Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
sivrisinek ısırığı

Sivrisinek Isırığı

Sivrisinek ısırığı dişi sivrisinekler tarafından gerçekleştirilir. Dişi sivrisinekler kan yemek için insanları ve hayvanları ısırır. Dişi sivrisineklerin çoğu kan yemeden yumurta üretemez. Erkek sivrisinekler insanları ve hayvanları ısırmaz.

Bir sivrisinek sizi ısırdığında, kanı emmek için özel bir ağız parçası (hortum) kullanarak cildi deler. Sivrisinek beslenirken cildinize tükürük enjekte eder. Vücudunuz tükürüğe tepki verir, bu da şişlik ve kaşıntıya neden olur.

Bazı insanlar bir ısırık veya ısırıklara karşı sadece hafif bir reaksiyona sahiptir. Diğer insanlar daha güçlü tepki verir ve geniş bir şişlik, ağrı ve kızarıklık alanı oluşabilir.

 

 

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir ?

sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

Sivrisinek ısırıklarını kaşımayın. Cildinizi tahriş etme ve kendinizi enfeksiyona maruz bırakma riskiniz vardır. Cildinizi yanlışlıkla kanatırsanız, bölgeyi sabun ve suyla yıkayarak ve sivrisinek ısırıklarınızı bir bandajla kapatarak temiz tutun. Enfekte bir sivrisinek ısırığınız varsa sağlık uzmanınızla konuşun.

Sivrisinek ısırıkları sadece birkaç gün sürer. Bununla birlikte, sivrisinek ısırıklarının kaşınmasını engelleyebilecek birçok reçetesiz ürün veya ev ilaçları vardır.

Sivrisinek ısırıklarınızdan kurtulmak için aşağıdaki seçeneklerden bazılarını denemeden önce bu ürünlere alerjiniz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

 

Antihistaminler: Antihistaminler sivrisinek ısırığı tedavisinde sıkça kullanılan bir ilaç grubudur. Histamin, bağışıklık sisteminiz tarafından oluşturulan bir kimyasaldır. Vücudunuz bir alerjenle karşılaştıktan sonra histamin salgılar. Histamin, sivrisinek ısırıklarının kaşınmasına neden olan şeydir. Bir hap olarak bir antihistamin alabilir veya doğrudan sivrisinek ısırığınıza krem veya merhem olarak uygulayabilirsiniz.

Hidrokortizon: Hidrokortizon, anestezik bir ağrı kesici ile kombine edilmiş bir kortikosteroiddir. Kaşıntı ve şişliği giderir. Doğrudan sivrisinek ısırığınıza krem veya merhem olarak uygulayabilirsiniz.

Buz: Buz, bir bölgeye akan kan miktarını yavaşlatabilir. Enflamasyonu, ağrıyı, şişliği ve kaşıntıyı azaltır. Sivrisinek ısırığını gidermek için bölgeye en az 10 dakika boyunca hafif bir havluyla kaplı bir buz torbası uygulayın.

Aloe vera: Aloe vera etli bir bitkidir. Yapraklarındaki jel, kaşıntı ve ağrıyı hafifleten salisilik asit içerir. Aloe jeli doğrudan sivrisinek ısırığınıza uygulayabilirsiniz.

Papatya çayı: Papatya çayı kurutulmuş papatya çiçekleri içerir. Kurutulmuş papatya çiçekleri, antioksidan ve antihistaminik özelliklere sahip doğal kimyasallar olan terpenoidler ve flavonoidler içerir. Suya bir papatya çayı poşeti ekleyin. Çay poşeti, su zengin bir altın-kahverengi renk elde edene kadar en az 20 dakika bekletin. Çay poşetini sudan çıkarın ve fazla suyu çıkarmak için çay poşetini sıkın. Çay poşetini sivrisinek ısırıklarınıza en az 10 dakika bastırın ve ardından ısırıklarınızı temiz bir havluyla silin. Islak çay poşetini buzdolabınızdaki bir kaba koyun, böylece gün boyunca ısırıklarınızda tekrar kullanabilirsiniz.

Bal: Balın kaşıntı ve ağrıyı gideren birçok özelliği vardır. Bal, küçük iltihapların giderilmesini sağlayan katalaz adı verilen bir enzim içerir. Sivrisinek ısırıklarınızı hafifçe örtecek kadar işlenmemiş bal koyun. Yanlışlıkla yapışkan bir karışıklık yaratmamak için, balla kaplı ısırıklarınızın üzerine bir bandaj da koyabilirsiniz.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi, kaşıntılı sivrisinek ısırıklarını yatıştırabilen glüten içerir. Sivrisinek ısırıklarınızı tedavi etmek için yulaf ezmesi kullanmanın en iyi yolu, bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda ince bir toz halinde (kolloidal yulaf ezmesi) öğütmektir. Yulaf ezmesi tozunu kalın, yapışkan bir macun haline gelinceye kadar ılık suyla karıştırın. Sivrisinek ısırıklarınızı tamamen örtecek kadar yulaf ezmesi sürün. En az 10 dakika sonra macunu temiz bir havluyla silin.

 

 

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer ?

sivrisinek ısırığı nasıl geçer

 • Bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.
 • Şişliği ve kaşıntıyı azaltmak için 10 dakika boyunca bir buz torbası uygulayın. Buz paketini gerektiği gibi tekrar uygulayın.
 • Kaşıntı tepkisini azaltmaya yardımcı olabilecek bir kabartma tozu ve su karışımı uygulayın. Bu macunu yapabilmek için 1 çorba kaşığı kabartma tozunu yeterli suyla karıştırın. Macunu sivrisinek ısırığına uygulayın. 10 dakika bekleyin. Macunu yıkayın.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için reçetesiz alınabilen bir kaşıntı önleyici veya antihistaminik krem kullanabilirsiniz.

 

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığı

Asya kaplan sivrisineği ısırığı

Dişi Asya kaplan sivrisinekleri genellikle gündüzleri ısırır. Asya kaplanı sivrisinek ısırıkları herkes için acı verici değildir, ancak ciltte kaşıntılı, kırmızı bir yumru bırakabilirler. Erkek Asya kaplan sivrisinekleri ısırmaz ve öncelikle bitki nektarı ile beslenirler.

Asya kaplan sivrisinekleri agresif bir şekilde ısırır ve Zika, Batı Nil, dang, sarı humma, chikungunya dahil olmak üzere 20’den fazla farklı virüs taşıdığı bilinmektedir.

Sivrisinek kaynaklı bir hastalık bölgesinde yaşıyorsanız veya sivrisinek ısırıklarına ateş, ağrı ve ağrı, baş ağrısı, kusma veya açıklanamayan döküntü gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım alın.

Çoğu insan sivrisinek ısırıklarına alerjisi olmasa da, bazıları sivrisinek ısırıklarına karşı daha hassastır. Alerjik belirtiler herkesin yaşadığı belirtilerde daha şiddetli olarak kendini gösterir.

 

 

Sivrisinek Isırığı Belirtileri 

Sivrisinek Isırığı Belirtileri

 • Isırıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkan kabarık ve kırmızımsı bir yumru
 • Sert, kaşınan, kızarmış yada kahverengi kabarıklar.
 • Çürüklere benzeyen koyu lekeler

Daha şiddetli reaksiyonlar aşağıdaki grupta buluna bireylerde meydana gelebilir:

 • Çocuklar
 • Daha önce maruz kalmadıkları bir sivrisinek türü tarafından ısırılan yetişkinler
 • Bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişiler

Daha şiddetli reaksiyonlar yaşayan insanlar aşağıdaki belirtilere sahip olabilir:

 • Geniş bir şişlik ve kızarıklık alanı
 • Düşük dereceli ateş
 • enfekte olmuş ve şişmiş yaralar
 • Şişmiş lenf düğümleri

 

Sivrisinek Isırığı Alerjisi

sivrisinek ısırığı alerjisi

Sivrisinek alerjisi, ısırıkların normalden büyük olması ve belirtilerin daha şiddetli olması ile anlaşılmaktadır. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • geniş kaşıntı alanı
 • lezyonlar
 • ısırık bölgesine yakın çürükler
 • lenfanjit veya lenf sisteminin iltihabı
 • ısırık yerinde veya çevresinde kurdeşen
 • anafilaksi, boğazda şişlik ve hırıltı ile sonuçlanan nadir, hayatı tehdit eden bir durumdur; acil tıbbi müdahale gerektirir

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, daha ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden acil tıbbi yardım alın:

 • ateş
 • şiddetli baş ağrısı
 • bulantı veya kusma
 • döküntü
 • yorgunluk
 • ışık hassasiyeti
 • karışıklık
 • vücudunuzun bir tarafındaki kas güçsüzlüğü gibi nörolojik değişiklikler

 

Sivrisinek

sivrisinek

Sivrisinekler hakkında doğru bilgiler edinerek onları uzaklaştırabilir yada ısırıklara karşı önlem alabilirsiniz. Sivrisinek türlerine göre bulaştırdıkları hastalıklarda farklı olabilmektedir. Bazı türler dünya üzerinde ölümcül kabul edilen virüsleri bulaştırabilirler. Onlarla alakalı Birçok konuda bilgi sahibi olmak için içeriğimizi mutlaka okuyunuz.

Sivrisinekler hakkında bilgi edinmek için makalemizi mutlaka okuyunuz: Sivrisinek

5/5 - (28 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü