Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
karınca ısırığı

Karınca Isırığı

Karınca ısırığı vakası genellikle beklemediğiniz anda evinizde yada dışarıda keyifli ve huzursuz vakit geçirirken sizleri bulabilir. Bir veya iki tane gördüğünüzde umursamadığınız karıncalar bulunduğunuz alanı istila etmiş olabilir. Bir çok karınca tarafından ısırılmak için onların yuvasına farkında olmadan basmış veya yuvalarının yakınına oturmak yeterlidir. Evlerde bir çok karınca tarafından aynı anda ısırılan müşterilerimiz ise genellikle karıncaların çıkarlan kıyafetleri istila etmesi ve ve bu kıyafetlerin giyilmesiyle toplu ısırılma vakalarıyla karşılaşıyorlar. Bu gibi durumlar haricindeki olaylar genellikle rahatsız edici 1-2 karınca ısırığı vakasının aynı anda gerçekleşmesiyle meydana geliyor.

Her durumda karınca ısırığı acı verici, kaşındırıcı ve rahatsız edicidir.

 

 

Karınca Isırığı Nasıl Olur ?

karınca ısırığı nasıl olur

Karınca ısırığı karıncaların çenelerini kullanarak insan derisini sıkıştırıldığında meydana gelen  bir eylemdir. Karıncaların ısırması ve sokması farklı şeylerdir. Dişi karıncalar insanları sokabilir. Ateş karıncaları deriyi ısırır, sonra iğneleriyle sokarak zehir enjekte eder (bu ağrı ve yanma yapabilir). Diğer bir çok karınca türü ise ısırmaz veya sokmazlar. Bunun yerine karınca asidi olarak bilinen formik asit püskürtebilirler.

Karıncalara temas eden herkes özellikle de karıncaların yuvalarını inşa ettikleri bir bölgedeye yakınsanız karınca ısırması veya sokması meydana gelebilir. Karıncalar çeşitli 1-2 cm den yarım metreye kadar yükseklik ve çaplarda birkaç höyükten oluşan yuvalar oluştururlar.

Karıncalar genellikle aşağıdaki alanlarda daha fazla bulunurlar;

 • Çayır ve mera toprağı
 • Çıplak zeminler
 • Küçük zemin örtüsü
 • Büyük ağaç

 

 

Karınca Isırığı Ne İyi Gelir ?

karınca ısırığı ne iyi gelir

karınca ısırığına iyi gelen şeyleri biliyoruz ve sizin için anlatacağız. Evimizde yapabileceğimiz ve uygulayabileceğimiz bazı çözümler mevcuttur. Çözümleri uygularken gelişebilen alerji reaksiyon belirtilerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Alerjik reaksiyonlara karşı ev çözümlerinin etkili olmayacağını da unutmayınız. Şimdi sizler için hazırladığımız karınca ısırığına iyi gelen çözümler şunlardır;

 • Limon Suyu ve Kabartma Tozu

Hem limon suyu hem de kabartma tozu karınca ısırığı kaynaklı rahatsızlığı azaltmak için mükemmel bir doğal ürün ikilisidir.

Limon suyunu bir kaeye sıkın ve 1-2 çay kaşığı kabartma tozu ve az su ile macun oluşturana kadar karıştırın.

Yaptığınız bu macun kıvamlı karışımı karınca ısırığı olan bölgelere uygulayın. Karınca ısırığına iyi geldiğini hissedeceksiniz.

 • Elma Sirkesi

Limon suyu gibi, elma sirkesinin asitliği de karınca ısırığının teninizde oluşturduğu etkiyi azaltmada etkili bir üründür. Elma sirkesini az su ile karıştırıp cildinize uygulayın . Hızlı bir rahatlama ile elma sirkesi size çok yardımcı olabilir.

 • Bal

Tezgâhınıza ya da yere damlayan bal karıncaları evinize çekebilir, fakat bal karınca ısırığına da oldukça iyi gelen bir üründür. Karınca ısırığındaki birkaç damla balın kızarıklığı, şişmeyi ve kaşıntıyı azaltabileceğini biliyor muydunuz?  Hızlı rahatlama için karınca ısırıklarınıza az miktarda bal sürebilirsiniz.

 

 • Salatalık

Salatalık karınca ısırığının kaşıntısını azlatmada evde kullanabileceğimiz çok bulunabilen ve etkili bir üründür. İnce bir dilim salatalığı kesin ve ısırığın üzerine koyun. Kaşıntılarına iyi gelecektir.

 

 • Diş Macunu

Kabartma tozu gibi, diş macunu da genellikle karınca ısırıklarıyla birlikte gelen yanma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sadece parmağınızla az miktardaki diş macununu ısırılan bölgenin üzerine uygulayabilirsiniz. Kabartma tozu bazlı diş macunları daha da etkili olabilir.

 • Tuz

Herhangi bir kabartma tozu yoksa, tuz karınca ısırıklarıyla ilişkili şişliği azaltmak için iyi bir alternatiftir. Bir miktar tuzu çok az miktarda suya atın ve karıştırın. Ardından ısırık bölgesine uygulayın.

 • Zeytinyağı

Saydığımız diğer ürünler gibi zeytinyağıda evimizde genellikle bulunabilen ürünlerden biridir. Zeytinyağı kaşıntılı, kızarmış, tahriş olmuş bir karınca ısırığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu durum  bazı enflamatuar enzimlerin etkisini azaltan bir kimyasal olan oleokantal içeriğinden kaynaklanmaktadır. Sadece karınca ısırığına biraz zeytinyağı sürün ve rahatlamayı hissedin !

 

 

Kırmızı Karınca Isırığı

Kırmızı karıncalar ateş karıncaları olarak da bilinirler. Sadece ısırmaz aynı zamanda sokarlar. Sokmaları esnasında karınca zehiri enjekte ederler ve daha şiddetli alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.

Kırmızı karıncalar Isırıkları veya Sokmaları Cildinizi Yanıyormuş Gibi Hissettirir. Kırmızı karıncalar agresif bir karınca türüdür. Agresiflikleri sebebiyle biyoçeşitliliği düşürmekte ve diğer karıncalara veya hayvanlara saldırmaktadırlar.

Bu karıncaların dişileri sokar. Sokmaları çok keskindir ve zehir içerir. Kırmızı karınca ısırığı önce kırmızı bir nokta olarak görünür sonrasına ise içi su ve iltihap dolu bir sivilce görünümüne benzer. Bu aşamada beyaz bir kabarık görüntüsü vardır.

Bir ateş karıncasının iğnesi soktuktan sonra kopmaz, bu yüzden bir kişiyi birden çok kez sokabilir.

Eğer ateş karıncaları tarafından sokulduysanız sizi neyin soktuğunu anlamanız onlardan görmeniz yeterlidir. Genelde kalabalık sayılarda ısırır ve sokarlar. Ama eğer sadece bir kez sokulduysanız ve ateş karıncasını görmüyorsanız, yanma hissi ve bir veya iki gün sonra oluşan beyaz irin dolu kabarcıkla kırmızı karınca ısırığı vakasını teşhis edebilirsiniz.

 

 

Karınca ısırığı Tedavisi

 • Alanı sabun ve bol su ile yıkayın
 • Karıncalar çenelerini ısırmak için kullanırlar. Bu nedenle, onları vücudunuzdan bir havlu veya bezle uzaklaştırmak, onları üstünüzden atmak için en iyi yoldur.
 • 15 dk ara vererek 15 dk boyunca soğuk (buz) uygulaması yapmak ağrıyı ve kaşıntııyı azaltır. Aynı zamanda şişmeyi engeller.
 • Şişliği azaltmak için karıncanın ısırdığı yeri vücut pozisyonundan yakarıda tutmak doğru olacaktır.
 • Kaşıntıyı gidermek için % 0.5-1 hidrokortizon kremi kullanılabilir.
 • Isırılan alana kalamin losyon uygulaması yapmak sizi rahatlatabilir.
 • Taze aloe vera jeli uygulamak bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olabilir
 • Ağrı ve kaşıntı tedavisinde etkili görünen çay ağacı yağı uygulaması rahatsızlığınıza iyi gelebilir

Evde kullanılabilecek doğal yöntemler yerine  yukarıdaki önlemlerden bazıları herkesin izlemesi gereken karınca ısırığı tedavisi yada karınca ısırığına karşı ilk yardım tedavisi olarak ta kullanılabilir

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”Karınca ısırığı kaç günde geçer ?” answer-0=”Karınca ısırığı rahatsızlığı 1-2 gün ile 10 gün arasında genelde medikal bir tedaviye ihtiyaç duymadan kaybolur.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Karınca ısırığı zehirler mi?” answer-1=”karınca ısırğı zehirli değildir, fakat alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bazı karınca türleri sokarlar. Sokmaları esnasında bir miktar zehir bırakırlar. Bunlar şiddetli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Karınca ısırığı kaşıntısı nasıl geçer ?” answer-2=”karınca ısırığı kaşıntısı geçirmek için doğal yöntemler ve ilaç tedavisi kullanabilirsiniz. yazımızda bahsettğimiz buz, bal, salatalık gibi ürünler doğal rahatlama sağlar. Antihistamin ilaçları, kortizon içerikli merhemler ise kaşıntılarınızı azaltabilir.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

Karınca Isırığı Sonrasında Yapılmaması Gerekenler

 • Isırılan alana amonyak çözeltisi uygulamak
 • Karınca ısırığı olan bölgeyi dezenfekte etmek amacıyla çamaşırsuyu – su karışımı uygulamak
 • Karıncanın ısırdığı alanları emmek ve tükürmek
 • Doktora danışmadan homeopatik(alternatif tedavi ilaçları) ilaçlar kullanmak
 • Isırıkların olduğu bölgeyi kaşımak
 • Bölgeyi yıkamak için alkol kullanmak

 

Karınca Isırığı Şiddetli Belirtilere Karşı Tedavi

Bu aşamadaki tedavi yöntemleri hekimler aracılığıyla belirlenmektedir. Belirtilerinizin şiddetli olduğunu düşünüyor ve hissediyorsanız doktorunuza mutlaka danışın ve tedavi talep edin

 • Ağrı ve rahatsızlığı gidermek için parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler
 • Kaşıntı için hidrokortizon krem veya merhem, antihistamin tabletleri veya crotamiton krem veya losyon
 • Daha şiddetli semptomlarda steroid tabletler

 

Karınca Isırığı Alerjisi

Alerjik belirtileri veya diğer komplikasyonları gösteren aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz acil servise gitmeniz gerekir:

 • Nefes almada zorluk
 • Hızlı bir kalp atış hızı
 • Şişmiş bir boğaz, kollar veya bacaklar
 • Baş dönmesi veya kan basıncında keskin bir düşüş (4,5)

Sokulduktan ve karınca ısırığı meydana geldikten bir veya iki gün sonra sokmanın şişmeye veya büyümeye devam ettiğini fark ederseniz, bu ikincil bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Ateş, kas ağrıları veya grip benzeri semptomlar da endişe kaynağı olabilir ve doktorunuzu aramalısınız.

Genel olarak karınca ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlar sokmalardan daha hafiftir. Genel karşılaşılan alerjik reaksiyonlar 4 kategoriye ayrılır:

 • Bölgesel belirtiler

Bölgesel reaksiyon bir karınca ısırığı / sokmasından sonra en sık görülen sunumdur. Bölgesel ağrı, kaşıntı, kızarıklık, şişme ve sertleşme meydana gelir. Şişlik meydana gelen alanın genişliği 5 cm’den azdır. Bazen sadece ürtiker olarak gözlemlenir. Bölgesel rekasiyonlar 24 saat içinde  bazen ürtikeryaldir (wealing). Lokal reaksiyon 24 saatten az sürer.

 • Bölgesel büyük beliritiler

Ağrı, kabarmalar, şişme ve kaşınma gibi durumlar 10 cm den geniş cilt alanlarında ve en az 24 saat devam etmesi ile tanımlanır. Çoğu durumda bu olaylar 1-2 gün içinde zirve yapar ve 10 kadar da iyileşme gerçekleşir.

 • Hafif sistemik reaksiyon

Karınca ısırığı veya sokmalarının %1 inden daha az ihtimalle deri veyada sindirim sistemlerinde  hafif sistemik reaksiyon gelişir. Deri üzerinde meydana gelen belirtiler ısırlan yada karıncanın soktuğu alandan uzakta gelişir. Bu belirtiler kızarıklık, kaşıntı, anjiyödem ve ürtüker gibi durumları içerir.

Gastrointestinal sistem semptomları hafif bulantı, ishal ve karın kramplarından oluşabilir. Baş dönmesi, nefes darlığı ve mide bulantısı orta derecede şiddetli reaksiyonlarda ortaya çıkar.

 • Şiddetli sistemik reaksiyon

Karınca zehirine şiddetli sistemik yanıt içeren belirtiler şunlardır;

 • Anjiyoödem (özellikle gırtlak),
 • Kızarma
 • Ses kısıklığı
 • Hırıltı / bronkospazm
 • göğüs ağrısı
 • hipotansiyon
 • baş dönmesi
 • şiddetli karın ağrısı
 • bol kusma
 • uterus krampı

 

Karınca ilaçlama

Karınca ilaçlama hizmetlerimizi %100 Memnuniyet garantisi kapsamında siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. İstanbul’ un ve Türkiye’nin EN TECRÜBELİ VE GENİŞ SERVİS AĞINA  sahip haşere ilaçlama firması olarak sizleri ısıran, bulunduğunuz ortamda sizleri rahatsız eden tüm haşerelere karşı 25 yıldır. Sağlık bakanlığı ruhsatlı, Tse ve ıso sertifikalı ilçalama hizmetleri sunuyoruz.

Karıncalar ve karınca ilaçlama hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız : karınca ilaçlama

 

Karınca

Karıncalar dünya üzerinde en fazla bulunan haşere türlerinden bir tanesidir. Bazı karınca türleri agresiftir. Bulundukları alanı çok fazla sahiplenirler ve bu alana yaklaşan yada içinde bulunan canlıları ısırarak tepki gösterirler.

Karıncalar evinizi yada bahçenizi ve bu alanda bulunan bitki yada canlıları da rahatsız edebilirler.

Karınca ve türleri  hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka tıklayınız: Karınca

5/5 - (10 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü