Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
İnsanları ve Hayvanları Etkileyen Pire Hastalıkları

İnsanları ve Hayvanları Etkileyen Pire Hastalıkları

İnsanları ve Hayvanları Etkileyen Pire Hastalıkları konusunu madde madde sizler için bir araya getirdik. Yakın tarihli bir Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, sivrisinek, kene ve bit ısırıklarının neden olduğu hastalıkların sayısı 2004 ile 2016 arasında üçe katlandı. Nadir olsa da,  pire ile en sık yayılan hastalık vebadır. pireler kan emen parazit bir haşeredir. lütfen onları hafife almayın

Pireler bir insan veya hayvan konakçıdan veya kontamine dışkı yoluyla kan emerken hastalıkları bulaştırabilir.

Pirelerden Bulaşan Hastalıklar

Dünyadaki insanları etkileyen daha sık karşılaşılan pire kaynaklı hastalıklardan bazıları şunlardır:

 1. Veba – oryantal sıçan piresinin dünyadaki bölgelerinde, sıçan pire vektörünün olduğu ve hastalığı barındıran farelerin bulunduğu yerlerde görülür.
 2. Pire kaynaklı tifüs (aynı zamanda murin tifusu olarak da bilinir) – Bakteriler  enfekte hayvandan kanı emen pire ile diğer konakçıya taşınır.
 3. Bartonelloz (kedi tırmığı hastalığı) – İnsanlara oryantal sıçan piresi ve kedi piresinin ısırıklarından iletilir.
 4. Pire Tenyası – Çocuklar yanlışlıkla enfekte bir pire yerse veya enfekte pire dışkısına temas ederse, bulaşabilir.
 5. İkincil bakteriyel enfeksiyon – Isırılan alan temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemişse, ısırıkların olduğu yerde ikincil bakteriyel enfeksiyon ortaya çıkabilir. Isırıklar ne kadar fazla kaşınırsa, enfeksiyon olasılığı o kadar artar.

Kedi piresi kaynaklı evcil hayvanları etkileyen hastalıklar

 • Murin tifüs – Enfekte bir pire ısırığından ortaya çıkabilir.
 • Kedi tırmığı hastalığı
 • Pire tenyası (Dipylidium caninum) – Tımar veya kendini yalama sırasında bir tenya bulaşmış pire yediklerinde köpeklerde ve kedilerde enfeksiyona sebep olur.
 • Rickettsia felis – Kedi piresiyle bulaşan hem kedi hem de köpek hastalığı.
 • Dipetalonema reconditum – Kedi piresiyle köpeklere bulaşan parazitik bir kurt.
 • Acanthocheilonemal reconditum – Kedi piresiyle köpeklere bulaşan mikrofilarial bir hastalık.

Pire alerjisi Dermatiti

Pire tarafından ısırılan birçok kedi ve köpek sadece küçük bir tahriş hisseder. Bununla birlikte, bazı evcil hayvanların kedi piresi ısırığına alerjisi vardır ve şiddetli kaşıntı yaşayabilir. Bu durum, pire alerjisi dermatit veya PAD olarak bilinir. PAD, köpekleri ve kedileri etkileyen bir deri hastalığıdır ve pire tükürüğüne alerjik reaksiyona neden olur. PAD yaz aylarında evcil hayvanlarda en yaygın olanıdır, yüksek sıcaklıklar pire gelişimi ve istila için ideal koşullar sağlar ve evcil hayvanlar genellikle dışarıda daha fazla zaman harcarlar.

 

PAD’ın neden olduğu kaşıntı, belirgin saç dökülmesinin yanı sıra açık yara ve kabuklara neden olabilir. Açık yaralar daha sonra garip kokular üreten ikincil bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassastır. Kedilerde, arka bacakları ve doğrudan kuyruğun önündeki alan ilk önce en çok etkilenir, oysa köpeklerde kuyruk sokumu ve ucu ilk olarak etkilenir. Köpekler, kanat ve uylukta özellikle hassastır ve bu alanlarda en agresif kaşıntı çizikleri oluşur. Lezyonlar PAD’li köpeklerin alt arka ve iç uyluklarında bulunabilir. İlerlemeye izin verilirse, etkilenen bölgeler pigmentli hale gelir.

pire, pire-ilaci, pire-ilaçlama, pire-türleri,

Pire Tedavisi Nasıl Olur ?

Pire alerjisi dermatitinde ilk adım, tüm pirelerin evcil hayvandan uzaklaştırılmasıdır. Bu amaçla birçok topikal tedavi uygulanabilir ve fiyat uygulama yöntemine göre değişir. Diğer ilaçlar oral yoldan verilebilir ve veteriner hekiminiz veya evcil hayvan uzmanınız aracılığıyla evcil hayvan dükkanlarında bulunabilir. Tedaviler kediler ve köpekler için farklılık gösterir, bu nedenle doğru ürünü aldığınızdan ve talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. PAD’li köpekler ve kediler ayrıca ikincil cilt enfeksiyonlarının tedavisini de gerektirebilir. Antibiyotikler ve antifungal ilaçlar etkilidir ve veteriner hekiminizden temin edilebilir.

 

Bir evcil hayvan istilasının tedavisi, bütün bir pire nüfusuna hitap etmez. Evcil hayvanınıza uygun ilacı uyguladıktan sonra, evinizde ve bahçenizde pire bulunmadığından emin olun. Tüm katları ve yatak takımlarını temizleyin ve daha fazla imha seçeneği hakkında görüşmek üzere bir haşere kontrol uzmanına danışın. ilaclama.com.tr olarak profesyonel pire ilaçlama hizmetlerinde her zaman yanınızda olmaktan gurur duyarız

Pireden bulaşan hastalıklar için : veba wikipedia

Ev ilaçlama ve böcek ilaçlama hizmeti almadan tüm sorularınızın cevapları yazılarımızda ;
Fare ilaçlama,
Pire ilaçlama,
ilaçlama,
Ev ilaçlama,
Hamam böceği ilaçlama,
istanbul ilaçlama,

5/5 - (10 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü