Sizi Hemen Arayalım!
Bugün arama talebine geri dönüş yapıldı.
Tüm ilçelerde servisimiz vardır.
marangoz-karınca

Marangoz Karınca

Marangoz Karınca

Bilgiler, Tanımlama ve Kontrol

Latin isim

Camponotus spp.

Neye benziyorlar?

Uzunluk: Marangoz karıncalar, Türkiye’deki  en büyük karıncalar arasındadır. 3 ila 13 mm arası uzunlukta olurlar.

Renk: En yaygın renk siyahtır, ancak bazı türlerin kırmızımsı veya sarımsı rengi vardır. Renkleri;  koyu siyah, koyu kahverengi, kırmızı, sarı, turuncu, sarımsı ten rengi veya açık kahverengi olacak şekilde değişiklik gösterebilir. Bazı karıncalar hem kırmızı hem de siyah renk sergilerler.

Çene yapısı: İşçi karıncaların büyük çeneleri  vardır.

Marangoz karıncalar evime nasıl geldi?

Bu böcekler yuvalarını genellikle nemli, sağlam veya çürüyen ahşapta oluştururlar. Sızıntıların neden olduğu nem sorunları olan evler, marangoz karıncaları için ana hedeflerdir. Bu haşereler, ayrıca köprü gibi sarkan ağaç dallarını kullanarak, çatıları binalara bir giriş yolu olarak kullanabilirler. Evlere giren veya çıkan boruların, kapıların veya pencereleri etrafındaki açık delikler, en yaygın giriş noktalarıdır.

Ne kadar zararlı?

Kozmetik ve Yapısal Hasar

Marangoz karıncalar ahşap alana yuva yaparlar. Ahşap içine birçok  tünel kazarlar ve ahşabı içeriden zayıflatırlar. Bir ev birden fazla koloni tarafından  uzun süreli istila edilmişse, genellikle ciddi yapısal hasara ve çirkin kozmetik hasara sebep olurlar.

İstila belirtileri

İşçiler ve oğul veren karıncalar(kanatlı karıncalar) ev sahiplerinin gözlemlediği en muhtemel işaretlerdir.

İşçiler: İşçiler yiyecek ararken veya bulduğu  yiyeceği götürürken gözlemlenebilir.

Oğul veren karıncalar: Oğul veren karıncalar, genellikle bir koloni olgunlaştığında ve yeni koloniler oluşturmaya hazır olduğunda üretilir. Kanatlı karıncalardır. Bu kanatlı bireyler genellikle sağlam bir koloniye işaret eder.

Talaş: Ek bir faaliyet belirtisi, ahşapta tünel açmadan dolayı ürettikleri talaştır. Kolonideki ölü karınca parçalarıyla karışan kaba talaş, yuvalama aktivitesini gösterir.

Ses: Son bir işaret bazen karıncalar evin ahşabındaki aktivitelerine devam ederken duyulan “hışırtı” sesi olabilir.

Marangoz Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?

ilaclama.com.tr  Ne Yapar?

Bir marangoz karınca istilasının kontrolünde ilk önce yuvayı bulmak gerekir. Tanımlandıktan sonra, kimyasal olarak çıkarılabilir. Ayrıca, evde karıncaların üretken olduğu ve yaşamını devam ettirmesini sağladığı tüm nem koşulları düzeltilmelidir.

Erken müdahale edilirse, evlerde ve binalarda ciddi yapısal hasar önlenebilir. Ancak, bu karıncalar, uzun süre bulundukları takdirde yapılara çok zarar verirler.,

Karınca ilaçlama ve karınca hakkında detaylı bilgi almak için mutlaka tıklayınız: karınca ilaçlama

ARA  444 34 71

Kendim ilaçlayabilir miyim?

Piyasadaki karınca kontrol yöntemleri genellikle tüm üyeleri öldüremez. Hayatta kalan üyeler, oyuklarını daha derine, daha güvenli alana taşır. Bu da koloninin geri tepmesine ve oluşan hasarın artmasına izin verebilecek yanlış prosedürleri içerir.

Davranış, Diyet ve Alışkanlıklar

Karıncalar nerede yaşıyor?

Marangoz karıncalar hem açık havada hem de içeride nemli, çürüyen veya içi boş ahşapta bulunur.

Ne yerler?

Marangoz karıncalar, termitler gibi odun yemezler, bunun yerine ahşabı oyar, kendilerine yuva yaparlar ve çöpleri yuvalarının dışına küçük yığınlar halinde bırakırlar.

İnsanların yediği, özellikle de tatlılar ve etler gibi çeşitli gıdalarla beslenirler. Ayrıca diğer böceklerle de beslenirler.

Yaşamaları için gereken ortam nasıl olmalı?

Doğada, marangoz karıncaları hem ölü hem de canlı ağaçlarda, kütüklerde ve çürümüş kütüklerde bulunur. Ancak yuvalarını ahşabın bulunduğu evlerde ve binalarda, özellikle ahşabın şiddetli neme maruz kaldığı yerlerde kurabilirler.

Üreme

Kraliçe karınca, ilk yıl 9 ila 16 yumurta bırakır ve 25 yıla kadar yaşayabilir. Yumurtalar yaşam döngüsünü yaklaşık 6 ila 12 haftada tamamlarlar.

Yuvalar

Camponotus cinsinin karıncaları, marangoz karıncaları olarak bilinir, çünkü kolonilerini nemli ya da zarar görmüş ahşap içinde kazılmış yuvalar içinde kurarlar. Ana yuvalarını ahşabın ortasına yaptıktan sonra ve yuvanın diğer bölümlerini inşa ederler. Sonra bu  bölümler arasında  hareket için geçiş yolları açarlar. Bu aktivite, yuva yerlerinin tespitini sağlayan ölü karınca parçalarıyla karışık odun talaşı üretir.

Marangoz karıncalar yuva alanlarını temizler. Yuvaları termit galerilerinde olduğu gibi çamur veya nemli toprakla kaplı değildir. İşçiler yuvalarını zımparalanmış tahta kadar yumuşak tutarlar.

Ebeveyn ve Uydu Kolonileri

Marangoz karıncalar iki tür yuva oluşturur: ebeveyn koloniler ve uydu koloniler. Ana koloniler bir kraliçe, damızlık ve işçilerden oluşur. Uydu kolonileri işçilerden, yaşlı larvalardan ve pupalardan oluşur. İşçiler, ana kolonide yeterli alan bulunmadığında veya uygun bir yiyecek veya su kaynağı olduğunda uydu kolonileri oluşturur. Bir ana koloniyle ilişkili birkaç uydu kolonisi olabilir.

En çok aranan böcek ilaçlama hizmetleri şu şekildedir ;
Ev ilaçlama
Böcek ilaçlama
Haşere ilaçlama
ilaçlama firması
istanbul ilaçlama

5/5 - (22 votes)İlaçlama Fiyat Modülü
Footer ilaçlama logo ikon Türkiye'nin En Akıllı İlaçlama Fiyat Modülünü Hemen Dene!
İlaçlama parasite Mekan ve Haşere Türünü Seç, Kendi İndirimini Yarat!
ilaçlama modül indirim Özel İndirimlerle En İyi İlaçlama Fiyatını Yakala!
Yorumlarınız Bizim İçin Kıymetli

Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Yorum sizden bahşiş bizden.


Hizmet Değerlendirme :

Bu kısımda müşteri yorumu bulunmuyor. İlk ekleyen siz olun!
İlaçlama İkon

Haşere Sorununuz Mu Var?

En iyi Böcek İlaçlama Hizmeti İçin Hemen Bizimle İletişim Geçin!

Tıkla Ara
444 34 71
Whatsapp
Danışma
Whatsapp Danışma
İlaçlama Fiyat Modülü