Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
örümcek-kovucular

Örümcek Isırığı

Bu yazımızda Örümcek ısırığı ve merka edilen tüm örücek türlerinin ısırığı ve etkileirni sizler için tüm başlıklarda açıklayacağız.

Örümcekler, 5mm ile 15cm  uzunluğa kadar değişen 30.000’den fazla tür tarafından temsil edilen, yeryüzündeki en sayısız ve çeşitli canlılar arasındadır. Örümceklerin büyük çoğunluğu insan için çok faydalıdır ve zararlı böcek saydığımız hayvan sayısının azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. Bununla birlikte, örümceklerin insanları ısırması çok dikkat çekiyor gibi gözüküyor. Örümceklerin değeri de bu ısırılma düşüncesinin paniği ile gölgede kalıyor.

Nispeten az sayıda örümcek türü dışında hepsi yırtıcıdır ve zehirlerini, kendilerini savunmak veya avlarını öldürmek için felç etmek için kullanırlar. Yine de, insanlarda ciddi tıbbi sorunlara neden olan çok az sayıda örümcek türü vardır, çünkü çoğu insan derisine nüfuz edip zehirlerini verecek kadar güçlü ya da büyük ağız bölümlerine sahip değildir.

Örümcekler sağlığımızı çeşitli şekillerde etkiler. Örümceklerden etkilenmemizin bir yolu soluma veya örümcek kıllarının, pulların veya diğer mikroskobik hava yoluyla yayılan örümcek parçalarının vücudumuza girdiği yollardan kaynaklanan alerjilerdir. Ek olarak, ısırmadan zehir enjekte etme süreci olan envenomizasyondan da etkilenebiliriz.

 

Görünüm

Birçok insan “bir örümceğin beni ısırıp ısırmadığını nasıl belirlerim?” sorusunu kendine sormuştur. Muhtemelen bu sorunun en iyi cevabı, ısırığın oluştuğu yerde birbirine yakın iki delinme işareti olup olmadığını görmek için ısırığı incelemektir. Eğer öyleyse, ısırık muhtemelen bir örümceğindir. Örümcek ısırıklarının tedavisi için her zaman bir doktorun tavsiyesini ve bakımını isteyin.

Türkiye’de ve dünyada , önemli lokal veya sistemik (tüm vücudu etkileyen) reaksiyonlara neden olan örümcek ısırıkları, üç temel gruba ayrılabilir:

-Zehiri nörotoksik reaksiyonlara neden olan dul örümcekler (Latrodectus türleri): Bu grup örümceklerde lezyon gelişimi nadirdir, ancak  meydana gelebilir. Isırıklarının en önemli etkisi, kurbanın merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisidir. Belirtiler yoğun lokalize ağrı, kas krampları ve kas ağrısı, yüksek tansiyon, bol terleme, bulantı ve bazen bir deri döküntüsü içerebilir. Bir ısırıktan kaynaklanan, karın bölgesinde kramp ve ağrı bazen apandisit olarak yanlış tanı alabilir. Bu gruptaki örümcekler arasında siyah, kahverengi ve kırmızı dul örümcekler bulunur.

-Keman örümcekleri (Loxosceles türleri), zehiri ısırık çevresindeki dokuların ölmesine ve lezyonlar oluşturmasına neden olan örümcek grubudur (nekroz). Normalde ısırık semptomları lokalizedir, ancak bu örümcek grubunun ısırıkları bazen çok nadir durumlarda anemi, idrarda kan, ateş, döküntü, bulantı, kusma ve hatta koma gibi sistemik reaksiyonlara neden olabilir. Bu örümcek grubunun en ciddi olanı kahverengi yalnız örümcekleri ve hobo örümceklerin çeşitli türleridir.

-Daha az şiddetli semptomları olan, daha az zehirli örümcekler; orb dokumacı örümcekleri, huni örümceklerini, kurt örümceklerini, zıplayan örümceklerini, tarantulalarını ve yengeç örümceklerini içeren gruptur. Acı ısırıklarına eşlik edebilmesine rağmen, hafif ve geçicidir, nadiren ciddi reaksiyonlar verir.

 

 

 

Sarıkız Örümceği Isırığı

sarıkız örümceği ısırığı

Bir sarıkız örümceği ısırığı çok acı vericidir. Sanılanın aksine zehirleri yoktur. Bunun yerine sarıkız örümcekleri avlarının etini sıvılaştırmak için sindirim sistemi sıvılarını kullanır. Böylece parçaları daha rahat sindirebilirler.

Sarıkız örümceği kışkırtıldığında veya zarar göreceğini anladığında ısırır. Güçlü çeneleri sebebiyle ısırıkları çok acı verici olabilir.

Bu dayanıklı çöl haşeresinin güçlü çeneleri vücut uzunluğunun üçte biri kadar büyük olabilir. Onları kurbanlarını yakalamak için ve parçalamak için kullanırlar.

Sarıkız örümcekleri  birçok örümcek türünden farklı olarak zehir üretmezler. Bunun yerine güçlü çeneleri ile avlarını parçalayarak etkisiz hale getiriler. Bu çeneler, insan derisine nüfuz edecek kadar güçlüdür.

 

Sarıkız örümceği ısırığı Sonrası

Isırıkları ölüme neden olmaz, ancak açık yara nedeniyle iltihap kapabilir ve iz kalabilir. Isırıktan sonra şişlik ve hafif ila şiddetli kanama meydana gelebilir.

 

Sarıkız örümceği ısırığı tedavisi

Isırılan bölge Su ve sabun ya da serum fizyolojik ile yıkanmalıdır.

Sarıkız örümceği ısırığı sonrasında bakteri enfeksiyonu meydana gelebilir. Yarayı temizledikten sonra antibiyotik merhem uygulamak çok önemlidir.

Açık yaraya dış ortam temasını ve mikrop bulaşmasını önlemek için bandaj kullanın.

Isırığı kontrol edin, tetanoz aşısı yaptırın ve ateşiniz varsa bir doktora danışın.

 

Deve örümceği Isırığı

Deve örümceği halk dilinde sarı kız yada sarı ömer olarak bilinen haşerenin diğer bir adıdır. Zehirli olmasalar bile korkunç acı veren ısırıkları vardır. Onlar kuru, sıcak çöllerde yaşamayı tercih eden vahşi yırtıcılardır. Ayrıca kavurucu çöl sıcağından kaçınmak için kayaların altına saklanarak güneşten sığınırlar. İncelenmesi zor olduklarını kanıtladılar çünkü laboratuvarlardan kaçma eğilimindeler. Bu örümcekler hızlıdır.

Deve örümcekleri, yaklaşıldığında veya tehdit edildiğinde saldırgan olma konusunda kötü bir üne sahiptir. Deve örümcekleri  böcekleri, kertenkeleleri ve  küçük yılanları tüketirler, ancak kendilerinden daha büyük yiyecekler yemezler.

Deve örümceği Isırıkları da can yakıcıdır. Tedavi edilmezse enfeksiyona neden olabilir.

 

 

Ev Örümceği Isırığı

Ev örümcekleri çok nadir ısırırlar. Beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kadar besin bulabilen bir ev örümceği nadir hareket eder. İnsanlarla teması nereyse yoktur.  Erkekler çiftleşme mevsiminde eş aramak için dolaşabilirler, ancak çok küçük ve zayıf örümceklerdir ve ısırmaları da olası değildir.

Ev örümceği kışkırtılırsa ısırır. Bununla birlikte, o zaman bile örümceğin cildi delebilmesi her zaman mümkün değildir.

Ev örümceği ısırığı zehirli midir?

Sıradan ev örümceklerinin dişlerinde avlarını felç etmek için kullandıkları zehir vardır. Çok küçük dişleri vardır ve bulundurdukları zehir miktarı minimal seviyede ve şiddettedir. Çoğu insanın ev örümceği ısırığına tepki göstermez.

Her şeye rağmen böcek ısırıklarına ve sokmalarına duyarlı kişiler reaksiyon gösterebilir. Kırmızı kabartılar, döküntüler ve ürtiker alerjik reaksiyona işaret edebilir. Alerjik reaksiyon tedbirleri uygulanmalıdır.

 

 

Örümcek Isırığına Ne İyi Gelir?

örümcek ısırığına ne iyi gelir

 

Örümcek ısırığına iyi gelen şeyler ve ilk yapılması gerekenleri sizler için hazırladık. Öncelikle tüm örümcek ısırıkları kötü değildir ve genellikle herhangi bir müdaheleye gerek kalmaz. Fakat bazı örümcek türlerinin ırıkları zehirlidir ve sizin için sıkıntı oluşturabilir. Örümcek ısırığında yapılması gerekenler sırasıyla;

 • Yarayı yumuşak bir şekilde sabun ve suyla temizleyin. İltihap kapmasını engellemek için günde 2 veya 3 defa antibiyotik krem uygulanabilir.
 • Her saat içinde 15 dk olmak üzere soğuk pres uygulayınız. Soğuk press ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.
 • Mümkünse etkilenen bölgeyi yüksekte tutun.
 • Gerektiğinde reçetesiz satılan bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.
 • Etkilenen bölge kaşıntılıysa, difenhidramin (Benadryl) krem veya setirizin (Zyrtec) gibi bir antihistamin kaşıntınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
 • Isırılan bölgede kötüleşme veya enfeksiyon belirtilerine karşı  dikkatli olmak gerekir. Isırık açık bir yaraya dönüşürse veya enfekte olursa antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.
 • Ağrı ve kas spazmları için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler veya her ikisini birden reçete edebilir. Tetanoz iğnesine de ihtiyacınız olabilir.

 

 

Örümcek Isırığı Belirtileri

Sizi ısıran örümceği ısırma vakası gerçekleştikten hemen sonra gördüyseniz gerçekleşen durumdan şüpheniz yoktur. Fakat ısırma vakasından daha sonra ısırıkları farkettiyseniz ve örümcek ısırığı olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki belirtileri arayabilirsiniz.

 • şişme
 • kırmızı bir şerit
 • cilt hasarı
 • kaşıntı veya döküntü
 • ısırık bölgesi çevresinde ağrı
 • kas ağrısı veya kramp
 • kırmızı veya mor renkli kabarmalar
 • terleme
 • nefes almada zorluk
 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ve kusma
 • ateş
 • üşüme veya titreme
 • kaygı veya huzursuzluk
 • şişmiş lenf bezleri
 • yüksek tansiyon

Örümcek ısırıklarının iyileşmesi genellikle diğer böcek ısırıklarından daha uzun sürer ve cilt dokularını etkileyebilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırığı temiz tutmak önemlidir.

 

 

Örümcek Isırığı Nasıl Olur?

örümcek ısırığı nasıl olur

Örümcek ısırığı böcek ısırığına benzerdir. Çoğunlukla bir örümcek ısırığını sadece belirtilerinden ayırt edemezsiniz.

Örümcek ısırdığında cildinizde küçük bir şişlik olur. Isırılan alan alan kızarabilir, kaşınabilir ve biraz şişebilir. Bu alanda acı meydana gelebilir. Kıyas yapmamız gerekirse arı sokmasından şiddetli olmaz.

Zehirli olarak ön plana çıkan karadul örümceği ve kahverengi yalnız örümceği gibi türler tarafındna ısırılmadığınız sürece belirtiler genellikle 1 saat içinde geçer.

 

 

Kara dul Örümceği Isırığı

karadul örümceği ısırığı

Genellikle bir kara dul örümceğini karnındaki kırmızı kum saati işaretiyle tanımlayabilirsiniz. Kara dul örümceği ısırığının belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Kızarıklık, ağrı ve şişlik
 • Şiddetli karın sertliği veya kramp
 • Bulantı, kusma, titreme veya terleme

 

 

Kahverengi Yalnız Örümcek Isırığı

kahverengi yalnız örümcek ısırığı

Kahverengi münzevi örümceğin sırtında keman şeklinde bir işaret vardır, ancak bu işareti görmek zor olabilir. Kahverengi münzevi örümcek ısırığının belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • İlk başta hafif bir ağrı meydana gelir.
 • Ateş, titreme ve vücut ağrıları gelişebilir.
 • Isırık çevresinde koyu mavi veya mor bir alan meydana gelir. Bu alan etrafında kırmızı bir halka gelişebilir.

 

 

Örümcek Isırığı Alerjisi

Örümcek ısırığı alerjisi insanlar arasında çok yaygın meydana gelen bir durum değildir. Bununla birlikte tıpkı arı sokmalarında olduğu gibi, bazı insanların örümcek ısırıklarına alerjisi bulunmaktadır.

Yüzünüzde veya ağzınızda şişlik, konuşma veya yutma güçlüğü, göğsünüzde gerginlik veya nefes almada sorun olup olmadığına dikkat edin.

Bu belirtilerden herhangi birini hissederseniz veya yanınızdaki kişide bu durumu gözlerseniz hemen yardım alın.

 

 

İnsanları ısıran örümcekler: zararlılar mı? zehirsiz bir örümceğin insanları ısırması mümkün mü?

Uloboridae familyasındakiler dışındaki tüm örümcekler, hayatta kalmak için tüketmeleri gereken avları felç etmek veya öldürmek için zehirlerini kullanırlar. Uloboridae, çok küçük bir örümcek türü grubudur. Bu örümceklerin chelicerae  denen dişleri vardır, ancak zehir bezi yoktur. Türkiye’de bulunan diğer tüm örümceklerin zehir bezleri ve dişleri vardır, ancak dişleri insan derisine nüfuz edemeyecek kadar kısa olabilir ve / veya zehirleri zararlı bir reaksiyona neden olacak kadar güçlü olmayabilir. Bu nedenle, bu örümcekler, ısırıklarından kaynaklanan ufak, kısa ömürlü semptomlar üretir, ancak zararlı olarak kabul edilmez.

Örümcek ısırıkları genel olarak, geçici lokalize ağrının ötesinde tıbbi sonuçlara ve ısırık yerinde hafif şişmeye neden olur. Yalnızca yaklaşık 50 örümcek türünün ısırığı bunu yapabilir. Bu genelliğin istisnası, dul ve münzevi örümceklerin ısırığıdır.

Pek çok örümceğin deriyi delemeyen dişleri varken, diğer türlerde çok az reaksiyona neden olan veya hiç reaksiyona neden olmayan zehiri vardır. Örümcekler genellikle çok çekingen davranırlar ve yanlış zamanlarda, köşeye sıkıştıklarında veya yaralandıklarında kendilerini savunmada ısırırlar. Isırdıklarında bile, örümcekler her zaman zehir enjekte etmezler. Reaksiyonun bir örümcek ısırmasına karşı ciddiyeti, enjekte edilen zehir miktarına ve ısırılan kişinin otoimmün tepkilerine bağlı olarak bireyler arasında farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak, çoğu örümcek ısırığı arı sokmasından daha az acı verir ve sadece lokalize ağrı, kızarıklık ve şişliği içerir. Ayrıca, saha ve laboratuar araştırmaları, şüpheli veya yanlış tanı konmuş “örümcek ısırıklarının” çoğunun, böcek ve keneler gibi diğer eklembacaklılardan kaynaklandığını göstermiştir.

 

 

Dünya’da İnsanları Isıran En Yaygın Örümcekler

Bir örümceğin kışkırtılmadığı, sıkıştırılmadığı veya yaralanmadığı bir durumda ısırması pek nadir görülür. Uygun koşullarda ise bulgu ve rahatsızlık verecek ısırığa sahip örümcek türü oldukça azdır.

 

Dul örümcekler

En sık görülen dört dul örümceği türü bulunur – güney kara dul, kuzey kara dul, kırmızı dul ve kahverengi dul. Zehirleri ciddi, tıbbi açıdan önemli semptomlara neden olurken, bu örümceklerin agresif ısırganlar olduğu düşünülmemektedir.

 

Münzevi örümcekler

Avrupa ve Türkiye, 11 tür münzevi örümceğe ev sahipliği yapar. Bunların en yaygın olanı, Loxosceles reclusa’dır.

Diğer münzevi örümcek türleri arasında çöl münzevi, çoğunlukla çöl benzeri kurak alanlarda bulunur. L. Deserta, L. arizonica, L. apachea, L. blanda, L. devia, olarak tanımlanan diğer türler bulunur. Tüm Loxosceles örümcek türleri, nekrotik cilt lezyonlarına neden olabilecek zehirlere sahiptir; ancak dul örümcekleri gibi, saldırgan olmayan ısırıcılar olarak da kabul edilirler.

 

Hobo örümcekleri

Hobo örümceklerinin, kahverengi bir münzevi örümceği ısırığına benzer şekilde doku nekrozuna neden olabilecek bir ısırığı olduğu bildirilmiştir. Ancak, hobo örümceğin ısırığı nekrozun nedeni olarak ikna edici bir şekilde tanımlanmamıştır.

 

Sarı keseli örümcekler

Sarı keseli örümcekler, avlarını bir ağ içinde yakalamak yerine av arayan gece avcı örümceklerinden biridir. Bu nedenle, sarı keseli örümcek habitatının bulunduğu bir yerde çalışırken insanlarla temasa geçebilir. Sarı keseli örümcekler ısırığı acılıdır. Ancak, nadiren ciddi tıbbi sorunlara neden olurlar.

 

Papaz örümcek

Papaz örümceği, neredeyse diğer tüm örümcekler gibi, tıbbi olarak önemli sayılmaz. Bununla birlikte, ısırmaları ağrılıdır ve bazı kişiler değişken semptomlarla alerjik reaksiyon yaşayabilir.

 

Kurt örümcekleri

Kurt örümceği ısırıkları tıbbi olarak önemli değildir ve bir arı sokmasına benzer.

 

Yaygın ev örümcekleri

Yaygın ev örümceği evlerde özellikle yaygındır, ancak ısırıkları tıbbi olarak önemli değildir.

 

Tarantula

ABD’ye özgü olan Tarantulaların kışkırtılmadığı veya provoke edilmediği sürece ısırması muhtemel değildir. Onların ısırıkları lokalize ağrı ve kızarıklığa neden olabilir, ancak ciddi tıbbi sorunlara yol açmaz. Dikkat edilmesi gereken, tarantula vücudunda insan derisinin tahriş belirtilerine neden olabilecek kılların bulunmasıdır.

 

 

Örümcek ilaçlama

ilaclama.com.tr olarak 25 yıldır  profesyonel örümcek ilaçlaması hizmetlerimizi %100 Memnuniyet Garantili olarak sizlere sunmaktayız. Örümcekler ısırma potansiyeli olan ve zehirli haşerelerdir. Örümcek olan bir kapalı alanda hiç birşey olmasa bile insanların fobierinden dolayı bulunamadıklarının bilincindeyiz.

Örümceklerin sizleri tedirgin etmesine asla gerek yok. Tecrübeli ve donanımlı personelimizle sizlere istediğiniz zaman aralığında örümcek ilaçlaması randevusu planlayabiliyoruz. İstanbul’un en geniş servis ağına sahip garantili ilaçlama firması olarak hergün her ilçede ilaçlama hizmetlerimizi yerine getirmekteyiz.

Örümcekler ve örümcek ilaçlama hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için mutlaka tıklayınız : örümcek ilaçlama 

 

Böcek ilaçlama 

ilaclama.com.tr Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı, TSE ve ISO sertifikalı Profesyonel ilaçlama firmasıdır. Tüm ilaçlama hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız: böcek ilaçlama 

4.9/5 - (71 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü