriner hekimler, bu ilaçlardan bazılarının yetişkin pireleri uzaklaştırabilmesine rağmen, çoğu ev ilaçlarının pire yumurtalarını öldürmede etkili olmadığını söylüyorlar.

“Pire yumurtaları nasıl öldürülür” için hızlı bir internet araması, basit yaklaşıma yol açmaktadır. Pire ilaçları doğru kullanılmadığında ciddi zehirlenmelere yol açar. Bu sebeple sağlık bakanlığı halk sağlığı müdürlüğü sadece ruhsatlı ve sertifikalı birimlere pestisit uygulama yetkisi vermiştir. Bununla birlikte, İlaç kullanmadan pire yumurtalarından kurtulmanın en iyi yolu vakumlama ve yıkamadır. Ciddi istila durumlarında pire yumurtalarını yok etmek için ilaca ihtiyaç duyulacaktır. Ne kadar iyi huylu görünürse görünsün, seçtiğiniz evde kullanılan ilaçların güvenliği hakkında emin olun.

 

Bulaşık sabunu pireleri öldürür mü?

Bulaşık sabunu bazı yetişkin pireleri öldürürür. Ancak evcil hayvanınızın cildi için güvenli değildir, çünkü doğal yağları yok edebilir. Bu da onu enfeksiyona daha yatkın hale getirir – özellikle zaten pire tahrişi varsa. Bulaşık deterjanı da sadece yetişkin pireleri öldürdüğü için etkili değildir. Bazı yumurtalar banyo sırasında yıkanır. Ancak bu, evinizdeki pire yumurtalarının çoğuna hitap etmez ve köpeğinizi asla bulaşık sabunu ile yıkamamalısınız.

 

Sıcak su pireleri öldürür mü ?

Çarşafları ve yatak takımlarını 60 derece veya daha sıcak suda yıkamak, kumaşlara ve döşemelere girmiş pire yumurtalarının çoğunu yok etmede etkili olacaktır. Halıları süpürdükten sonra buharla temizleme işlemi  pire yumurtalarını öldürmeye yardımcı olur.

 

Hindistancevizi yağı pireyi öldürür mü?

Hindistan cevizi yağı, köpeklerde belirli cilt problemlerini veya kuru tüyleri iyileştirmeye yardımcı olur. Hayvanlar için güvenlidir. Ancak, pire yumurtalarını öldürmek için herhangi bir şey yaptığına dair bir kanıt yoktur.

 

Diyatomlu Toprak (DE) pireleri etkiler mi?

İnternetteki bazı tavsiyeler, halılara ve evcil hayvanların yataklarına diyatomlu toprak serpmenizi önerir. Ulusal Pestisit Bilgi Merkezi’ne (NPIC) göre, “Diatomlu toprak, böceğin dış iskeletinin kütikülündeki sıvı ve katı yağları emerek böceklerin kurumasına ve ölmesine neden olur. Keskin kenarları aşındırıcıdır ve süreci hızlandırır.”

Bununla birlikte, bazı veteriner hekimler, evcil hayvanların solunum ve sindirim yollarına zarar verebileceği konusunda uyarıyorlar. Evcil hayvan ebeveynlerine, evcil hayvanların onu soluyabileceği veya yutabileceği alanlarda kullanmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor. Pire ve pire yumurtalarını öldürmek için diyatomlu toprak kullanmakla ilgileniyorsanız, veterinerinize en iyi uygulamaları sorun.

 

Tuz pireler üzerinde etkili midir?

Diyatomlu toprak gibi, bazı insanlar pire yumurtalarının yerleştiği bölgelere tuz serpmeyi önerir. Ancak pireleri veya yumurtalarını öldürmek için tuz kullanmak tehlikeli ve etkisizdir. Pire yumurtalarını ve larvalarını öldürmek için gereken tuz miktarı, köpeğiniz veya kediniz onu yalarsa veya teneffüs ederse zehirlidir.

 

Sirke pireleri öldürür mü?

Sirke, yumurtalar üzerinde hiçbir öldürücü etkiye sahip değildir. Yetişkin pireler tadı ve kokusundan nefret eder. Bu nedenle sirke ve su çözeltisi, yetişkin pireler için ev yapımı bir kovucu olarak yardımcı olacaktır.

Kısacası, pire yumurtaları inatçı bir problemdir. Mümkün olan herhangi bir yöntemi denemek cazip gelmektedir.

Devam etmeden önce, pire kontrol programınızın veteriner onaylı olduğundan ve tüm pire yaşam döngüsünü ele aldığından emin olun. Böylece küçük kan emicilerin evcil hayvanlarınızı ve ailenizi sonsuza dek yalnız bırakacağından emin olabilirsiniz.

pire yumurtası hakkında kaynak: wikipedia

4.8/5 - (80 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
0850 532 9997
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü