Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
kırmızı örümcek

Kırmızı Örümcek

Kırmızı örümcek, Tetranychidae familyasının küçük bir akarıdır. İçte ve dışta yaprak ve çiçek bitkilerine saldırır. Kırmızı örümcek olarak isimlendiren bu haşere için aslıda örümcek ismi biraz yanıltıcıdır, çünkü bu haşereler aslında akar-mayt sınıfında ele alınmaktadır.

Birçok bilimsel kaynakta bitki akarı veya örümcek akarı olarak da ifade edilmektedir. Bununla birlikte, 8 bacağı vardır, bitkiler üzerinde hastalık diye tabir edilen ağları örebilir. Örümcekler ile aynı bilimsel sınıf olan eklembacaklılar sınıfında bulunmaktadır.

Kırmızı örümcek sayısı az ise bitkileriniz üzerinde çok fazla tahribat yapamazlar fakat sayılarının çokluğu bitki ve mahsullerin tamamen yok olmasıyla sonuçlanabilir.

Kırmızı örümcek akarları, hava sıcak ve kuru olduğunda bitkilere tutunma ve saldırma eğilimindedir.

Bu nedenle, yağmur yağmadığı ve sıcaklıkların 20 ° C üzerinde kaldığı yaz aylarında tüm yıl boyunca evlerimizde ve bahçelerimizde bulunabilirler.

Dış alanlarda ve bitkiler üzerinde bilinçsiz ilaç kullanımı bu haşere ile beslenen böceklerin ölmesine bu haşerenin kontrolsüz çoğalmasına neden olmaktadır. Bu durum ise bu haşereyi binalarda, evlerimizde ve işyerlerimizde çok daha fazla görmemize neden olmaktadır

Kırmızı örümcek akarları, yaprak hücrelerini emmek için yapraklardan emerek bitki özüyle beslenir.

Çok hızlı çoğaldıkları için, erken aşamalarda durum tespiti yapılmadığı zaman istila bitkilere çok zarar verici boyutlara ulaşabilir.

Dahası, bir bitkiden diğerine çok kolay bir şekilde geçiş yapabilirler. Bir bitkinin hastalanmasıyla diğerleri de hızlıca hastalanabilir.

 

Kırmızı Örümcek ile ilgili kısa bilgiler

İsim : -Oligonychus ılicis, Panonychus ulmi, Tetranychus cinnabarinus ve diğerleri
Aile : Tetranychidae
Ömrü : 4-7 hafta
Boyut :  0.5 mm -1 mm
Bitki tehlikesi :  çok fazla ise ölümcül
Yan etkileri : yok. Nadiren viral hastalıkları iletir
Faydalı : faydalı tür yok
Göç : çok (rüzgar- elektrik, telefon vb teller üzerinde taşınır)
Görülme: İlkbahar ve sonbaharda görünür (yıl boyunca iç mekanlarda)

 

 

 

Kırmızı Örümceğin Doğal Düşmanı

Kırmızı Örümceğin Doğal Düşmanı

Bazı bitkilerin kırmızı örümcekleri uzaklaştırma etkisi vardır. Yaklaşık 1 metre uzaklığında etki edebilen bitkiler vardır. Bazı bitkilerin ise yağı onları ekip büyütmekten daha faydalı olabilir.

Uçucu yağların veya bitki özlerinin püskürtülmesi hem kırmızı örümcekleri uzaklaştırabilir hemde onları ve yumurtalarını öldürebilir.

Kırmızı örümcek akarını uzaklaştıran bitkiler şuanlardır;

 • Sarımsak
 • biberiye,
 • tarçın,
 • nane,
 • limon otu,
 • papatya
 • mercanköşk
 • atkuyruğu (Inula helenium),
 • kekik
 • kimyon

Kırmızı örümcek akarını uzaklaştıran sebzeler;

 • marul
 • acı biber
 • yabani domates

Kırmızı örümcek akarını iten ağaçlar ve çalılar;

 • okaliptüs
 • neem
 • pongam
 • malabar fıstığı

Kırmızı örümcek akarını iten süs bitkileri ve çiçekler;

 • santolina
 • bazı croton çeşitleri

Özellikle belitmeliyiz ki bitki ve yağlar kırmızı örümcekleri öldürmekten ziyade, uzaklaştırmak için kısmi olarak işe yaramaktadırlar. Doğal mücadele uzun zaman alabilir, bu sebeple sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Aksi takdirde zaman, emek, para ve kaybıyla birlikte haşere ilaçlama başarısızlıkla sonuçlanır.

 

 

Kırmızı Örümcek Zararı

Kırmızı Örümcek Zararı

Bu haşereler küçük olduğundan onları görmeden ve tespit etmeden önce sebep olduğu bitki hasarını tespit edebilirsiniz.

Kırmızı örümcekler, bitkilerin sıvısını tüketmek amacıyla kullandıkları bir ağız yapısına sahiptir. Bu durum bitki üzerinde birçok küçük noktanın görünmesine sebep olur.

Birçok kırmızı örümcek akarı aynı anda beslendiğinde, çok sayıda nokta meydana gelir ve bu durum bitkinin renk değiştirmesine sebep olur. Bazı türler meyvelerle beslenerek meyvede lekelenmeye neden olurlar.

Kırmızı Örümcek zararlarının bir belirtisi de bitkiler üzerinde oluşturdukları ağlardır. Bu durum dışarıdan bitkinin hastalanması olarak yorumlanır. Sayıları arttığında akarlar bitki yaprakları ve sapları üzerinde veya altında görünür ve ağlar oluşturmaya başlarlar. Bu ağlar onları yaprak bitleri diğer küçük haşerelerden ayırmaya yardımcı olabilir.

 

Bitkiler üzerinde ağları tespit ettiğiniz zaman mutlaka kırmızı örümceklerin kontrolü yapmalısınız. Bitki altına bir kâğıt yerleştirerek ve bitkiyi hafif titreterek kağıda dökülmelerini sağlayabilir ve bu şekilde emin olabilirsiniz.

Kırmızı örümceklerin bitki üzerinde yaşamı bitkinin ölümüyle sonuçlanmaktadır. Bu sebeple durum tespiti yaptığınızda onlara müdahale edin .

 

 

Kırmızı Örümcek Evde Neden Olur ?

Kırmızı Örümcek Evde Neden Olur

Çoğu kırmızı örümcek akarı türü sıcak ve kuru koşullarda gelişir. Havaların daha da ısındığı ve az sulanan bitkilerde kırmızı örümcekler sorun olabilirler.

Bitkilerinizi beslemek üzere aşırı besin maddeleri takviyeniz bu haşereyi bitkinizin üzerine çekebilir. Çok fazla azot uyguladıysanız, bitkilerinizin örümcek akarları ve diğer zararlılar tarafından saldırıya uğrama olasılığı daha yüksektir.

Aşırı azot, bitki özsuyunun daha tatlı hale gelmesine neden olur. Bu durum bitki özsuyuyla beslenen kırmızı örümcek gibi haşerelerin bitkiyi istila etmesine neden olur.

Kırmızı örümcekler daha büyük bitkilere çok daha fazla nüfusa erişebilirler. Bu  durum onlarla mücadeleyi çok daha zor hale getirir.

Kırmızı örümceklerin evimizde olmasının temel nedeni bahçe veya bitkiler üzerinde çok fazla üreyerek evinize girmiş olması olabilir.

Diğer yaygın sebebp ise evinizde bitki canlıları üzerinde meydana gelen hastalık sebebiyle bu örümcek akarlarının evinizde olması olabilir.

 

 

Kırmızı Örümcek İlaçlama

Kırmızı Örümcek İlaçlama

Kırmızı örümceklerin ilaçlama hizmetini 20 yılı aşkın süredir şehir hayatı içinde siz değerli müşterilerimize sunmaktayız. Bu kapsamda bahçe ve binaları uygun şekilde ilaçlıyoruz. Firmamız kırmızı örümceğin kaynağını, nereden gelebileceğini ve nasıl yok edilmesi gerektiğini çok iyi bilmektedir.

Başarılı bir kırmızı örümcek ilaçlaması için haşereye sebep olan bahçe ve bitki alanları tespit edilmelidir. Kırmızı örümceğin istila ettiği ev, bina yada alanda gerekli tedbirler alındıktan sonra iç ve dış mekan özelliklerine uygun donanım ve ilaç seçimi ilaclama.com.tr haşere uzmanları tarafından yapılmaktadır. Sonrasında ise ilaçlama süreci tamamlanır.

ilaclama.com.tr haşere ilaçlama işlemlerine %100 memnuniyet garantisi sunan ilk ve tek firmadır. İletişim kanalları siz değerli müşterilerimize ilaçlama öncesi ve sonrası olmak üzere her zaman açıktır.

 

 

Örümcek İlaçlama

Örümcek İlaçlama

ilaclama.com.tr olarak her türlü örümcek haşeresini sizler için 20 yıldan fazla süredir ilaçlıyoruz. Örümcekler türleri itibari ile farklı davranış, beslenme, yaşam döngüsüne sahiptirler. Bu sebeple firma olarak önce türü doğru belirliyoruz. Sonrasında ise en uygun ilaçlama yöntemini seçerek sizleri tedirgin eden ve zarar veren bu haşereden kurtarıyoruz.

Örümcekler, türleri be onlardan nasıl kurtulacağınızla alakalı daha fazla bilgi için lütfen Tıklayınız; Örümcek ilaçlama

4.9/5 - (21 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü