Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
amerikan-hamam-böceği, hamam-böceği-ilaçlama-istanbul

Amerikan Hamam böceği

Latin adı:Periplaneta amaricana (Amerikan hamam böceği)

Uzunluk: Yetişkinler 50 mm’ den (5 cm) biraz daha uzun olabilir.

Renk: Yetişkin Amerikan hamamböceği kırmızımsı kahverengi veya maun renklidir. Başlarının arkasındaki alan sarı bir hatla çizilmiştir.

Amerikan Hamam böceği özellikleri nelerdir ?

Amerikan Hamam böceği özellikleri nelerdir

Hem erkek hem de dişi Amerikan hamam böcekleri uçabilirler. Amerikan hamam böcekleri yetişkin olunca kanatları gelişir. Amerikan hamam böcekleri normalde açık alanda yaşarlar. Amerikan hamam böcekleri çiçek yatakları ve kuru otların altı gibi sıcak ve nemli alanlarda yaşarlar. Bu haşere birçok farklı yerde ağaçlarda yaşamasıyla da meşhurdur. Amerikan hamam böcekleri kanalizasyon hatlarında da çokça görülen bir haşere türüdür. Amerikan hamamböcekleri evlere su veya besin bulmak için girerler. Eğer kapı altlarında ki süpürgelik veya korumalıklarda boşluk çatlak vb var ise Amerikan hamam böcekleri rahatlıkla kapı altlarından girebileceklerdir. Bodrum pencereleri ve garajlar muhtemel giriş yollarındandır.

Amerikan böceği evlere girdiğinde, genellikle banyolara, mutfaklara, çamaşırhanelere ve bodrum katlarına giderler. Açık havada yaprakları, minik ahşap parçacıklarını, mantarları ve algleri yerler. Aynı zamanda küçük böcekleri de yerler. Amerikan hamam böcekleri cihazların altında, giderlerin içinde, mutfak dolaplarında ve zeminde besin ararlar. Buldukları kırıntıları, besin artıklarını ve dökülen yiyecekleri yerler. Aynı zamanda evcil hayvan gıdalarıyla da beslenirler. 

 

 

Ne Kadar Büyük Olabilirler?

amerikan hamamböceği ne kadar büyük

Palmetto böceği olarak da bilinen Amerikan hamamböceği,  Türkiye’de ki  en büyük hamam böceği türlerinden biridir ve yetişkinleri  5 cm’den daha uzun olabilirler. Vücutları parlaktır ve renkleri  kırmızımsı kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişir.

 

Kendine özgün sarı işaretleri vardır.

Amerikan hamamböceği başın hemen arkasındaki sarı kenar boşluğu ile tanımlanabilirler. Olgunlaşmamış Amerikan hamamböceği, yetişkinlerin renklerine benzer, karnında sarı lekeler vardır ve gelişmemiş kanatlara sahiptir.

 

Erkek ve Dişi Amerikan hamamböceği farkı

Erkek ve dişi Amerikan hamam böceği benzer görünür ve aynı boyda büyür. Her ikisinin de karınlarının ucunda bir çift parmak uçları vardır. Cerci olarak bilinen bu ekleri, onların çevresindeki hava akımlarını tespit etmek için kullanır. Erkekler, karınlarında cerci arasında bulunan, bir çift çıkıntı içerir. Bu çıkıntılar, cerci’den daha küçük ve daha hassastır. Erkek ve dişi böcekleri birbirinden ayırt etmeye yarar.

Amerikan hamamböceği ne kadar büyük?

Neye benziyor?

Amerikan hamam böceği diğer türlerine anatomik olarak benzer. Başları ağız, tükürük bezleri, gözler ve antenlerden oluşur. Vücutları düz ve ovaldir. Görünüşe göre yağlı bir dış iskelet tarafından korunurlar. Antenler son derece hassastır. Koku alma hissini ve hava hareketinin algılanmasını sağlar.

Daha fazla bilgi almak için ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

 

Amerikan hamam böceği üremesi

amerikan hamam böceği üremesi

Dişi Amerikan böceği yumurtaları için koruyucu kaplama yapar. Bu yapı kapsül şeklindedir. Bir kapsül oluşturulduktan sonra, hamamböceği  onu sıcak ve nemli bir alanda biriktirir. Ortalama bir yumurta kapsülü yaklaşık 16 yumurta içerir. Yavrular yumurtadan çıkınca, kapsülden de çıkmış olur. Onlar büyüdükçe, derilerini de döker. Bol miktarda yiyecek bulunan bir ortamda  Amerikan hamam böceği yumurtadan yetişkin aşamasına kadar kadar 5  aylık bir sürede gelişebilir.

Üreme için genellikle karanlık ve nemli ortamları tercih eder. Dişiler, yumurtalarını bir kapsül içinde taşır ve bu kapsülü genellikle çatlaklara veya saklanabilecekleri diğer gizli yerlere bırakır. Kapsül, dişinin vücudundan çıktıktan sonra yaklaşık altı ila sekiz hafta içinde yumurtaların çatlamasıyla yeni yavru böcekler ortaya çıkar.

 

Dişiye Kur Yapma

Bu tür çiftleşmeden önce kur yapar. Dişiler kanatlarını yükseltir, bütünleyici zarlarını açığa çıkarır, genital odalarını genişletir ve erkekleri çeken bir feromon  salgılayarak erkeği kendine çeker. Bu duruş çağrı pozisyonu olarak adlandırılır. Kur yapan dişi tarafından cezbedilen erkekler dişi böceklere yaklaşır  ve ilgisini göstermek için kanatlarını çırpar.

 

Yumurtlama

amerikan hamamböceği üremesi

Yumurtlama , Döllenmeden sonra, dişi bir  amerikan türü ootheca olarak bilinen bir yumurta kesesi üretir. Dişi ootheca’yı karnına kısa bir süre, genellikle bir veya iki gün boyunca taşır. Ondan sonra, ılık ve nemli bir yere yerleştirir.

Amerikan hamamböceği üremesi

Amerikan böceği Larvaları

Larvalar 38 gün içinde ortaya çıkar ve gelişimlerini altı ila 12 ay içinde tamamlar. Ömrü bir ila 1,5 yıl arasında değişmektedir.

 

 

Amerikan Hamam böceği istilasının Belirtileri 

amerikan hamam böceği istilasının belirtileri

Ev sahipleri bazen aktif olan böcek türleri görebilirler. Amerikan hamam böcekleri çok hızlı koşabilirler ve genellikle karanlık alanlarda dolaşırlar. Bu tür korktuğunda uçabilir.

 

Dışkılama

Dışkılarını saklandıkları karanlık alanlara bırakırlar. Ev sahipleri bu pislikleri bodrum katlarında, kilerde veya cihazların arkasında bulabilirler.

Dışkıları küçüktür ve insanlar onları fare dışkılarıyla karıştırırlar. Ev sahipleri bu pislikleri bodrum katlarında, kilerde veya cihazların arkasında bulabilirler.

 

Yumurta Kapsülü

Yumurta kapsülleri ortalama 38 mm büyüklüğündedir. Onlar kırmızı veya koyu kahverengi renktedirler. Ev sahipleri genellikle yumurta kapsüllerini bodrum katlarında, çamaşırhanelerde veya mutfaklarda bulurlar.

Yumurta kapsülleri dolapların altında veya cihazların arkasında da olabilir. Amerikan hamam böcekleri yumurtalarını garaj veya barakalardaki depolanmış eşyaların arkasındaki alanlara bırakırlar.

 

Koku

Kendi aralarındaki sosyal ilişkileri düzenlemek amacıyla kimyasal salgı üretirler. Bu salgı Amerikan hamam böceklerini toplu olarak bir arada tutmaya yaramaktadır. Bazı insanlar bu kokuyu küf kokusu olarak tanımlamaktadır.

Sayıları artmaya ve çoğalmaya başladıkça hassas burunları olan insanlar bu kokuyu fark etmeye başlayabilirler.

 

 

Amerikan Türünün Besin Zinciri

amerikan hamamböceği besin zinciri

Genellikle organik atıklarla beslenir. Bunlar arasında çürümüş yiyecekler, bitki kalıntıları ve hayvan dışkıları bulunur. Beslenme zincirinde, böcekler kendilerinden daha küçük böcekleri ve organik kalıntıları tüketirler.

Daha büyük hayvanlar, Amerikan hamam böceklerini avlarlar ve böylece besin zincirinin bir parçası olurlar. Bu şekilde birçok organizmanın beslenme zincirinde önemli bir rol oynar.

 

Ne Yer?

Süt, bitki, tahıl, et  dahil çok çeşitli yiyeceği tüketen omnivorlardır. Amerikan hamamböceği ayrıca kitap ciltleri, kozmetik ürünleri, yapıştırıcılar ve duvar kâğıdı gibi nişastalı maddeleri de yer.

Her ne kadar Amerikan türü yiyecek ve giysi, eşya ve yüzeyleri tahrip edebilir olsalar da organik maddeleri parçaladıkları için ekolojik yararlar sağlarlar.

 

Amerikan Hamam böceğini hangi canlılar Yer?  

Birçok küçük memelilere, kuşlara, örümceklere, amfibilere ve sürüngenlere avdır. Ayrıca balıkların, semenderlerin, kurbağaların, kaplumbağaların, ve kertenkelelerin de menüsünde bulunurlar. Memeli avcıları arasında opossumlar, kirpiler, maymunlar, kemirgenler ve kediler bulunur.

 

 

Amerikan hamam böcekleri yaşadığım ortama nasıl gelmiş olabilirler?

Amerikan hamam böcekleri yaşadığım ortama nasıl gelmiş olabilirler

 

Amerikan hamam böcekleri eve besin ve su ihtiyaçları için girerler. Kapı altlarındaki boşluk çatlak vb. gibi yerleri kullanarak rahat bir şekilde eve giriş yapabilirler. Amerikan hamam böcekleri evlere girdiğinde, genellikle banyolara, mutfaklara, çamaşırhanelere ve bodrum katlarına giderler.

 

Nekadar büyük bir sorun olabilir?

Hamam böceği pis haşerelerdir. Hastalığı yayabilir, yiyeceğimizi kirletebilir ve alerjiye ve hatta astıma neden olabilirler. Hamam böcekleri vücutları ve ayaklarıyla kanalizasyonlardan vb gibi yerlerden topladıkları mikropları gıdalara ve gıda bulunan yüzeylere taşırlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hamam böcekleri, ishal, dizanteri, kolera, lepra, veba, tifo ve poliomiyelit gibi viral hastalıklara neden olan bakteri ve virüslerin kanıtlanmış veya şüpheli taşıyıcılarıdır. İstanbul kimya böcek ilaçlama teknisyenleri tüm yiyecekleri ve gereksiz su kaynaklarını ortadan kaldırmanız için gerekli tavsiyeleri verecektir. Ciddi bir istilanın etkili bir şekilde yönetilmesi için, istilaya neden olan türünü doğru bir şekilde tanımlamalısınız, bu yüzden bir haşere kontrol uzmanına başvurmak önemlidir.

 

Amerikan hamam böceklerinden nasıl kurtulurum?

Her ev birbirinden farklıdır prensibi ile hamam böceği ilaçlama  teknisyenimiz size özel bir mücadele planı hazırlayacaktır. Haşere ilaçlama teknisyenlerimiz Amerikan hamam böceklerini evinizden uzaklaştırmak için doğru çözümlerle yanınızda olacaktır.

 

Durumun değerlendirmesi

Böcek ilaçlama teknisyenimiz size özel çözüm için problemi doğru değerlendirmesi açısından aşağıdaki belli işlemleri takip edecektir.
1-)Amerikan Hamam böceğinin bulunduğu ve kaynaklanabileceği alanların tespiti
2-)Sebep olan problemlerinin tanımlanması.
3-)Mülkünüze girmesini engelleyecek tedbirlerin alınması.

 

Özelleştirilmiş bir çözüm uygulayın

Sıradan çözüm önerileri Amerikan hamam böceği mücadelesinde etkili olmayacaktır, bundan dolayı haşere ilaçlama teknisyenimiz size özel çözüm önerileri sunacaktır;

 

Amerikan Hamam böceklerini dışarıda tutma: kapı altındaki ve diğer boşlukları süpürgeliklerle ve silikonla kapatmak Amerikan hamam böceklerinin evinize girmesini engelleyecektir.

 

Peyzaj modifikasyonu: Bu hamam böcekleri evinizin etrafında yaşıyorsa, ölü yaprakların çıkarılması veya kuru otların atılması gerekli olabilir. Teknisyen bu gibi durumları tespit edecektir.

 

Jel veya granül yem: Bu ilaç onları yiyeceği alanlarda uygulanır. Çocuklar veya evcil hayvanların onlara ulaşmaması gerekir.

 

Gözlem

Teknisyen, evinize her döndüğünde, bir inceleme yapacak. Muayene sırasında yapacakları birkaç şey var: Önceki tedavinin etkili olduğunu doğrulayın. Yeni Amerikan hamam böceği aktivitesini kontrol edin. Evinizi istilalara karşı savunmasız hale getirebilecek ev veya çevresinde değişiklikleri belirleyin.             

 

Amerikan Hamamböceği Uçar Mı?

amerikan hamamböceği uçar mı

Öncelikle dış mekanda yaşayan ve koşullar sertleştiğinde veya yiyecek az olduğunda içeriye giren bir türdür. Nemli ortamları tercih ederler ancak aynı zamanda yiyecek ve su varsa kuru alanlarda da hayatta kalabilirler.

Olgunlaşmamış (larva) aşamada, Amerikan hamamböceği kanatsızdır, uçuş yeteneğine sahip değildir. Yetişkinler kanatlara sahiptir ve kısa mesafeler için uçabilirler. Ağaç gibi yüksek bir yerden başlarlarsa, belirli bir mesafe için havada süzülebilirler. Ancak, bunu yapabilmelerine rağmen, normalde uçmayı tercih etmezler. Korktuklarında çok hızlı koşarlar.

 

Kanatlı hamam böceği

Ülkemizde sık rastlanan Amerikan türü kanatlı hamam böceği türleri arasında yer alır. Neredeyse kendinden daha büyük kanatlarıyla uçma özelliğini yerine getirir. Aslında tam bir uçma olmasa da kaçmak için kullandığı bir mekanizmadır. Bunun dışında ülkemiz dışında birkaç tane vardır.

 

Uçarlar mı ?

Türkiye’de oldukça sık rastlanılan Amerikan hamam böcekleri uçan formlar arasında yer alır. Her koşulda zararlı etkiler yaratan hamam böcekleri uçma özellikleriyle sağlık açısından büyük tehdit yaratır. Genel olarak hamam böcekleri kaçmak için uçarlar. Aslında bu kaçışa uçmak demek yanlış olur. Daha çok kaçmak için kontrolsüzce süzülürler.

Onlar uçar mı? Pek çok kimsenin merak ettiği sorulardan biridir. Ekolojik sistemde yer alan milyonlarca canlılar içinde yer alan böcekler farklı formlarla yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Hamam böcekleri de zorlu koşullara ve iklimlere uyum sağlamalarıyla varlıklarını devam ettirmekteler. Aynı türün devamı olsalar da hamam böcekleri arasında küçük farklılıklar vardır.

Amerikan türü sahip olduğu iki kanat formu ile uçar. Kanatlı hamam böceği denilebilecek şekilde uçan türlerle karşılaşmak olasıdır. Uçma özelliği tüm hamam böceklerinde bulunmaz.

 

Amerikan hamam böceği zararları

Evlere birçok yoldan girme imkanı bulurlar. Kanalizasyon gibi tehlikeli birçok yerde yaşayan bu canlılar sağlık açısından son derece zararlıdır. Zararları sonucunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Veba, dizanteri, cüzzam, ishal gibi bulaşıcı hastalıkların başlıca nedenidir.

İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma