Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
ev faresi, ev-faresi, ev-fareleri, fare-ilaçlama

Ev Faresi

ev faresi, ev fareleri neye benzer ?

DURUMLAR TANIMLAMA VE MÜCADELE

LATİN ADI Mus musculus

GÖRÜNÜŞ

Neye benzerler?

Renk: Ev fareleri açık kahverengi veya gri olan siyah kısa tüylerle kaplıdır.

Vücut: Onların kulakları ve kuyruğu aynı zamanda vücutlarından çok daha kısa da olsa tüylü yapıya sahiptir.

Boyut: Yetişkin fareler yaklaşık 12 ila 30 gram ağırlığındadır ve burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm kadar büyüyebilir.

Dışkı: Dışkıları çubuk şeklindedir ve her iki ucu da sivridir.

Ev fareleri Yaşadığım alana nasıl girmiş olabilir

 

Ev fareleri evime nasıl gelirler?

Ev fareleri evlere girebilmek için bozuk para boyutlu çatlakları bile kullanabilirler. Hava şartlarından kaçmak veya yılanlar ve çakallar gibi yırtıcı hayvanlardan kaçmak ve yiyecek kaynaklarını bulmak için kapalı mekanlarda saklanma alanı ararlar. Dağınık tavanlar ve bodrum katları, bu farelerin yuva yapmak ve üremek için mükemmel saklanma yerleri sağlarken, kirli yemekler ve açılmamış kiler malları yiyecek kaynakları sunar. Duvar boşlukları ve dolaplar altındaki boşluklar da farelerin yaşaması için muhtemel yerlerdir.

Ev faresi sorununuz mu var ? En iyi  fare ilaçlama yazımızı inceleyerek profesyonel destek alabilirsiniz.

 

Ev fareleri ne kadar büyük sorun olabilir?

Ev fareleri çok çeşitli koşullar altında gelişirler, gizli ve çok temkinli olduklarından mücadele etmek zorlu olabilir.Onlar nadiren birini ısırmaya meyillidirler, fakat onların varlığı insan sağlığına zararlı olabilir.

Dışkıları ve idrarı yiyecekleri kirletir ve eğer nüfus kontrol edilmezse ev fareleri yuva yaptıkları yerlerde kirlenme sorunlarına neden olabilirler. Ev fareleri ile bulaşabilen hastalıklar arasında viral menenjit  ve gıda zehirlenmesi bulunur.

Ev faresinden nasıl kurtulurum?

Dışlama : Farelerin bir yapıya girmesine izin veren sitelerin kapatılması.

Temizlik işleri ve Dağınıklık

İlaçlama teknisyenimiz bir fare popülasyonunu çeken ve destekleyen yiyecek ve suyun en aza indirilmesine yardımcı olmak için hem iç hem de dış mekan sağlık önlemlerini kullanmanızı tavsiye edecektir.

Tuzaklar : Çoğu kez tedavi planınız, fareleri öldürmek veya uzaklaştırmak için tuzakları ve diğer mekanik cihazları kullanacaktır.

Yemler : İlaçlama teknisyenimiz  ayrıca fareleri öldürmek için formüle edilen kemirgen yemleri gibi kimyasal ürünler kullanmayı da seçebilir.

DAVRANIŞ BESLENME VE ALIŞKANLIKLAR Nasıl Tanımlanırlar?

Ev faresi, insan habitatları içinde yaşama eğilimi içinde olan küçük bir memelidir. İnsanlarla olan yaşam alanı paylaşımı açısından dünyadaki en yaygın memeli türlerinden biridir. Asya’ya özgü, bu kemirgenler tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Genellikle  insan yerleşimlerinin içinde veya yakınında yaşarlar. Ayrıca laboratuar denekleri olarak kullanılabilir ve bilimsel çalışmalara büyük ölçüde katkıda bulunurlar.

Fareler nereye saklanırlar ? > Onlar nerelerde yaşıyorlar?

Normalde ev faresi yuvalarını  tarlalarda, çimenlik ve ağaçlık alanlarda yaparlar. Yuvalarını karanlık ve korunaklı olacak şekilde oluştururlar ve mevcut yiyecek kaynaklarına yakındır.

Fareler ne yerler ? > Nasıl Beslenirler?

Eğer ortamda varsa ev faresi beslenmek için tohum ve tüm kuruyemişleri tercih ederler, ancak bu fırsatçı beslenen canlı hemen hemen her şeyi yiyebilir.

Aktivite

Doğada çok merak uyandıran ev faresi  gününü, yeni ya da sıradan olan her şeyi keşfederek, kendi bölgesini dolaşarak geçirir. Dışarıda sıcaklıklar düşmeye başladığında ev fareleri kış uykusuna yatmadıkları için kendilerine sıcak alanlar ararlar. Çoğu zaman yemek kokusu ve bir yapının sıcaklığına ilgi duyan ev faresi, bir eve girebilmek için tesisat hatları, boru açıklıkları ve kapıların altındaki boşluklar gibi herhangi bir açıklığı kullanabilir.  

Davranış

Arka ayakları üzerinde durabilirler ve aynı zamanda hareket halindeyken denge sağlayan kuyruk tarafından desteklenirler. Gürültü yapıyorlar mı? Ev faresi keskin bir duyma duyusuna sahiptir ve diğer ev fareleriyle çıkardıkları gıcırtı sesleri ile iletişim kurar. Diğerleri ultrasonik aralığa uzanırken, bu gıcırtıların bazıları insanlar duyulabilir.

Ev Faresi Kontrolü: Ev Farelerinden Nasıl Kurtulunur?

Bu sayfa genel bir Ev Faresi kontrol kılavuzudur. Önerilen ürünleri ve yöntemleri kullanarak Ev Farelerinin kontrolünü elde edeceksiniz. Bu kılavuzu okuyun ve önerilen ürünleri kullanın.

Ev Faresi, sıcaklıklar düştükçe evlerde yaygın bir haşere olabilir. Genellikle dışarıda yaşarlar ve tohumlar, meyveler ve tahıllarla beslenirler, ancak soğuk hava geldiğinde evinize sıcaklık ve diğer yiyecek kaynakları arayarak girerler. Ev fareleri hem evleri hem de işyerlerini istila edebilir ve kurtulması zor bir sıkıntı olabilir.

Yaklaşık 15 cm ölçülerinde ve 150 gr dan daha hafif olan ev faresini yakalamak zor olabilir. 1 tl bozuk para kadar küçük bir açıklığa sığabilirler, bu da evinize veya iş yerinize çoğu çatlak ve yarıktan erişebilecekleri anlamına gelir. Ev fareleri, hastalıkları yayarak ve elektrik kabloları ve boruları  çiğneme yoluyla binalar için tehlike oluşturabilir.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, fare istilası çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bu küçük kemirgenler, tahta ve elektrik tellerini çiğneyerek, dışkı bırakarak, gıcırdama ve tırmalama sesleriyle yaygın hasara neden olmalarıyla ünlüdür. Farelerin ayrıca hızla çoğaldığı ve yiyecekleri kontamine ederek hastalık yaydığı bilinmektedir. Bir apartman kompleksinde, çevrenizdeki komşularınızın kontrolü sizde olmadığından farelerden kurtulmak zor olabilir, Ancak imkansız değildir.

Evinizde veya dairenizde Ev Fareleri varsa ve onlardan kurtulmak istiyorsanız, ürün önerileri ve etkili kaldırmaya yönelik talimatlar için bu kendin yap kılavuzunu okuyun.

Tanımlama

Tanımlama, kontrolün ilk adımıdır. Sıçan veya sincap gibi başka bir kemirgen yerine bir ev faresi ile uğraştığınızdan emin olmak istersiniz. Bu, doğru ürünleri ve yöntemleri kullanmanızı sağlayacaktır.

Bir ev faresinin gövdesi yaklaşık 6-8 cm uzunluğunda, kuyruğu ise 3-5 cm uzunluğundadır.

Tüysüz kuyrukları vardır.

Ev faresi gri, açık kahverengi veya siyah kürklü olabilir.

Yaklaşık 40-50 gr ağırlığındadırlar.

Burunları sivri uçludur ve büyük, yuvarlak kulakları vardır.

Dışkıları yaklaşık 5mm den daha küçüktür.

Ev fareleri, çıkardıkları yüksek perdeli gıcırtı sesleriyle de tanınırlar.

Karşılaştığınız kemirgenin bir ev faresi olduğundan emin olmak için yukarıdaki fotoğrafı ve açıklamayı kullanın.

 

İnceleme

Ev faresini doğru bir şekilde belirledikten sonra, bölgenizi kemirgenin en aktif olduğu işaretler açısından inceleyin. Bu yüksek aktivite alanları, ilaçlama için ürünleri uygulayacağınız yerlerdir.

Nerede İncelenmeli

Fareler büyük olasılıkla yiyecek aradıkları için, mutfak, garaj ve bodrum gibi insan ve evcil hayvan yiyeceklerinin saklanacağı alanları arayın. Kilerlere, dolaplara, aletlerin arkasına ve lavaboların altına yakından bakın.

Ev farelerinin kolayca erişebileceği tavan araları ve banyolar gibi diğer yerleri kontrol edin. Depolama öğelerini ve dağınıklık alanlarını inceleyin. Evinizin avlusu ve çevresi de kontrol edilmelidir.

Ayrıca, farelerin apartman biriminize girip çıkmak için kullanabileceği giriş noktaları için pencere eşikleri, klima havalandırma delikleri, su tesisatı ve kapı çerçevelerindeki çatlakları da kontrol edin. Fareler bir kuruş kadar küçük açıklıklara sığabilir.

Ev faresi aktivitesini aramak istiyorsanız çeşitli işaretler olabilir. Ev faresi aktivitesinin yaygın işaretleri, dışkıları, çiğnenmiş öğeler ve kötü kokulu idrar alanlarıdır. Fareler ayrıca ceketlerinde yağ ve kir taşır ve duvarlar boyunca hareket etme eğilimindedir, bu nedenle bölgenizde yağ izleri görebilirsiniz. Evcil hayvan yemi gibi açık yiyecek kaynaklarınız varsa, açıklıkları, çizilme seslerini veya çiğneme izlerini kontrol edin.

Dış mekana baktığınızda, farelerin çimlerde sık sık seyahat eden patikalarını görebilirsiniz. Gevrek yakacak odun ve döküntü bulunan alanlar, ev fareleri tarafından talep edilen alanlar olabilir. Mülkünüzün temelinin yakınındaki delikler ve yuvalar da kemirgen faaliyetinin bir işaretidir.

İlaçlama

Ev faresi aktivitesini onayladıktan sonra ilaçlamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir ürünü kullanmadan veya uygulamadan önce uygun kişisel koruyucu ekipmanı (PPE) giymeyi unutmayın. Fareler, insan kokusu içeren alanlardan uzak duracak ve bu da ilaçlamanızı etkisiz hale getirecektir.

Adım 1 – Mülkünüzü Temizleyin

İlaçlama sürecinizin en önemli kısımlarından biri alanı temiz tutmaktır. Bu, ev farelerinin mülkünüzün diğer kısımlarını keşfetmesini önleyecektir.

Ev fareleri mülkünüzün belirli bir bölümünü istila ediyor olsa bile, alanınızın her yerini temizlemek isteyeceksiniz. Yüksek dağınıklık içeren alanlar veya dışarıda bırakılan yiyecekler, ev farelerini çekecektir. Herhangi bir çöpü, kapaklı bir çöp tenekesinde dışarıda saklayın. Evcil hayvan yemi gibi açık gıda ürünlerini bir kapta sıkıca kapatılmalı ve kaldırılmalıdır.

 

Adım 2 – Açık Havada Güvenli kemirgen istasyonları kullanın

Kapsamlı bir temizlik yaptıktan sonra, fareler bulabildikleri her şeyi yemeye aç ve çaresiz kalacaklardır, bu nedenle yemleme ile mülkün etrafına yem uygulanmalıdır. Açık yemlerde, kaliteli ve profesyonel uygulama farenin yeme gelmesini sağlayacaktır. Aktif bileşeni, yem tedirginliğini önleyen ve yavaş öldüren bir zehirdir. Bu, yem olarak birden fazla fareyi etkili bir şekilde ilaçlama için harikadır.

Kemirgen yemi kullanmak için kurcalamaya dayanıklı bir istasyon gereklidir. Bu, çocukların ve evcil hayvanların yemlere erişmesini veya yemini tüketmesini önlemek içindir. Maksimum sonuç için birden fazla istasyona ihtiyacınız olacaktır. Birbirlerinden 5-10 metre uzağa yerleştirilmeleri gerekecek. Her istasyon 1 adet yem tutabilir.

Fare istasyonuna bir yem bloğu yerleştirin ve mülkün temeline yerleştirin, farelerin iki delikten girip çıkması için bolca yer bıraktığınızdan emin olun. Mümkünse, istasyonları kemirgenlerin tipik olarak seyahat ettiği çalılıkların yakınına yerleştirin.

İstasyonları yerleştirdikten sonra hareket ettirmemeye çalışın. Fareler dışkılarını ve yağlarını kendilerini tanımak için kullanırlar ve bir şeyin değişip değişmediğini bilirler. İstasyonları günlük olarak izleyin ve 10 gün boyunca veya kemirgen aktivitesi durana kadar yemi yeniden doldurun.

Adım 3 – İç Mekanda Çıtçıtlı Kapanlar ve Yapıştırıcı Levhalar Kullanın

İç mekan uygulamaları için, çıtçıtlı kapanlar ve yapışkan levhaların bir kombinasyonunu kullanacaksınız. Bunun gibi tuzakları kullanmak iyi bir seçenektir çünkü kemirgenin tam olarak nerede olacağını bilirsiniz ve sizi zehirli bir fareyi yakalama zahmetinden kurtarır. Tuzak kombinasyonunun kullanılması önemlidir, çünkü bazıları bir fare üzerinde çalışabilir, ancak diğerinde çalışmayabilir.

Snap tuzağınızın etkili olmasını sağlamak için, “ön yemleme” adı verilen bir işlemle başlayacaksınız. Bunu yapmak için, çıtçıt tuzağını 3-4 gün boyunca ayarlamadan yemleyeceksiniz. Tuzağı yemlerken, fıstık ezmesi gibi yapışkan bir şey kullanmak isteyeceksiniz. Yaygın inancın aksine, peynir kolayca çürdüğünden ve fareler tuzağı kurmadan alabileceklerinden kullanmak için iyi bir seçenek değildir. Bu, ev farelerinin tuzağın etrafında rahat etmeleri içindir. Yağ izleri, idrar ve pislikler tuzağa yakın olduğunda rahat olduklarını bileceksiniz. Bundan sonra, tuzağı kurun ve yakalanan kemirgenler için günlük olarak kontrol edin.

Bununla birlikte tutkal tahtaları kullanın. Fare yapışkan bantları kimyasal içermez ve ev farelerini cezbetmek için gıda kokusuna sahiptir. Kullanımı kolay bir üründür. Ambalajı soyun, tünel şeklinde katlayın, ardından girişlere veya köşelere yakın bir yere koyun. Yapışkan levhaya bir kemirgen yakalandığında, her ikisini de istediğiniz gibi atın.

 

Önleme

İlaçlamayı uyguladıktan sonra, ev farelerinin mülkünüzde tekrar görünmediğinden emin olmak istersiniz. Bölgenizi kemirgenlerden veya diğer haşerelerden korumak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Aşağıda, alınacak bazı önleyici eylemleri listeledik:

Temiz bir alanı korumak, ev farelerinin yiyecek veya barınak olarak kullanacağı malzemelerden kurtulun. Dışarıda bir kuş besleyiciniz varsa, dökülen kuşyeminin kemirgenler için erişilebilir olmadığından emin olmak için düzenli olarak bakımını yapın.

Bahçenizdeki kalıntıları atın ve mülkünüze yakın olan uzun ağaç dallarını kemirgenlerin çatıya erişememesi için kesin.

Ara sıra bir ev faresinin mülkünüze girmesi ihtimaline karşı yapıştırıcı panolarını giriş yollarının yakınına yerleştirin. Tutkal tahtaları ayrıca genel haşere kontrolü için iyi bir araçtır çünkü hamamböceği veya örümcekler gibi ev farelerinin yanı sıra diğer haşereleri de yakalayabilirler.

Temel Çıkarımlar

Ev Faresi nedir?

Ev fareleri, 5-10 cm uzunluğunda kuyruklara sahip 7-10 cm uzunluğundadır. Sivri burunları ve büyük yuvarlak kulakları vardır. Gri, açık kahverengi veya siyah renkte olabilirler. Büyük ihtimalle mülkünüze yiyecek ve sıcak barınak arayarak giriyorlar.

Fareler, komşunuzun birimlerinden dairenize seyahat edebildikleri için apartmanlarda kaldırılması yaygın ve zor bir istiladır.

Evinizden veya Dairenizden Ev Farelerinden Nasıl Kurtulunur?

Kurcalamaya dayanıklı yem istasyonlarına yerleştirilen kemirgen yemi ile açık havada ilaçlama yapın. İç mekanlarda, evin içindeki farelere hitap etmek için yemli istasyon, çıtçıtlı tuzaklar ve yapışkan panolar kullanmalısınız

5/5 - (2 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü